










































Książki dla dzieci 2–4 lata
2-4 lata życia dziecka to etap, w którym powoli odchodzimy od książeczek stworzonych z myślą o najmłodszych. Wkraczamy w świat lektur, które zapraszają rodziców i ich dzieci do ważnych rozmów – o uczuciach, wrażliwości, tolerancji czy niezależności. W tym wypadku świetnie sprawdzi się najnowsza seria Niegrzeczne książeczki, a w niej Smok i Rosół. Pozwólmy też naszym dzieciom zainspirować się wyjątkowymi postaciami – Coco Chanel, Fridą Kahlo, Stephenem Hawkingiem czy Marią Skłodowską-Curie. Ich historie znajdziemy w serii Mali WIELCY autorstwa Marii Isabel Sanchez Vegary.
Najlepsze książki dla dzieci o emocjach
Słyszeliście o buncie dwulatka? Jeśli nie, to możecie być pewni, że na pewno usłyszycie… dwulatka. Dziecko na tym etapie coraz częściej (i głośniej) używa słowa „nie!”. I choć może się wydawać, że na każdym kroku robi nam na złość, nie jest to prawda. W ten sposób dąży do samodzielności, niezależności i odrębności. To naturalny, a nawet bardzo oczekiwany proces. Aby jednak przebiegał bezproblemowo, warto postawić na książeczki dla dzieci z pięknymi ilustracjami – takie, które wyjaśnią dzieciom, czym są emocje, jak je rozpoznawać i pielęgnować je w sobie. Doskonałym przykładem na to są „Niegrzeczne Książeczki” – wydana przez Natuli seria opowieści, których autorki, Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk, udowadniają, że nie ma niegrzecznych dzieci. Niegrzeczni za to bywają rodzice, bo czasami krzyczą, złoszczą się, a nawet… przeklinają. We wszystkich książkach serii – „Rosole”, „Torcie”, „Szlabanie” i nie tylko – znajdziecie ilustracje Aleksandry Gołębiewskiej.
Ciekawe książki dla dwulatka, które wspierają rozwój mowy
I nie tylko dwulatka! Rozwój mowy trwa przecież wiele lat i, choć trudno w to uwierzyć, rozpoczyna się na długo przed momentem, w którym dziecko powie pierwsze słowo. W tym czasie warto wykonywać ćwiczenia logopedyczne. Za poważnie brzmiącą nazwą kryją się ciekawe zabawy, które zachęcą dziecko do nauki nowych głosek, a także krótkie opowiastki wprowadzające małych czytelników w świat codziennych obowiązków. Choć wspierające rozwój mowy ksiazki dla dzieci nie są rzadkością w księgarniach, my szczególnie polecamy wam bestsellerową serię książek Marty Galewskiej-Kustry. Jej bohaterem jest przesympatyczny kilkulatek, Pucio, i jego wesoła rodzina. Poszczególne książki zostały dopasowane do konkretnych etapów rozwoju dziecka, a kartonowe strony, wypełnione ilustracjami Joanny Kłos, zniosą długie godziny wspólnego czytania. Czekają na was tytuły takie jak m.in. „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych” czy „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” (o każdej książce opowiedziałam więcej w tym artykule).
Książka dla dzieci, która dodaje skrzydeł
Dzieci w wieku od 2 do 4 lat z niesłychaną ciekawością poznają otaczający je świat. Eksplorują talenty, badają granice, odkrywają zainteresowania. Warto wówczas sięgać po książki, których autorzy przedstawiają głównych bohaterów z pomocą motywu buntu i wytrwałości. Czeka na was kultowa, pięknie ilustrowana, rymowana opowieść, która od 20 lat cieszy się ogromną popularnością – „Żyrafy nie umieją tańczyć”. Jej twórcy, Giles Andreae i Guy Parker-Rees, ukazują, że nawet żyjące na Sawannie ssaki z powodzeniem mogą brać udział w konkursach tanecznych – wbrew wszystkim przeciwnościom losu. A to nie jedyna książka, która pomaga dzieciom złapać wiatr w żagle. Jedną z najciekawszych pozycji, które w ostatnich latach pojawiły się na rynku, jest także seria „Mali WIELCY” autorstwa Marii Isabel Sanchez Vegary. Niech zainspirują was wielcy – Albert Einstein, Frida Kahlo i Astrid Lingren. Wiecie co? Oni też kiedyś byli dziećmi!