Rodzicielstwo bliskości – książki dla rodziców o więzi, czułości i równowadze

0
Rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości to filozofia oparta na partnerstwie, szacunku i wsłuchiwaniu się w potrzeby dziecka. Jej twórcy i propagatorzy nie narzucają nam żadnych żelaznych zasad – podsuwają za to narzędzia, dzięki którym bycie rodzicem może być jeszcze piękniejsze. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwudziestu książek napisanych w duchu rodzicielstwa bliskości. 

Księga Rodzicielstwa Bliskości – William Sears, Martha Sears

William Sears i Martha Sears to rodzice ośmiorga dzieci, twórcy terminu rodzicielstwo bliskości (ang. attachment parenting) i autorzy wielu książek przywracających wiarę w rodzicielską intuicję. Wszystkie publikacje cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak najważniejszą z nich jest bezsprzecznie Księga Rodzicielstwa Bliskości. Z tego niezwykłego poradnika dowiemy się, jak od pierwszych wspólnych chwil budować z dzieckiem więź i jakie korzyści płyną z długiego karmienia piersią, wspólnego spania i noszenia na rękach. William Sears i Martha Sears wyjaśniają również, jak zapewnić dziecku bliskość, gdy planujemy wrócić do pracy. Księga Rodzicielstwa Bliskości to skarbnica wiedzy dla wszystkich rodziców, którzy chcą dowiedzieć się więcej o szczęśliwym, pełnym miłości i zrozumienia wychowaniu dzieci.

[product id="18031"]   

Cud rodzicielstwa – Shai Orr

Cud rodzicielstwa to książka, która przenosi nas w zupełnie inny wymiar. Pozwala spojrzeć na naszą relację z dzieckiem z nowej perspektywy, zachęca do szukania odpowiedzi na pytania, których być może nawet nigdy sobie nie zadawaliśmy. Jej autor, Shai Orr, zabiera nas w podróż w przeszłość – pyta, co otrzymaliśmy od swoich rodziców i czy wszystko to chcielibyśmy przekazać swoim dzieciom. Uczy nas słuchać i dostrzegać drzemiącą w nich energię, potencjał i mądrość. Polecamy tę książkę wszystkim rodzicom.

 

[product id="22002"]   

W głębi kontinuum – Jean Liedloff

Choć nurt rodzicielstwa bliskości zapoczątkowali William Sears i Martha Sears, to właśnie W głębi kontinuum leży u jego podstaw. Autorka książki, Jean Liedloff, wybrała się do Wenezueli i przez kilka miesięcy obserwowała, jak swoje dzieci wychowują członkowie indiańskiego plemienia Yequana. Matki i ojcowie, których spotykała, byli szczęśliwi, spokojni i wierni swojemu instynktowi. Nie wiedzieli, czym jest trening snu, nie mieli wózków, wymyślnych łóżeczek ani mleka modyfikowanego. Dawali jednak swoim dzieciom to, czego one tak bardzo potrzebują – bliskość. Jean Liedloff w swojej książce dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami i uczy nas podążać za własnych instynktem.

[product id="15062"]   

Przywiązanie – John Bowlby

Słyszeliście kiedyś o teorii przywiązania? Zakłada ona, że pierwsze lata życia są kluczowym etapem, w którym formuje się potrzeba nawiązania więzi emocjonalnej. Jej autorem jest John Bowlby, brytyjski psychiatra i psychoanalityk. W swojej książce Przywiązanie pokazuje, jaką rolę w rozwoju dziecka odgrywa wczesna relacja z matką. Opisuje wszystkie fazy przywiązania, przez które przechodzi dziecko, wyjaśnia genezę, mechanizmy i konsekwencje tego zjawiska. To niezbędna pozycja w bibliotece każdego psychologa, pedagoga i rodzica.

[product id="21250"]   

Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację – Agnieszka Stein

Tytuł, który tak wiele obiecuje – bo któż z nas nie chciałby stworzyć ze swoim dzieckiem szczęśliwej relacji? Agnieszka Stein, psycholog i autorka wielu wartościowych książek dla rodziców, udowadnia nam, że możemy to zrobić. Pokazuje, jak budować poczucie zaufania, wyznaczać granice, rozmawiać z dzieckiem i bezproblemowo przejść przez problemy wychowawcze. Dziecko z bliska to książka, która przybliża nam istotę rodzicielstwa bliskości.

[product id="15725"]   

Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem – Jesper Juul

Pisząc o rodzicielstwie bliskości, nie możemy pominąć Jespera Juula. Uwielbiamy go za to, że się nie narzuca – w jego książkach nie znajdziemy sposobów na wychowanie dziecka, ale możemy być pewni, że lektura każdej z nich otworzy przed nami nowe perspektywy. Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem zachęca nas do wsłuchiwania się w potrzeby swojego dziecka i odrzucenia wszystkich metod wychowawczych. Zdaniem Juula, podstawą szczęśliwej relacji z dzieckiem jest szacunek, miłość i szczera rozmowa. 

[product id="15047"]   

Dialog zamiast kar – Zofia Aleksandra Żuczkowska

Dialog zamiast kar to książka oparta na metodzie Porozumienia Bez Przemocy. Nie znajdziemy w niej sztywnych metod wychowawczych, kar i nagród – ich miejsce zajmuje szczera rozmowa. Autorka książki, Zofia Aleksandra Żuczkowska, wyjaśnia, że kluczem do otworzenia się na drugiego człowieka jest odzyskanie kontaktu ze sobą samym. Jak to zrobić? Sprawdźcie.

[product id="15050"]   

Więź daje siłę. Emocjonalne bezpieczeństwo na dobry początek – Evelin Kirkilionis

Evelin Kirkilionis, doktor biologii, przekonuje nas, że wszyscy jesteśmy wyposażeni w „intuicyjny program rodzicielski” – niezwykle czułe narzędzie, które idealnie współgra z potrzebami naszych dzieci. Czasami zdarza się jednak, że jego praca zostaje zakłócona – wydaje nam się wówczas, że tracimy poczucie bezpieczeństwa, jesteśmy bezradni, cierpi również nasza relacja z dziećmi. Co wtedy zrobić i – przede wszystkim – jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziemy w książce Więź daje siłę.

[product id="15868"]   

Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie – Carlos Gonzalez

Mocno mnie przytul to książka, która skutecznie rozprawia się z teoriami wychowawczymi, od dawna zakorzenionymi w naszej kulturze. Jej autorem jest Carlos Gonzalez, ceniony pediatra, autorytet w zakresie rozwoju i żywienia dzieci. Uważa on, że nasza relacja z dzieckiem nigdy nie może opierać się na sztywnych harmonogramach, karach i nagrodach. Jego zdaniem miejsce krzywdzących teorii wychowawczych powinna zająć nasza niezawodna rodzicielska intuicja.

[product id="15180"]   

Świadome rodzicielstwo. Wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej samoświadomości – Daniel J. Siegel, Mary Hartzell

Daniel J. Siegel i Mary Hartzell, autorzy książki Świadome rodzicielstwo, przekonują nas, że wychowanie dzieci nie jest procesem, który zaczyna się „tu i teraz”. Aby zbudować z nimi szczęśliwą relację i stać się lepszymi, bardziej świadomymi rodzicami, w pierwszej kolejności musimy zmierzyć się z własną przeszłością. Dzięki tej książce dowiemy się, jak podtrzymywać z dziećmi bezpieczny styl przywiązania i elastycznie reagować na ich potrzeby.

[product id="17459"]   

Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem – Ross W. Greene

Jak znaleźć równowagę pomiędzy tym, czego sami jako rodzice potrzebujemy, a tym, czego potrzebują nasze dzieci? Ross W. Greene, znany psycholog, przekonuje nas, że kluczem do sukcesu jest współpraca. W swojej książce, Porozumienie przez współpracę, zawarł wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym nauczymy się rozwiązywać problemy bez stosowania nagród, kar czy gróźb.

[product id="17501"]   

Babciu, Dziadku, poMocy! Książeczka o empatii i bliskości dla babci i dziadka – Basia Bielanik

„Nie noś, bo przyzwyczaisz”, „Karm co trzy godziny”, „Dziecko powinno spać w swoim łóżeczku”... Ilu z nas, gdy na świat przyszło nasze dziecko, usłyszało takie rady od swoich rodziców? Choć jesteśmy pewni, że dziadkowie mają dobre intencje, wolelibyśmy usłyszeć od nich jednak słowa wsparcia. Przekonajmy ich, że rodzicielstwo bliskości nie ma nic wspólnego z brakiem konsekwencji czy bezstresowym wychowaniem. Pomoże nam w tym książka o rodzicielstwie autorstwa Basi Bielanik – Babciu, Dziadku, poMocy!

[product id="15141"]   

Po prostu piersią Jak dobrze rozpocząć, ominąć trudności i karmić naturalnie – Gill Rapley, Tracey Murkett

Choć karmienie piersią wydaje się być intuicyjne, większość mam już w pierwszych tygodniach po porodzie napotyka na związane z nim trudności. Po prostu piersią to poradnik, który pomoże nam uniknąć najczęstszych problemów. Jego autorki, Gill Rapley i Tracey Murkett, udowadniają, że karmienie piersią może być bezbolesne i efektywne – obalają również najpopularniejsze związane z laktacją mity.

[product id="16378"]   

Potrzebna cała wioska – Agnieszka Stein, Małgorzata Stańczyk

Potrzebna cała wioska to inspirujący wywiad-rzeka z jedną z najbardziej znanych postaci polskiej psychologii i propagatorką Rodzicielstwa Bliskości – Agnieszką Stein. Opowiada ona o tym, co zmieniło się w jej życiu, gdy została matką, wspomina ludzi, którzy pozwolili jej spojrzeć na macierzyństwo z innej perspektywy. W szczerej rozmowie z Małgorzatą Stańczyk pokazuje, jak wyglądała jej droga do rodzicielstwa opartego na empatii, szczerości i uważności.

[product id="17092"]   

Potrzeby emocjonalne dziecka Praktyczny poradnik dla rodziców i specjalistów – John Philip Louis, Karen McDonald Louis

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często skupiają całą swoją uwagę na zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych dziecka – na tym, czy się najadło, czy ma suchą pieluszkę, czy śpi wystarczająco długo. John Philip Louis i Karen McDonald Louis, autorzy książki Potrzeby emocjonalne dziecka, przekonują nas jednak, że zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dziecka jest równie ważne. Wyjaśniają, jak je rozpoznać i odpowiadać na nie w zrównoważony sposób – wszystko po to, by nasze dziecko czuło się akceptowane i we właściwym dla siebie tempie uczyło się samodzielności.

[product id="18055"]   

Rodzeństwo. Jak wspierać relację swoich dzieci – Małgorzata Stańczyk

Pojawienie się w domu noworodka to piękna, choć także bardzo trudna sytuacja nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla starszego dziecka. Do tej pory miało ono mamę i tatę na wyłączność – dziś dużo więcej uwagi poświęcają oni młodszemu bratu lub siostrze. Co zrobić, by starsze dziecko nie czuło się odrzucone? Jak zachować równowagę i wspomóc budowanie więzi pomiędzy dziećmi? Odpowiedź znajdziemy w książce Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci Małgorzaty Stańczyk.

[product id="19938"]   

Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość zamiast krzyku – Laura Markham

Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość krzyku to przełomowa książka napisana w duchu rodzicielstwa bliskości. Jej autorka, Laura Markham, zdradza nam, jak zbudować z dzieckiem szczęśliwą relację. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wszyscy czasami się złościmy, a nawet krzyczymy na najbliższych – udowadnia jednak, że istnieje wiele sposobów, dzięki którym uda nam się zamienić krzyk na słowa wsparcia. Zdecydowanie polecamy!

[product id="17871"]   

Jak zrozumieć małe dziecko – Aga Nuckowska, Anna Siudut-Stajura, Olga Trybel, Magdalena Trzewik, Ewa Krogulska, Joanna Jeżak, Małgorzata Musiał

Jak zrozumieć małe dziecko jest jedną z książek wchodzących w skład Serii Rodzicielskiej wydanej przez NATULI dzieci są ważne. To praktyczny, dostosowany do polskich realiów poradnik, dzięki któremu dowiemy się, jak wspierać dziecko na każdym etapie rozwoju. Jest efektem pracy siedmiu matek, które weryfikują najpopularniejsze mity wychowawcze i przekonania o naturze dzieci. Polecamy Wam tę książkę!

[product id="18107"]   

Potęga obecności Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów – Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Gdy pracujemy, nie mieszkamy razem lub w naszym domu pojawia się nowy członek rodziny, bycie z dzieckiem może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Daniel J. Siegel i Tina Payne Bryson przekonują nas jednak, że tytułowa obecność odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka i – wbrew pozorom – nie wymaga od nas poświęcenia ani nie zajmuje dużo czasu. Uważają oni, dziecko musi czuć się pewnie i bezpiecznie, musi wiedzieć, że jest dostrzeżone i ukojone. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziemy w Potędze obecności.

[product id="20366"]   

Notatki z rodzicielstwa bliskości – Dominika Byczkowska-Owczarek

Notatki z rodzicielstwa bliskości to książka, która przybliża nam sekrety rodzicielstwa bliskości i Porozumienia Bez Przemocy, udanego karmienia piersią, chustonoszenia, rozszerzania diety metodą BLW, a także roli ojca w opiece nad dzieckiem. Dominika Byczkowska-Owczarek zebrała wspomnienia wielu rodziców, uzupełniając je krótkimi wyjaśnieniami teoretycznymi. To praktyczna i inspirująca pozycja, którą warto przeczytać.

[product id="21386"]   

 Wysoko wrażliwe dziecko

 

Książki dla 2 latka

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium