
Zebraliśmy dla Was szesnaście – naszym zdaniem kluczowych – książek o więzi, relacji, bliskości, zabawie i wychowaniu, które warto przeczytać, będąc rodzicem.
1. Wychowanie dzieci zdaniem Jespera Juula - Twoje kompetentne dziecko
Ta książka otwiera oczy! Jesper Juul to duński pedagog i terapeuta. Napisał wiele książek dla rodziców, ale najważniejsza wydaje się być właśnie ta: Twoje kompetentne dziecko. To z tej lektury rodzice mogą się dowiedzieć, że dzieci wcale nie muszą być posłuszne, a wiele powszechnie stosowanych „metod wychowawczych” to przemoc w czystej postaci! Jesper Juul jasno komunikuje, że odpowiedzialność za relację rodzic – dziecko zawsze leży po stronie dorosłych. Nie zostawia nas jednak z tą rolą samych – pomaga nam szanować granice swojego dziecka i wyjaśnia, jak budować w nim poczucie własnej wartości. Twoje kompetentne dziecko nie jest łatwą książką, wymaga czasu i przemyślenia. Mimo to warto się z nią zmierzyć i dostrzec kompetencje własnego dziecka.
[product id="15069"] |
2. Księga dziecka – William i Martha Sears
William i Martha Sears to wyjątkowy tandem w życiu prywatnym i zawodowym. Wychowali razem ósemkę dzieci, z tysiącami pracowali przez 40 lat praktyki zawodowej. Są autorami ponad 20 książek, a w tworzeniu Księgi Dziecka wspierali ich także dwaj synowie, również pediatrzy. To właśnie Searsowie wprowadzili do powszechnego użycia termin „attachment parenting”, czyli rodzicielstwo bliskości – wszystkie napisane przez nich książki wspierają rodziców w podążaniu za dzieckiem właśnie w tym duchu. Księga Dziecka obejmuje czas od narodzin do drugich urodzin i można w niej znaleźć porady dotyczące żywienia, snu, zdrowia, życia rodzinnego, a także rozwoju i budowania bezpiecznej więzi.
[product id="17125"] |
3. Wolne dzieci – Peter Gray
Wszyscy, którzy zajmują się wychowaniem dzieci – nauczyciele, rodzice, opiekunowie, wychowawcy – powinni przeczytać tę książkę. Pisana z perspektywy autorytetu (Peter Gray jest amerykańskim psychologiem badającym procesy uczenia się u dzieci), ale jednocześnie bardzo przystępnym językiem, wyjaśnia, jak wiele korzyści płynie dla dzieci ze swobodnej, niekontrolowanej zabawy, jak dobrze, że czasami się nudzą… Tymczasem zabiegani rodzice chętnie inwestują w niezliczoną ilość dodatkowych zajęć. Wielu dorosłych traktuje zabawę jako marnowanie czasu, bo przecież nauka to „poważna sprawa”. Autor udowadnia, że jest zupełnie odwrotnie! Zabawa odgrywa ogromną rolę w wychowaniu dzieci, a najlepsza to ta bez nadzoru dorosłych.
[product id="16077"] |
4. Wychowanie bez kar i nagród – jak na wychowanie dzieci patrzy Alfie Kohn?
To książka, która wywraca do góry nogami wszystkie dobrze ugruntowane, tradycyjne teorie wychowawcze. Alfie Kohn jest psychologiem i badaczem interdyscyplinarnym, specjalizującym się w tematyce edukacji i wychowania dzieci. W swojej książce, powołując się na liczne badania, jasno pokazuje, co dzieje się z najmłodszymi, względem których stosowane są kary, pochwały i nagrody jako podstawowe metody wychowawcze. Autor krytykuje też wszechobecną rywalizację i pęd do sukcesu, w które już od najmłodszych lat uwikłane są współczesne dzieci. Zachęca do szukania innych rozwiązań, które pomogą wychować dzieci wrażliwe, odpowiedzialne i z poczuciem własnej wartości.
[product id="15048"] |
5. Dziecko z bliska – Agnieszka Stein
To pierwsza polska książka dla rodziców szukających wsparcia w wychowywaniu dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości. Agnieszka Stein znana jest wielu z prowadzonych przez siebie warsztatów i webinarów, od lat pomaga rodzicom w trudnych sytuacjach. Jej książka, Dziecko z bliska, przeprowadza rodziców małych dzieci przez nurtujące ich tematy – związane głównie z przywiązaniem, emocjami i rozwojem rodzicielskich kompetencji. Agnieszka Stein zdecydowanym ruchem obala wychowawcze mity i wprowadza koncepcję 3R: relacja, regulacja i rozwój. Kontynuacją książki jest publikacja dla rodziców starszych dzieci: Dziecko z bliska idzie w świat.
[product id="15725"] |
6. Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny – Małgorzata Musiał
Skrzynka z narzędziami to bardzo praktyczny poradnik dotyczący wychowania dzieci. Małgorzata Musiał, pedagog i mama trójki dzieci, autorka bloga Dobra relacja, prowadzi swoich czytelników przez najczęstsze sytuacje kryzysowe, dzieląc się również swoimi osobistymi doświadczeniami oraz korzystając z praktyki warsztatowej. Jej książka jest bardzo życiowa i prawdziwa. Autorka jasno pokazuje, że czasem nie da się jednocześnie zaspokoić potrzeb wszystkich członków rodziny, a tak podkreślana przez licznych ekspertów konsekwencja wcale nie jest kluczowa w budowaniu relacji i wychowywaniu dzieci.
[product id="16761"] |
7. Świadome rodzicielstwo – Daniel J. Siegel, Mary Hartzell
Jasper Juul napisał, że jest to najlepsza książka o rodzicielstwie. Skupia się ona nie na sposobach wychowywania dzieci czy strategiach radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, ale na rodzicu, który dzięki samoświadomości, pracy nad sobą, refleksji nad własną przeszłością może budować z dzieckiem silną i bezpieczną relację. Książka jest efektem współpracy neurobiologa i psychiatry dziecięcego Daniela J. Siegela oraz pedagog Mary Hartzell i odwołuje się do badań naukowych na temat złożoności relacji rodziców z dziećmi.
[product id="17459"] |
8. W świecie porozumienia bez przemocy – Marshall B. Rosenberg
Nie jest to książka stricte o wychowaniu dzieci, ale o komunikacji, a przecież sposób komunikacji ma ogromne znaczenie w relacjach z najmłodszymi. Rosenberg uczy nas, jak wyrażać siebie i swoje potrzeby, szanując i dostrzegając potrzeby drugiej strony. Pokazuje, jak odnaleźć głębsze intencje i źródła zachowań, jak wsłuchać się w siebie i mówić, aby nie ranić innych. Wszystkie książki Rosenberga pomagają nauczyć się proponowanego przez niego sposobu komunikacji, który przydaje się zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym, może wesprzeć w rozwiązywaniu konfliktów w szkole czy przedszkolu, między rodzeństwem, a także z partnerem czy pracodawcą.
[product id="16389"] |
9. Rodzicielstwo przez zabawę – wychowanie dzieci według Lawrence J. Cohen
Zabawa jako sposób komunikacji? Lawrence J. Cohen, ceniony amerykański psychoterapeuta, przekonuje, że jak najbardziej tak! Autor twierdzi, że zabawa może być sposobem na poznawanie świata, rozładowanie stresu, a także budowanie pewności siebie. To właśnie dzięki zabawie dorośli mogą wniknąć w świat dzieci, pokazać im, jak współpracować bez walki i pomóc w wyrażaniu emocji. W książce można znaleźć podpowiedzi, jak zabawa może wesprzeć rozwiązywanie konfliktów w rodzeństwie, budowanie pewności siebie u dzieci, a także przełamywać nieśmiałość i wzmacniać pewność siebie.
[product id="20509"] |
10. Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy – Harvey Karp
Ta książka zmieniła życie wielu rodziców. Dr Harvey Karp proponuje rozwiązania, które mogą pomóc wydłużyć sen dziecka i ukoić jego płacz. Znajdziemy tu metodę 5xS: spowijanie (Swaddling), pozycja na boku/brzuszku (Side/Stomach position), wyciszanie (Shushing), kołysanie (Swinging) i ssanie (Sucking). Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy to doskonała książka na początek rodzicielskiej przygody, kiedy na niedoświadczonych, młodych ludzi spada ciężar nowych, wcześniej nieznanych obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci. A jak wiemy, dzieci rodzą się bez instrukcji obsługi, jednak jej namiastkę podaje w przystępny sposób dr Karp.
[product id="16683"] |
11. Jak zrozumieć małe dziecko – Aga Nuckowska, Anna Siudut-Stajura, Olga Trybel, Magdalena Trzewik, Ewa Krogulska, Joanna Jeżak, Małgorzata Musiał
Wychowanie dzieci jest pięknym i ekscytującym, choć często również bardzo trudnym zadaniem. Na każdym jego etapie pojawiają się różnorodne pytania, a odpowiedzi na większość z nich znajdziemy w książce Jak zrozumieć małe dziecko. Wchodzi ona w skład Serii Rodzicielskiej, wydanej przez NATULI dzieci są ważne, przybliżającej rodzicom zagadnienia związane z porodem, karmieniem piersią, opieką nad dzieckiem, rozwojem, komunikacją, seksualnością i zdrowiem. Oprócz książki Jak zrozumieć małe dziecko, znajdziemy w tej serii niej tytuły takie jak: Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim, Poród naturalny, Karmienie piersią, Jak zrozumieć się w rodzinie, Rozwój seksualny dzieci, Noszenie dzieci, Uwaga! Złość.
[product id="18107"] |
12. Cud rodzicielstwa – Shai Orr
Cud rodzicielstwa to wydana przez NATULI dzieci są ważne niezwykła książka, która wielu rodzicom pozwala zmierzyć się z smutkiem, złością czy bezradnością. Jej autor, terapeuta rodzinny, Shai Orr, udowadnia, że wychowanie dzieci to cud, którego często nie dostrzegamy, przytłoczeni codziennymi obowiązkami. Nie daje nam konkretnych instrukcji, metod czy rad. Tłumaczy jednak, że to na nas, rodzicach, spoczywa niezwykle ważne zadanie – słuchanie. Okazuje się bowiem, że często słyszymy to, co mówi do nas nasze dziecko (lub to, co mówimy do siebie sami), ale nie rozumiemy znaczenia wypowiadanych słów. Docierają do nas głośne i klarowne prośby o nowe zabawki, ale ciche szepty błagające o bliskość czy wolną przestrzeń do rozwoju przechodzą bez echa. Shai Orr pomaga nam usłyszeć je wszystkie.
[product id="22002"] |
13. Potęga obecności – Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson
To normalne, że nie zawsze możemy być przy swoim dziecku – oddajemy je pod opiekę pani w żłobku, niani albo babci, gdy idziemy do pracy, lekarza czy na zakupy. Jednak czy potrafimy przy nim być, gdy już wrócimy razem do domu? Czy poświęcamy mu uwagę? Autorzy Potęgi obecności, bazując na wynikach najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu i teorii więzi, wyjaśniają, że każde dziecko potrzebuje obecności jednej dorosłej osoby. Aby prawidłowo się rozwijało, musi czuć się bezpiecznie i pewnie, musi wiedzieć, że jest dostrzeżone i że w trudnych sytuacjach może liczyć na ukojenie. Daniel J. Siegel i Tina Payne Bryson pomagają nam nieco przeorganizować rodzinną codzienność, byśmy mogli być przy naszych dzieciach nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim mentalnie i emocjonalnie.
[product id="20366"] |
14. Pozytywna dyscyplina – Jane Nelsen
Słowo „dyscyplina” bardzo często wzbudza wśród rodziców skrajne emocje. Kojarzy nam się ze stosowaniem różnych kar, wyciąganiem konsekwencji, wymuszaniem, krytykowaniem, stawianiem nierealnych wymagań. Jane Nelsen, doktor psychologii i mama siedmiorga dzieci, przekonuje nas jednak, że dyscyplina może być pozytywna. Autorka patrzy na kwestie związane z wychowywaniem dzieci zupełnie inaczej i wprowadza metodę opartą na szacunku, empatii, uczącą współpracy oraz wspólnego rozwiązywania problemów. Pozytywna dyscyplina to książka, która już od trzydziestu lat inspiruje rodziców na całym świecie.
[product id="16063"] |
15. Wychowanie dzieci według Stuarta Shankera – Self-Reg
Wszystkie dzieci doświadczają stresujących sytuacji – złoszczą się, gdy coś idzie nie po ich myśli lub gdy nie dostaną tego, czego potrzebują. W przeciwieństwie do nas, dorosłych, dużo gorzej znoszą jednak niepowodzenia, bo nie potrafią jeszcze zrozumieć swoich trudnych emocji, nazwać ich przyczyn i poradzić sobie z ich intensywnością, a zachowania, które nas niepokoją często wynikają właśnie z tych trudności. Z pomocą przychodzi Stuart Shanker, profesor York University w Toronto, który w swojej przełomowej książce Self-Reg proponuje naukę samoregulacji. Dzięki opanowaniu tej umiejętności dziecko dużo łatwiej radzi sobie z trudnymi doświadczeniami, kontroluje impulsywność i uczy się przezwyciężać frustrację. Autor wyjaśnia nam również, jak i dlaczego warto zamienić dyscyplinę czy irytację na wartościową rozmowę.
[product id="15051"] |
16. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły – Adele Faber, Elaine Mazlish
Choć Adele Faber i Elaine Mazlish wspólnie stworzyły wiele wartościowych poradników dla rodziców, to właśnie ten – Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły – cieszy się największą popularnością. Nic dziwnego – większość rodziców z nadzieją sięga po niego, by w końcu znaleźć odpowiedź na pytania zawarte w tytule. Czy im się to udaje? Tak! Autorki, bazując na codziennych doświadczeniach właściwie każdej rodziny, uczą nas, jak komunikować się ze swoimi dziećmi. To praktyczny poradnik, pełen ćwiczeń i wskazówek dotyczących wychowania dzieci, dzięki którym dużo łatwiej będzie nam lepiej rozumieć najmłodszych (i nie tylko!).
[product id="15494"] |
Polecamy także:
Karmienie piersią – Magda Karpienia
Karmienie piersią bardzo często wydaje nam się intuicyjne, proste i bezproblemowe. Okazuje się jednak, że większość karmiących mam już na samym początku drogi mlecznej napotyka trudności. Jedne z nich skarżą się na niedobór pokarmu, inne – na bolesny nawał, którego nie da się poskromić.
Z myślą o wszystkich mamach, które pragną karmić swoje dziecko piersią, powstała książka Karmienie piersią autorstwa Magdy Karpieni. To praktyczny, pełen wartościowych wskazówek przewodnik dla każdej przyszłej mamy po całym okresie karmienia piersią – od ciąży aż do odstawienia od piersi. Autorka odrzuca zakorzenione w naszym społeczeństwie stereotypy, daje wsparcie i przywraca rodzicom wiarę w ich możliwości.
Pozycja ta wchodzi w skład wydanej przez NATULI Dzieci są ważne Serii Rodzicielskiej – tworzonych przez ekspertów książek poświęconych konkretnym zagadnieniom rodzicielskim (w tym także porodowi naturalnemu, cesarskiemu cięciu i zrozumieniu dziecka – o nich piszemy niżej).
[product id="15022"]
Poród naturalny, czyli jak świadomie przygotować się do porodu – Katarzyna Oleś
Poród jest niezwykłym wydarzeniem, który u przyszłych rodziców wywołuje zarówno radość, jak i niepokój. Nic dziwnego – z jednej strony cieszymy się, że w końcu spotkamy się z naszym dzieckiem, z drugiej – przeraża nas wizja bólu i ewentualnych komplikacji. Nie od dziś jednak wiadomo, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego warto już w ciąży przygotować się do porodu.
Z pomocą przychodzi książka dla przyszłej mamy Poród naturalny autorstwa Katarzyny Oleś. To wyjątkowa pozycja, jaką wszystkie kobiety w ciąży powinny mieć w swojej bibliotece. Dlaczego? Ponieważ pozwala zrozumieć to, co dzieje się z ciałem kobiety podczas porodu, a tym samym świadomie przygotować się do wszystkich jego etapów. Autorka nie unika tematów związanych z najczęstszymi interwencjami medycznymi czy stosowanymi obecnie formami znieczulenia farmakologicznego, ale krok po kroku wyjaśnia, co możemy zrobić, by ich wszystkich uniknąć i urodzić naturalnie. Serdecznie polecamy!
[product id="15024"]
Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim – książka dla wszystkich kobiet w ciąży – Magdalena Hul, Katarzyna Osadnik
Wokół cesarskiego cięcia narosło wiele krzywdzących mitów. Przyszłe mamy bardzo często obawiają się, że po wykonanym zabiegu nie będą mogły karmić piersią lub stracą szansę na kontakt „skóra do skóry” z noworodkiem. Co więcej, kobiety, które urodziły dziecko poprzez cesarskie cięcie, nierzadko słyszą, że zabieg ten z porodem ma niewiele wspólnego i zwykle jest tylko fanaberią ciężarnej, która boi się bólu porodowego.
Nic bardziej mylnego! Cesarskie cięcie to nie droga na skróty, a zabieg chirurgiczny, który w większości wypadków jest absolutną koniecznością. Doskonale wiedzą o tym dwie doświadczone położne, Magdalena Hul i Katarzyna Osadnik. W swojej książce dla kobiet w ciąży Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim wyjaśniają, dlaczego i kiedy wykonuje się zabieg, jak krok po kroku on przebiega oraz jak wpływa na matkę i dziecko. To niesamowita publikacja, która odczarowuje i łagodzi nie tylko poród drogą cesarskiego cięcia, ale również poród naturalny po cięciu cesarskim (VBAC).
[product id="20318"]
Noszenie dzieci – książka o tym, że noszenie dzieci naprawdę rozwiązuje codzienne problemy rodzicielskie – Marta Szperlich-Kosmala
Pierwsza przekrojowa książka polskiej autorki poświęconą tej prostej, naturalnej czynności. Książka to przekrojowy poradnik odpowiedni dla tych rodziców, którzy zastanawiają się nad noszeniem, już noszą i chcieliby poszerzyć swoje umiejętności oraz tych, którzy — jak autorka — widzą w noszeniu głęboki, ogólnoludzki sens. Napisana przez specjalistkę i wieloletnią trenerkę chustonoszenia.
[product id="16842"]
Rozwój seksualny dzieci – pierwszy całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat. – Karolina Piotrowska
Książka, która pomoże Ci świadomie wspierać kształtującą się seksualność dziecka. Nie potrafimy rozmawiać o seksualności z naszym dzieckiem. Nikt nas tego nie nauczył, nikt nie przekazał nam pozytywnego modelu seksualności. Seksualność od zawsze była tematem tabu.
To jednak na nas, rodzicach, spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie seksualności naszego dziecka. Nie zostawiajmy tego instytucjom, internetowi, kolegom czy samym dzieciom. Wystarczą dwa wieczory, by przeczytać tę książkę – a zdobędziesz kapitał na wiele lat.
[product id="15021"]
Jak zrozumieć się w rodzinie – książka o tym, jak zazwyczaj mówimy do siebie, dlaczego często jesteśmy nieskuteczni w komunikacji i co zrobić, by dogadać się w rodzinie. – Monika Szczepanik
Książka o tym, jak zazwyczaj mówimy do siebie, dlaczego często jesteśmy nieskuteczni w komunikacji i co zrobić, by dogadać się w rodzinie.
Autorka jak reżyser filmowy śledzi przebieg zwykłych rodzinnych wydarzeń, które często przeradzają się w małe dramaty, kłótnie bez celu, frustracje i nerwy. Nagle woła "STOP" i analizuje, co właściwie się stało. Dzięki temu możemy przyjrzeć się własnym zachowaniom i komunikatom, odkryć faktyczne potrzeby oraz prześledzić punkty, w których rodzi się konflikt i niezrozumienie.
Książka napisana jest prostym językiem, bo komunikacja w rodzinie powinna być prosta. Zamiast udawać, oczekiwać, robić uniki - lepiej nauczyć się mówić jasno o swoich uczuciach i potrzebach. Ważne, by umieć je również dostrzegać u innych.
[product id="20772"]
Uwaga! Złość – lektura obowiązkowa, błyskotliwie merytoryczna i niezwykle wyzwalająca – Marta Ewa Tyralik-Kulpa
Pokazuje, że nie da się żyć bez złości, a nawet nie warto do tego dążyć. Można ją natomiast zrozumieć.
Złość jest nieodłącznym elementem rodzicielskiego krajobrazu. Książka wyjaśnia skąd w nas, rodzicach, tak wiele złości i dlaczego towarzyszy ona rozwojowi dziecka. Istnieją sposoby życia ze złością, która nie rani ani nie krzywdzi, za to prowadzi do lepszego zrozumienia naszych dzieci i nas samych.
[product id="22030"]
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.