Zabawa bez instrukcji, czyli piramida zabaw

Zabawa bez instrukcji, czyli piramida zabaw

Najlepsze projekty dla dzieci powstają z prawdziwej potrzeby i dlatego właśnie najlepsze zabawki projektują rodzice, a nie specjaliści od reklamy i marketingu. Małe, rodzinne, często jednoosobowe firmy mają niesamowity potencjał i tworzą alternatywę dla wszechobecnego plastiku, jakim wielkie koncerny próbują wypełnić świat maluchów.

Nikt nie obserwuje dzieci tak uważnie jak rodzice. To oni, uczestnicząc w zabawie, potrafią dostrzec autentyczne potrzeby rozwojowe dzieci i stworzyć zabawkę, która na te potrzeby odpowiada.

Piramida zabaw to projekt, który powstał w głowie pewnej mamy podczas wielu godzin spędzonych z synkiem na podłodze. Autorska koncepcja czerpie z najlepszych założeń pedagogiki Marii Montessori (piramida nawiązuje kształtem do różowej wieży) i innych koncepcji pedagogicznych.

Co to właściwie jest?

Piramida zabaw to kartonowe klocki koncepcyjne. Wymyślone, zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce, ręcznie oklejane w Krakowie.

Zestaw składa się z 10 sześciennych klocków w różnych rozmiarach – od największego do najmniejszego. Klocki są zrobione z bardzo wytrzymałego kartonu i oklejane ręcznie. Po ustawieniu jednego na drugim powstaje imponująca osiemdziesięciocentymetrowa wieża. Jedna ścianka jest niezabudowana, dzięki czemu można wkładać jeden klocek w drugi.

[product id="17237"]

W pierwszej wersji piramidy na czterech ściankach umieszczono wizerunki różnych zwierząt, a na piątej – motyle, od jednego do dziesięciu. W nowej wersji na czterech ściankach znajdują się warzywa i owoce, a na piątej – jabłka do nauki liczenia. Szósta ścianka, tak jak przedtem, jest otwarta. Każda ilustracja jest podpisana po polsku i po angielsku.

Dużą zaletą klocków są bardzo realistyczne grafiki, co jest zgodne z założeniami metody Montessori.

    

Jak to działa?

Piramida to zabawka otwarta, bez instrukcji obsługi. Pozwala dziecku na nieograniczoną, swobodną eksplorację i nie narzuca sposobu wykorzystania. Dajesz dziecku i czekasz, co się stanie. Zacznie gryźć? Chwyci i rzuci? Ułoży wieżę? Zapyta: cio to? Każda z tych możliwości pokazuje, jakie są aktualne potrzeby rozwojowe malucha. W ten sposób zabawka podąża za nim.

Pani Ania, autorka piramidy, rekomenduje zabawkę dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Górnej granicy nie ma, klocki interesują dzieci naprawdę przez długi czas, a sposób zabawy zależy oczywiście od wieku.

Co można z tym robić?

Dzieci wkładają do klocków różne przedmioty, ukrywają pod nimi swoje skarby (na przykład kawałek jabłka), wsypują kaszę, ryż i sprawdzają, w którym klocku ile się może zmieścić, odkrywają ukryte przedmioty, układają pociąg na podłodze, pokazują owoce i warzywa i sortują je w różny sposób, zgadują, gdzie rosną, poznają kolory, liczą jabłka, wkładają jeden klocek w drugi, budują wieżę i odkrywają stosunki wielkościowe między nimi, kiedy jeden klocek nieoczekiwanie wpada w drugi, burzą wieżę (klocki są na to odporne), rozmawiają o tym, które warzywa i owoce lubią, a których nie, umieszczają w klockach warzywa i owoce ze swojej zabawkowej kuchni. W przypadku wersji ze zwierzętami maluchy naśladują odgłosy zwierząt i sposób poruszania się, zgadują, co jedzą poszczególne zwierzaki.

Wyjątkowo podoba mi się pomysł zapoznawania dziecka z warzywami i owocami w najnowszej wersji piramidy. Dziecko, które zna cukinię z zabawy, o wiele chętniej ją zje! 

[product id="17238"]

Jakie korzyści piramida daje dzieciom?

Klocki rozwijają:

  • motorykę małą,
  • koordynację ręka–oko,
  • słownictwo (polskie i angielskie),
  • myślenie matematyczne i logiczne,
  • myślenie przestrzenne,
  • kreatywność i wyobraźnię,
  • cierpliwość,
  • precyzję,
  • wiedzę o otaczającym świecie.

Przyznajcie, że to naprawdę sporo. Najlepsze jest to, że każde dziecko weźmie z piramidy to, czego aktualnie naprawdę potrzebuje, a po jakimś czasie odkryje zabawkę na nowo i wykorzysta w zupełnie inny sposób. Tym samym piramida daje praktycznie nieograniczone możliwości zabawy, chociaż nie gra, nie świeci i nie ma baterii! Ja to kupuję, a Wy?

      

[product id="17238, 17237"]

 


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium