Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwudziestu książek napisanych w duchu rodzicielstwa bliskości
pl

Rodzicielstwo bliskości – książki dla rodziców o więzi, czułości i równowadze

Rodzicielstwo bliskości – książki dla rodziców o więzi, czułości i równowadze


Rodzicielstwo bliskości to filozofia oparta na partnerstwie, szacunku i wsłuchiwaniu się w potrzeby dziecka. Jej twórcy i propagatorzy nie narzucają nam żadnych żelaznych zasad – podsuwają za to narzędzia, dzięki którym bycie rodzicem może być jeszcze piękniejsze. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwudziestu książek napisanych w duchu rodzicielstwa bliskości. 

Księga Rodzicielstwa Bliskości – William Sears, Martha Sears

William Sears i Martha Sears to rodzice ośmiorga dzieci, twórcy terminu rodzicielstwo bliskości (ang. attachment parenting) i autorzy wielu książek przywracających wiarę w rodzicielską intuicję. Wszystkie publikacje cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak najważniejszą z nich jest bezsprzecznie Księga Rodzicielstwa Bliskości. Z tego niezwykłego poradnika dowiemy się, jak od pierwszych wspólnych chwil budować z dzieckiem więź i jakie korzyści płyną z długiego karmienia piersią, wspólnego spania i noszenia na rękach. William Sears i Martha Sears wyjaśniają również, jak zapewnić dziecku bliskość, gdy planujemy wrócić do pracy. Księga Rodzicielstwa Bliskości to skarbnica wiedzy dla wszystkich rodziców, którzy chcą dowiedzieć się więcej o szczęśliwym, pełnym miłości i zrozumienia wychowaniu dzieci.

[product id="18031"]   

Cud rodzicielstwa – Shai Orr

Cud rodzicielstwa to książka, która przenosi nas w zupełnie inny wymiar. Pozwala spojrzeć na naszą relację z dzieckiem z nowej perspektywy, zachęca do szukania odpowiedzi na pytania, których być może nawet nigdy sobie nie zadawaliśmy. Jej autor, Shai Orr, zabiera nas w podróż w przeszłość – pyta, co otrzymaliśmy od swoich rodziców i czy wszystko to chcielibyśmy przekazać swoim dzieciom. Uczy nas słuchać i dostrzegać drzemiącą w nich energię, potencjał i mądrość. Polecamy tę książkę wszystkim rodzicom.

 

[product id="22002"]   

W głębi kontinuum – Jean Liedloff

Choć nurt rodzicielstwa bliskości zapoczątkowali William Sears i Martha Sears, to właśnie W głębi kontinuum leży u jego podstaw. Autorka książki, Jean Liedloff, wybrała się do Wenezueli i przez kilka miesięcy obserwowała, jak swoje dzieci wychowują członkowie indiańskiego plemienia Yequana. Matki i ojcowie, których spotykała, byli szczęśliwi, spokojni i wierni swojemu instynktowi. Nie wiedzieli, czym jest trening snu, nie mieli wózków, wymyślnych łóżeczek ani mleka modyfikowanego. Dawali jednak swoim dzieciom to, czego one tak bardzo potrzebują – bliskość. Jean Liedloff w swojej książce dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami i uczy nas podążać za własnych instynktem.

[product id="15062"]   

Przywiązanie – John Bowlby

Słyszeliście kiedyś o teorii przywiązania? Zakłada ona, że pierwsze lata życia są kluczowym etapem, w którym formuje się potrzeba nawiązania więzi emocjonalnej. Jej autorem jest John Bowlby, brytyjski psychiatra i psychoanalityk. W swojej książce Przywiązanie pokazuje, jaką rolę w rozwoju dziecka odgrywa wczesna relacja z matką. Opisuje wszystkie fazy przywiązania, przez które przechodzi dziecko, wyjaśnia genezę, mechanizmy i konsekwencje tego zjawiska. To niezbędna pozycja w bibliotece każdego psychologa, pedagoga i rodzica.

[product id="21250"]   

Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację – Agnieszka Stein

Tytuł, który tak wiele obiecuje – bo któż z nas nie chciałby stworzyć ze swoim dzieckiem szczęśliwej relacji? Agnieszka Stein, psycholog i autorka wielu wartościowych książek dla rodziców, udowadnia nam, że możemy to zrobić. Pokazuje, jak budować poczucie zaufania, wyznaczać granice, rozmawiać z dzieckiem i bezproblemowo przejść przez problemy wychowawcze. Dziecko z bliska to książka, która przybliża nam istotę rodzicielstwa bliskości.

[product id="15725"]   

Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem – Jesper Juul

Pisząc o rodzicielstwie bliskości, nie możemy pominąć Jespera Juula. Uwielbiamy go za to, że się nie narzuca – w jego książkach nie znajdziemy sposobów na wychowanie dziecka, ale możemy być pewni, że lektura każdej z nich otworzy przed nami nowe perspektywy. Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem zachęca nas do wsłuchiwania się w potrzeby swojego dziecka i odrzucenia wszystkich metod wychowawczych. Zdaniem Juula, podstawą szczęśliwej relacji z dzieckiem jest szacunek, miłość i szczera rozmowa. 

[product id="15047"]   

Dialog zamiast kar – Zofia Aleksandra Żuczkowska

Dialog zamiast kar to książka oparta na metodzie Porozumienia Bez Przemocy. Nie znajdziemy w niej sztywnych metod wychowawczych, kar i nagród – ich miejsce zajmuje szczera rozmowa. Autorka książki, Zofia Aleksandra Żuczkowska, wyjaśnia, że kluczem do otworzenia się na drugiego człowieka jest odzyskanie kontaktu ze sobą samym. Jak to zrobić? Sprawdźcie.

[product id="15050"]   

Więź daje siłę. Emocjonalne bezpieczeństwo na dobry początek – Evelin Kirkilionis

Evelin Kirkilionis, doktor biologii, przekonuje nas, że wszyscy jesteśmy wyposażeni w „intuicyjny program rodzicielski” – niezwykle czułe narzędzie, które idealnie współgra z potrzebami naszych dzieci. Czasami zdarza się jednak, że jego praca zostaje zakłócona – wydaje nam się wówczas, że tracimy poczucie bezpieczeństwa, jesteśmy bezradni, cierpi również nasza relacja z dziećmi. Co wtedy zrobić i – przede wszystkim – jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziemy w książce Więź daje siłę.

[product id="15868"]   

Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie – Carlos Gonzalez

Mocno mnie przytul to książka, która skutecznie rozprawia się z teoriami wychowawczymi, od dawna zakorzenionymi w naszej kulturze. Jej autorem jest Carlos Gonzalez, ceniony pediatra, autorytet w zakresie rozwoju i żywienia dzieci. Uważa on, że nasza relacja z dzieckiem nigdy nie może opierać się na sztywnych harmonogramach, karach i nagrodach. Jego zdaniem miejsce krzywdzących teorii wychowawczych powinna zająć nasza niezawodna rodzicielska intuicja.

[product id="15180"]   

Świadome rodzicielstwo. Wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej samoświadomości – Daniel J. Siegel, Mary Hartzell

Daniel J. Siegel i Mary Hartzell, autorzy książki Świadome rodzicielstwo, przekonują nas, że wychowanie dzieci nie jest procesem, który zaczyna się „tu i teraz”. Aby zbudować z nimi szczęśliwą relację i stać się lepszymi, bardziej świadomymi rodzicami, w pierwszej kolejności musimy zmierzyć się z własną przeszłością. Dzięki tej książce dowiemy się, jak podtrzymywać z dziećmi bezpieczny styl przywiązania i elastycznie reagować na ich potrzeby.

[product id="17459"]   

Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem – Ross W. Greene

Jak znaleźć równowagę pomiędzy tym, czego sami jako rodzice potrzebujemy, a tym, czego potrzebują nasze dzieci? Ross W. Greene, znany psycholog, przekonuje nas, że kluczem do sukcesu jest współpraca. W swojej książce, Porozumienie przez współpracę, zawarł wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym nauczymy się rozwiązywać problemy bez stosowania nagród, kar czy gróźb.

[product id="17501"]   

Babciu, Dziadku, poMocy! Książeczka o empatii i bliskości dla babci i dziadka – Basia Bielanik

„Nie noś, bo przyzwyczaisz”, „Karm co trzy godziny”, „Dziecko powinno spać w swoim łóżeczku”... Ilu z nas, gdy na świat przyszło nasze dziecko, usłyszało takie rady od swoich rodziców? Choć jesteśmy pewni, że dziadkowie mają dobre intencje, wolelibyśmy usłyszeć od nich jednak słowa wsparcia. Przekonajmy ich, że rodzicielstwo bliskości nie ma nic wspólnego z brakiem konsekwencji czy bezstresowym wychowaniem. Pomoże nam w tym książka o rodzicielstwie autorstwa Basi Bielanik – Babciu, Dziadku, poMocy!

[product id="15141"]   

Po prostu piersią Jak dobrze rozpocząć, ominąć trudności i karmić naturalnie – Gill Rapley, Tracey Murkett

Choć karmienie piersią wydaje się być intuicyjne, większość mam już w pierwszych tygodniach po porodzie napotyka na związane z nim trudności. Po prostu piersią to poradnik, który pomoże nam uniknąć najczęstszych problemów. Jego autorki, Gill Rapley i Tracey Murkett, udowadniają, że karmienie piersią może być bezbolesne i efektywne – obalają również najpopularniejsze związane z laktacją mity.

[product id="16378"]   

Potrzebna cała wioska – Agnieszka Stein, Małgorzata Stańczyk

Potrzebna cała wioska to inspirujący wywiad-rzeka z jedną z najbardziej znanych postaci polskiej psychologii i propagatorką Rodzicielstwa Bliskości – Agnieszką Stein. Opowiada ona o tym, co zmieniło się w jej życiu, gdy została matką, wspomina ludzi, którzy pozwolili jej spojrzeć na macierzyństwo z innej perspektywy. W szczerej rozmowie z Małgorzatą Stańczyk pokazuje, jak wyglądała jej droga do rodzicielstwa opartego na empatii, szczerości i uważności.

[product id="17092"]   

Potrzeby emocjonalne dziecka Praktyczny poradnik dla rodziców i specjalistów – John Philip Louis, Karen McDonald Louis

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często skupiają całą swoją uwagę na zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych dziecka – na tym, czy się najadło, czy ma suchą pieluszkę, czy śpi wystarczająco długo. John Philip Louis i Karen McDonald Louis, autorzy książki Potrzeby emocjonalne dziecka, przekonują nas jednak, że zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dziecka jest równie ważne. Wyjaśniają, jak je rozpoznać i odpowiadać na nie w zrównoważony sposób – wszystko po to, by nasze dziecko czuło się akceptowane i we właściwym dla siebie tempie uczyło się samodzielności.

[product id="18055"]   

Rodzeństwo. Jak wspierać relację swoich dzieci – Małgorzata Stańczyk

Pojawienie się w domu noworodka to piękna, choć także bardzo trudna sytuacja nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla starszego dziecka. Do tej pory miało ono mamę i tatę na wyłączność – dziś dużo więcej uwagi poświęcają oni młodszemu bratu lub siostrze. Co zrobić, by starsze dziecko nie czuło się odrzucone? Jak zachować równowagę i wspomóc budowanie więzi pomiędzy dziećmi? Odpowiedź znajdziemy w książce Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci Małgorzaty Stańczyk.

[product id="19938"]   

Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość zamiast krzyku – Laura Markham

Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość krzyku to przełomowa książka napisana w duchu rodzicielstwa bliskości. Jej autorka, Laura Markham, zdradza nam, jak zbudować z dzieckiem szczęśliwą relację. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wszyscy czasami się złościmy, a nawet krzyczymy na najbliższych – udowadnia jednak, że istnieje wiele sposobów, dzięki którym uda nam się zamienić krzyk na słowa wsparcia. Zdecydowanie polecamy!

[product id="17871"]   

Jak zrozumieć małe dziecko – Aga Nuckowska, Anna Siudut-Stajura, Olga Trybel, Magdalena Trzewik, Ewa Krogulska, Joanna Jeżak, Małgorzata Musiał

Jak zrozumieć małe dziecko jest jedną z książek wchodzących w skład Serii Rodzicielskiej wydanej przez NATULI dzieci są ważne. To praktyczny, dostosowany do polskich realiów poradnik, dzięki któremu dowiemy się, jak wspierać dziecko na każdym etapie rozwoju. Jest efektem pracy siedmiu matek, które weryfikują najpopularniejsze mity wychowawcze i przekonania o naturze dzieci. Polecamy Wam tę książkę!

[product id="18107"]   

Potęga obecności Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów – Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Gdy pracujemy, nie mieszkamy razem lub w naszym domu pojawia się nowy członek rodziny, bycie z dzieckiem może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Daniel J. Siegel i Tina Payne Bryson przekonują nas jednak, że tytułowa obecność odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka i – wbrew pozorom – nie wymaga od nas poświęcenia ani nie zajmuje dużo czasu. Uważają oni, dziecko musi czuć się pewnie i bezpiecznie, musi wiedzieć, że jest dostrzeżone i ukojone. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziemy w Potędze obecności.

[product id="20366"]   

Notatki z rodzicielstwa bliskości – Dominika Byczkowska-Owczarek

Notatki z rodzicielstwa bliskości to książka, która przybliża nam sekrety rodzicielstwa bliskości i Porozumienia Bez Przemocy, udanego karmienia piersią, chustonoszenia, rozszerzania diety metodą BLW, a także roli ojca w opiece nad dzieckiem. Dominika Byczkowska-Owczarek zebrała wspomnienia wielu rodziców, uzupełniając je krótkimi wyjaśnieniami teoretycznymi. To praktyczna i inspirująca pozycja, którą warto przeczytać.

[product id="21386"]   

Karmienie piersią – Magda Karpienia

Karmienie piersią bardzo często wydaje nam się intuicyjne, proste i bezproblemowe. Okazuje się jednak, że większość karmiących mam już na samym początku drogi mlecznej napotyka trudności. Jedne z nich skarżą się na niedobór pokarmu, inne – na bolesny nawał, którego nie da się poskromić. 

Z myślą o wszystkich mamach, które pragną karmić swoje dziecko piersią, powstała książka Karmienie piersią autorstwa Magdy Karpieni. To praktyczny, pełen wartościowych wskazówek przewodnik dla każdej przyszłej mamy po całym okresie karmienia piersią – od ciąży aż do odstawienia od piersi. Autorka odrzuca zakorzenione w naszym społeczeństwie stereotypy, daje wsparcie i przywraca rodzicom wiarę w ich możliwości. 

Pozycja ta wchodzi w skład wydanej przez NATULI Dzieci są ważne Serii Rodzicielskiej – tworzonych przez ekspertów książek poświęconych konkretnym zagadnieniom rodzicielskim (w tym także porodowi naturalnemu, cesarskiemu cięciu i zrozumieniu dziecka – o nich piszemy niżej).

 [product id="15022"] 

Poród naturalny, czyli jak świadomie przygotować się do porodu – Katarzyna Oleś

Poród jest niezwykłym wydarzeniem, który u przyszłych rodziców wywołuje zarówno radość, jak i niepokój. Nic dziwnego – z jednej strony cieszymy się, że w końcu spotkamy się z naszym dzieckiem, z drugiej – przeraża nas wizja bólu i ewentualnych komplikacji. Nie od dziś jednak wiadomo, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego warto już w ciąży przygotować się do porodu. 

Z pomocą przychodzi książka dla przyszłej mamy Poród naturalny autorstwa Katarzyny Oleś. To wyjątkowa pozycja, jaką wszystkie kobiety w ciąży powinny mieć w swojej bibliotece. Dlaczego? Ponieważ pozwala zrozumieć to, co dzieje się z ciałem kobiety podczas porodu, a tym samym świadomie przygotować się do wszystkich jego etapów. Autorka nie unika tematów związanych z najczęstszymi interwencjami medycznymi czy stosowanymi obecnie formami znieczulenia farmakologicznego, ale krok po kroku wyjaśnia, co możemy zrobić, by ich wszystkich uniknąć i urodzić naturalnie. Serdecznie polecamy!

 [product id="15024"] 

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim – książka dla wszystkich kobiet w ciąży – Magdalena Hul, Katarzyna Osadnik

Wokół cesarskiego cięcia narosło wiele krzywdzących mitów. Przyszłe mamy bardzo często obawiają się, że po wykonanym zabiegu nie będą mogły karmić piersią lub stracą szansę na kontakt „skóra do skóry” z noworodkiem. Co więcej, kobiety, które urodziły dziecko poprzez cesarskie cięcie, nierzadko słyszą, że zabieg ten z porodem ma niewiele wspólnego i zwykle jest tylko fanaberią ciężarnej, która boi się bólu porodowego. 

Nic bardziej mylnego! Cesarskie cięcie to nie droga na skróty, a zabieg chirurgiczny, który w większości wypadków jest absolutną koniecznością. Doskonale wiedzą o tym dwie doświadczone położne, Magdalena Hul i Katarzyna Osadnik. W swojej książce dla kobiet w ciąży Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim wyjaśniają, dlaczego i kiedy wykonuje się zabieg, jak krok po kroku on przebiega oraz jak wpływa na matkę i dziecko. To niesamowita publikacja, która odczarowuje i łagodzi nie tylko poród drogą cesarskiego cięcia, ale również poród naturalny po cięciu cesarskim (VBAC). 

 [product id="20318"] 

Noszenie dzieci – książka o tym, że noszenie dzieci naprawdę rozwiązuje codzienne problemy rodzicielskie – Marta Szperlich-Kosmala

Pierwsza przekrojowa książka polskiej autorki poświęconą tej prostej, naturalnej czynności. Książka to przekrojowy poradnik odpowiedni dla tych rodziców, którzy zastanawiają się nad noszeniem, już noszą i chcieliby poszerzyć swoje umiejętności oraz tych, którzy — jak autorka — widzą w noszeniu głęboki, ogólnoludzki sens. Napisana przez specjalistkę i wieloletnią trenerkę chustonoszenia.

 [product id="16842"]

Rozwój seksualny dzieci – pierwszy całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat. – Karolina Piotrowska

Książka, która pomoże Ci świadomie wspierać kształtującą się seksualność dziecka. Nie potrafimy rozmawiać o seksualności z naszym dzieckiem. Nikt nas tego nie nauczył, nikt nie przekazał nam pozytywnego modelu seksualności. Seksualność od zawsze była tematem tabu.

To jednak na nas, rodzicach, spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie seksualności naszego dziecka. Nie zostawiajmy tego instytucjom, internetowi, kolegom czy samym dzieciom. Wystarczą dwa wieczory, by przeczytać tę książkę – a zdobędziesz kapitał na wiele lat.

 [product id="15021"]

Jak zrozumieć się w rodzinie – książka o tym, jak zazwyczaj mówimy do siebie, dlaczego często jesteśmy nieskuteczni w komunikacji i co zrobić, by dogadać się w rodzinie. – Monika Szczepanik

Książka o tym, jak zazwyczaj mówimy do siebie, dlaczego często jesteśmy nieskuteczni w komunikacji i co zrobić, by dogadać się w rodzinie.
Autorka jak reżyser filmowy śledzi przebieg zwykłych rodzinnych wydarzeń, które często przeradzają się w małe dramaty, kłótnie bez celu, frustracje i nerwy. Nagle woła "STOP" i analizuje, co właściwie się stało. Dzięki temu możemy przyjrzeć się własnym zachowaniom i komunikatom, odkryć faktyczne potrzeby oraz prześledzić punkty, w których rodzi się konflikt i niezrozumienie.

Książka napisana jest prostym językiem, bo komunikacja w rodzinie powinna być prosta. Zamiast udawać, oczekiwać, robić uniki - lepiej nauczyć się mówić jasno o swoich uczuciach i potrzebach. Ważne, by umieć je również dostrzegać u innych.

 [product id="20772"]

Uwaga! Złość – lektura obowiązkowa, błyskotliwie merytoryczna i niezwykle wyzwalająca – Marta Ewa Tyralik-Kulpa

Pokazuje, że nie da się żyć bez złości, a nawet nie warto do tego dążyć. Można ją natomiast zrozumieć.

Złość jest nieodłącznym elementem rodzicielskiego krajobrazu. Książka wyjaśnia skąd w nas, rodzicach, tak wiele złości i dlaczego towarzyszy ona rozwojowi dziecka. Istnieją sposoby życia ze złością, która nie rani ani nie krzywdzi, za to prowadzi do lepszego zrozumienia naszych dzieci i nas samych.

 [product id="22030"]

 Wysoko wrażliwe dziecko Książki dla 2 latka

Polecamy:

[product id="15712, 15484, 21261, 23759, 22245, 15044, 15732, 15470, 22712, 22252, 20755, 20542, 20603, 22641, 20659, 18173, 19912, 17380, " slider="true"]
[product id="22713, 16919, 22817, 22792, 23285, 23688, 22646, 18073, 16541, 15318, 23594, 23969, 15826, 15067, 15734" slider="true"]

 

Rozwój osobisty Wsparcie dla rodziców Ciąża, poród, karmienie 

 

 


Polecamy:

[product id="15712, 15484, 21261, 23759, 22245, 15044, 15732, 15470, 22712, 22252, 20755, 20542, 20603, 22641, 20659, 18173, 19912, 17380, " slider="true"]
[product id="22713, 16919, 22817, 22792, 23285, 23688, 22646, 18073, 16541, 15318, 23594, 23969, 15826, 15067, 15734" slider="true"]

 

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 23692"]

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium