Prezenty pod choinkę dla dorosłych. 5 inspirujących książek dla rodziców

Prezenty pod choinkę dla dorosłych. 5 inspirujących książek dla rodziców

Drogi Święty Mikołaju! W tym roku byliśmy bardzo grzeczni i myślimy, że zasługujemy na drobne upominki. Prezenty pod choinkę dla dorosłych nie powinny przecież nikogo dziwić, a już przede wszystkim ciebie! Jeśli więc znajdziesz czas, zerknij, prosimy, do tego zestawienia.

Tym wstępem puszczamy do was oko, bo wiecie doskonale, że nie lubimy dzielić dzieci na „grzeczne” i „niegrzeczne”. Dorosłych też nie! I myślimy, że każdy z nas zasługuje na prezent świąteczny od Mikołaja. Niezależnie zatem od tego, czy w święta Bożego Narodzenia wpada do was Święty Mikołaj, Gwiazdka, Dzieciątko, a może teściowa (z wielką paczką, do której przyklejone są świąteczne dekoracje – na tym liściku jest chyba wasze imię?!), wspaniale byłoby dostać dobrą książkę pod choinkę. Równie dobrze możecie sprawić sobie idealny prezent sami – przecież takie święta są tylko raz w roku. Zebraliśmy kilka nietuzinkowych propozycji, do których warto zajrzeć.

     Propozycja świąteczna dla dzieci od Natuli     

[product id="24922"] 

Książki świąteczne dla dzieci Książki o emocjach dla dzieci Literatura dla dorosłych

Super prezenty pod choinkę dla dorosłych – Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

Wielu z nas nazywa go zaklinaczem rodzin albo ekspertem do wychowania dzieci. On sam uważał, że drugie określenie nie jest zbyt trafione – rolę ekspertów przenosił na rodziców, którzy znają swoje dziecko najlepiej. Nie spisywał zasad, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Pomagał, wskazywał drogę, wyjaśniał, czym jest rodzicielstwo oparte na szczerości i zaufaniu, ale nic nie narzucał. I choć zmarł trzy lata temu, pozostawił po sobie książki, które od lat wspierają rodziców na niemal całym świecie. Jedną z nich jest przewodnik „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem”. Lektura wywiadu z duńskim pedagogiem zachęci was do przyjrzenia się dziecku i kochania go takim, jakie jest. Brzmi jak banał? Nic z tych rzeczy. Wciąż przecież czujemy potrzebę udoskonalania, ciągłej zmiany, usuwania niedoskonałości. Jesper Juul mówi o tym, że nie tędy droga, bo tylko akceptacja może stać się fundamentem wartościowej relacji z dzieckiem. Zarówno tę, jak i pozostałe książki Juula, gorąco wam polecamy.

[product id="15047, 19802, 15118"]

 

Najlepsze prezenty świąteczne dla bliskiej osoby – Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację

Z Danii przenosimy się do Polski, a konkretnie – Warszawy. To stąd pochodzi Agnieszka Stein, związana z Rodzicielstwem Bliskości i Porozumieniem bez Przemocy psycholog, autorka mnóstwa ważnych dla rodziców i pedagogów książek. Wśród nich znajdują się bestsellerowe tytuły takie jak „Potrzebna cała wioska”, „Nowe wychowanie seksualne” i „Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację”. Dziś skupimy się na ostatnim z nich. Blisko mu do poradnika Jespera Juula, choć nie na tyle blisko, by móc traktować te książki zamiennie. „Dziecko z bliska” to przede wszystkim opowieść o tym, jak w wychowaniu dziecka podążać za ideą Rodzicielstwa Bliskości i nie wpaść przez przypadek w macki tego, co nazywamy bezstresowym wychowaniem. Agnieszka Stein bojkotuje wychowawcze stereotypy, które na przestrzeni wieków zadomowiły się na dobre. Ich miejsce zajmuje praktycznymi wskazówkami związanymi z samoregulacją emocji, przywiązaniem i rozwojem rodzicielskich kompetencji. Tu wszystko brzmi skomplikowanie, ale możecie być pewni, że po lekturze inaczej spojrzycie na swoje dziecko i na relację, którą z nim tworzycie. Autorka wyciąga do nas pomocną dłoń i sprawia, by ta relacja była szczęśliwa. Ten przewodnik to najlepszy prezent na święta.

[product id="17092, 15633, 15725"]

 

Świąteczny prezent na Boże Narodzenie – Sztuka uważnego rodzicielstwa

Jak wychować dobrego człowieka? To pytanie, na które trudno jest znaleźć jedną, słuszną, wyczerpującą odpowiedź. Mimo to Hunter Clarke-Fields, autorka książki „Sztuka uważnego rodzicielstwa. Jak właściwie reagować w trudnych sytuacjach i wychować życzliwe, pewne siebie dziecko”, podjęła wyzwanie. Pisząc o współczującej komunikacji, uważności i rozwiązywaniu konfliktów z poszanowaniem granic wszystkich domowników, wychodzi z propozycją nowej, praktycznej strategii. Dlaczego warto się jej przyjrzeć? Bo tworzą ją narzędzia, dzięki którym nam, rodzicom, będzie łatwiej zachować spokój w całkiem niespokojnych sytuacjach. Sytuacjach znanych doskonale każdemu rodzicowi, który pragnie wychowywać swoje dziecko w duchu Rodzicielstwa Bliskości, a któremu, mimo starań, zdarza się zamienić spokojną rozmowę na niekontrolowany krzyk. Ten poradnik to świetny pomysł na świąteczny prezent. Potrzebny, ważny, pełen praktycznych wskazówek, pomagający stać się takim rodzicem, jakim zawsze chcieliśmy być.

[product id="23878"]

 

Trafiony prezent dla dorosłych – W głębi kontinuum

Kolejna w naszym zestawieniu książka również stoi stabilnie na wszystkich siedmiu filarach Rodzicielstwa Bliskości. I choć to William i Martha Searsowie są twórcami wspomnianego terminu, często właśnie w najsłynniejszej książce Jean Liedloff badacze doszukują się początków idei. Jej przewodnik po rodzicielstwie, „W głębi kontinuum”, dotyka naturalnych, pełnych czułości gestów, o których na przestrzeni lat… zapomnieliśmy. Fizyczną bliskość z dzieckiem, wspólne spanie w jednym łóżku, noszenie w chuście lub na rękach, zastąpiło małe, osobne łóżeczko, wózek, bujaczek – a więc gadżety, z których można by było całkowicie zrezygnować. Nie po to jednak, by zaoszczędzić (choć biorąc pod uwagę koszta, które generują, to też nie jest bez znaczenia), ale przede wszystkim po to, by wypełnić najważniejsze potrzeby dziecka i zapewnić mu prawidłowy rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny. Autorka szanuje przy tym wybory każdego rodzica, zachęca, by każdy z nas podążał przede wszystkim za swoimi naturalnymi instynktami. Często, gdy porządnie się w nie wsłuchamy, okazuje się, że nasze dzieci są spokojniejsze, mniej płaczą, lepiej śpią. A my razem z nimi. 

[product id="15062"]

 

Ciekawe prezenty na święta – Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć

Ostatnia książka w naszym prezentowniku to podróż do przeszłości. Nie zawsze łatwej, zwłaszcza jeśli z naszego dzieciństwa pamiętamy kłótnie, nieobecność, odtrącanie czy pogrążanie w poczuciu winy. Shai Orr, jak dobry przyjaciel, przychodzi i wyjaśnia, co możemy zrobić z naszymi trudnymi wspomnieniami. Odciąć się od nich, zapomnieć? To niemożliwe. Spróbować odnaleźć winnych, postawić między nimi a nami potężny mur, zacząć wszystko od początku? Nic z tych rzeczy. „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” to opowieść o doświadczaniu rodzicielstwa – tego, które na każdym kroku uruchamia w nas wspomnienia, przypomina o tym, czego nam brakowało. Autor zauważa jednak, że świadome, szczęśliwe rodzicielstwo nie jest możliwe bez zrozumienia i pogodzenia się z przeszłością, bez uzdrawiającej przemiany. To trudna, czasochłonna praca, ale jej efekty pozostaną z wami do końca życia. Pozwolą wam dojrzeć.

Psst… Święty Mikołaju! A jeśli szukasz prezentu idealnego, koniecznie sprawdź ten zestaw książek. Oprócz „Dzieciństwa rodziców”, znajdziesz tu także „Cud rodzicielstwa” Shaia Orra i „Życie seksualne rodziców” Zosi i Dawida Rzepeckich (w rozmowie z Natalią Fiedorczuk). To trzy niezwykłe książki, którym bliżej jest do wspierających opowieści niż klasycznych poradników. Zmieniają wszystko. Pamiętaj o nich!

[product id="24479, 24567, 22734"]

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium