Przedstawiamy najlepsze – naszym zdaniem – książki o redukowaniu stresu, nie tylko dla najmłodszych. Zapraszamy!
pl

Książki o redukowaniu stresu dla dzieci i rodziców – jak pokonać stres?

Książki o redukowaniu stresu dla dzieci i rodziców – jak pokonać stres?

Stres jest czymś, czego większość z nas raz na zawsze chciałaby się pozbyć ze swojego życia. Byłoby wspaniale, gdybyśmy nawet na największe trudności mogli reagować uśmiechem na twarzy, spokojem i zrozumieniem. Musimy jednak pamiętać o tym, że stres – w mniejszym lub większym natężeniu – jest niezbędny do normalnego funkcjonowania. Bez niego nie potrafilibyśmy stawić czoła wyzwaniom. Aby jednak nam służył, a nie szkodził, warto wiedzieć, jak możemy sobie z nim radzić. W książkach, które wam proponujemy, znajdziecie wiele inspirujących rad, dzięki którym skutecznie nauczycie się zrozumieć i redukować stres. 

Książki dla dzieci i rodziców – Niegrzeczne Książeczki – Alicja Dyrda, Natalia Fiedorczuk-Cieślak

Stres zaczyna się już u najmłodszych dzieci. Nierzadko wynika on z niezrozumienia dzieci przez dorosłych i z tego, że próbują oni narzucać dzieciom pewne schematy i oczekiwania. O tym właśnie są Niegrzeczne książeczki. Nasz przegląd książek o redukowaniu stresu dla dzieci zaczynamy więc od serii, która od razu podbiła serca najmłodszych czytelników. Mowa o wydanych przez NATULI dzieci są ważne Niegrzecznych Książeczkach, wśród których znajdziemy tytuły takie jak Rosół, Smok, Łobuz i najnowszy – Błoto

Autorkami pierwszych trzech z nich są Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk-Cieślak, a bohaterem – kilkuletni Antek, który nie zawsze zachowuje się tak, jak oczekują tego od niego dorośli. Nie dzieli się swoim nowym przebraniem ze swoim kolegą, nie chce zjeść rosołu ugotowanego przez babcię, nie ma też zamiaru całować na powitanie osób, których nie zna. Bohaterką najnowszej części, Błoto, stworzonej przez Alicję Dyrdę, jest z kolei Jadzia – nowa koleżanka Antka, która wspina się na drzewa i skacze w kałuże, choć wcale nie powinna. A może właśnie… powinna? 

Niegrzeczne Książeczki skutecznie rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Udowadniają, że dziecko nie zawsze powinno być posłuszne – uczy się przecież bronić własnych granic, radzić sobie ze smutkiem czy rozczarowaniem. To bardzo ważne! Oprócz ciekawych opowieści najmłodsi z pewnością docenią też piękne, kolorowe ilustracje, których autorką jest Aleksandra Gołębiewska.

 

[product id="22743, 22744, 22745, 22742"]

Książki o tym, jak zrozumieć dziecko i opanować stres – Jak zrozumieć małe dziecko – Aga Nuckowska, Ewa Krogulska i in.

Na pytanie zawarte w tytule tej pozycji odpowiedź chciałby znać pewnie każdy rodzic. Chcielibyśmy wiedzieć, jak wspierać rozwój dziecka, jak nauczyć je samodzielnie jeść czy pożegnać się z pieluchą, a przede wszystkim – jak reagować, gdy nasze dziecko buntuje się przeciwko… wszystkiemu, co je otacza. Często stres rodzica wynika stąd, że nie rozumiemy, o co chodzi naszemu dziecku i nie wiemy, jak zareagować adekwatnie. A z kolei nasza nieadekwatna reakcja nasila stres dziecka i wpływa na jego rozwój. 

Jak zrozumieć małe dziecko to jedna z książek wchodzących w skład Serii Rodzicielskiej, stworzona przez siedem mam związanych zawodowo z rozwojem dziecka (m.in. Agę Nuckowską i Ewę Krogulską). Dzięki niej będzie nam dużo łatwiej zrozumieć, jak nasze działania mogą wpłynąć na odporność psychiczną dziecka – na to, jak będzie reagowało ono na wyzwania życiowe, presję i przede wszystkim na stres. Gorąco polecamy!

[product id="18107"]

Książki o tym, jak poradzić sobie ze stresem – Uwaga! Złość – Ewa Tyralik-Kulpa

Złość z jednej strony jest sygnałem przeciążenia stresem, a z drugiej strony to, co robimy pod jej wpływem, może sporo stresu przysporzyć. To bardzo wybuchowa emocja, dobrze więc jest ją zrozumieć i oswoić. Zachęcamy więc do przeczytania najnowszej pozycji wchodzącej w skład Serii Rodzicielskiej wydanej przez NATULI dzieci są ważne. Mowa o bestsellerowej książce Uwaga! Złość stworzonej przez Ewę Tyralik-Kulpę. 

To lektura obowiązkowa dla wszystkich osób, które często krzyczą na bliskich, nie radzą sobie z emocjami swojego dziecka, a później odczuwają wyrzuty sumienia. Tak nie musi być – ze złością w rodzinie możemy sobie poradzić, jeśli tylko tego naprawdę chcemy. Nie musimy jej chować i tłumić, ale jedynie ją zrozumieć i znaleźć sposoby na jej konstruktywne wyrażanie w rodzinie. A ta książka powstała po to, by ułatwić nam to zadanie. Książka ta jest świetnie uporządkowanym minikompendium o złości dla rodziców napisanym prosto, bez naukowego żargonu. 

[product id="22030"]

Książki o tym, jak poradzić sobie ze stresem – Jak zrozumieć się w rodzinie – Monika Szczepanik

Tytuł książki Moniki Szczepanik zawiera w sobie kolejne pytanie, na które chcielibyśmy znać odpowiedź. Na pewno ją znajdziemy w kolejnej książce wchodzącej w skład Serii Rodzicielskiej. Jak zrozumieć się w rodzinie Moniki Szczepanik. To wyjątkowy przewodnik po codziennych, rodzinnych zdarzeniach, które bardzo często (i, niestety, zupełnie niepotrzebnie) przeradzają się w kłótnie, nerwy i frustracje. Autorka przekonuje nas, że zamiatanie problemów pod dywan jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Właśnie dlatego wszystkie informacje, uczucia i potrzeby powinniśmy przekazywać wprost. Jesteśmy pewni, że ta książka naprawdę wam w tym pomoże i obniży poziom stresu w całej rodzinie!

[product id="20772"]

Książki o tym, jak poradzić sobie ze stresem – Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców – Alvaro Bilbao

Czas na kolejną książkę o mózgu, a konkretnie – o jego intensywnym rozwoju w ciągu pierwszych lat życia dziecka. To właśnie w tym wyjątkowym czasie budują się fundamenty emocjonalne człowieka, na których opierać będzie on później całą swoją przyszłość. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak pomóc dzieciom w zrównoważonym rozwoju umysłowym i co możecie zrobić, by zapobiegać depresji i problemom z zachowaniem, sięgnijcie po opublikowaną przez Wydawnictwo Bukowy Las książkę Alvaro Bilbao – Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców. Gorąco polecamy!

[product id="16083"]

Książki dla dzieci i rodziców – Sen Alicji, czyli jak działa mózg – Jerzy Vetulani, Maria Mazurek

Jeśli chcemy zrozumieć stres i sobie z nim poradzić, potrzebujemy odrobinę wiedzy o tym, jak funkcjonuje nasz mózg. Czy o mózgu – tajemniczym, wyjątkowym, nie do końca zbadanym organie, który wciąż zaskakuje nas swoimi możliwościami – można pisać wprost? Czy działanie jego skomplikowanych struktur można wyjaśnić w całkiem nieskomplikowany sposób? 

Jerzy Vetulani i Maria Mazurek, autorzy książki dla dzieci Sen Alicji, czyli jak działa mózg, przekonują nas, że tak. Gdy bohaterka ich publikacji, Alicja, zasypia, jej mózg pracuje na najwyższych obrotach. Tym razem postanowił wyprodukować sen o tym, jak on sam dowodzi całym organizmem. To wyjątkowa, bogato ilustrowana przez Marcina Wierzchowskiego książka, dzięki której wspólnie z dziećmi zanurzycie się w sekretach neuronauki.

[product id="17045"]

Książki dla dzieci i rodziców – 10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem – Goldie Hawn, Wendy Holden

Goldie Hawn chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Musicie jednak wiedzieć, że ta charyzmatyczna, utalentowana i nagrodzona Oscarem aktorka, jest również założycielką fundacji wspierającej najmłodszych na drodze do szczęścia i samorealizacji, a także międzynarodową działaczką na rzecz praw dziecka. W książce 10 minut uważności wraz z Wendy Holden przedstawia opracowany przez fundację program MindUP, dzięki którym dzieci – często przytłoczone, przebodźcowane i zestresowane – mogą dowiedzieć się, jak myśli i uczucia wpływają na ich zachowanie. Znajdziecie tu mnóstwo prostych, praktycznych ćwiczeń, które warto wykonywać wraz z dziećmi.

[product id="15767"]

Książki o tym, jak opanować stres dla nastolatków i ich rodziców – Książki o tym, jak poradzić sobie ze stresem – Burza w mózgu nastolatka. Potencjał okresu dojrzewania – Daniel J. Siegel

Czy w okresie dojrzewania winę za wybuchowość i skłonność do podejmowania ryzyka przez nastolatków ponoszą wyłącznie hormony? Nie! Według najnowszych badań, takie działania mają związek z procesem intensywnej przebudowy mózgu, a konkretnie – z tworzeniem się nowych połączeń między neuronami. Daniel J. Siegel, autor książki dla nastolatków i ich rodziców o tym, jak zrozumieć nastoletni stresBurza w mózgu nastolatka – przekonuje nas, że w umyśle dorastającego dziecka drzemie ogromny potencjał, który – właściwie wykorzystany – zaowocuje w przyszłości.

[product id="15116"]

Co redukuje stres u całej rodziny? – Wychowanie w duchu prostoty. Jak wykorzystać reguły minimalizmu, by wychować spokojniejsze i szczęśliwsze dzieci – Kim John Payne, Lisa M. Ross

Współczesny świat przekonuje nas, że wciąż trzeba więcej, głośniej, mocniej. To jednak jest przyczyną coraz silniejszego stresu w rodzinach pośpiech, przebodźcowanie, za dużo obowiązków i rzeczy. Jeśli wy również uważacie, że proste rozwiązania są najlepsze, koniecznie sięgnijcie po książkę Wychowanie w duchu prostoty

Jej autorzy, Kim John Payne i Lisa M. Ross, przekonują nas, że tym, czego najbardziej potrzebujemy w dzisiejszym przytłaczającym, pełnym obowiązków świecie, jest… spokój. Jeśli pozbędziemy się rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy, uporządkujemy swój plan dnia i wyeliminujemy czynniki, które rozpraszają nasza uwagę, w końcu będziemy mieli czas na pielęgnowanie bliskich relacji rodzinnych. Tylko jak to zrobić? Sprawdźcie!

[product id="20614"]

Książki o tym, jak poradzić sobie ze stresem – Jak nie krzyczeć na swoje dziecko. Wychowanie bez złych emocji – Carla Naumburg

Jesteśmy pewni, że każdemu z nas zdarza się czasami podnieść głos na swoje dzieci. Za każdym razem dręczą nas później wyrzuty sumienia, próbujemy również za wszelką cenę wynagrodzić dzieciom atak złości. Bez znaczenia, czy jego przyczyną była bezsilność, zmęczenie, zdenerwowanie czy troska – czujemy się z tym źle i obiecujemy sobie, że taka sytuacja już nigdy się nie powtórzy. Niestety – do czasu. Carla Naumburg, autorka książki Jak nie krzyczeć na swoje dziecko, udowadnia nam jednak, że każdy z nas może być szczęśliwym i wyluzowanym rodzicem. Z tym praktycznym, pełnym wartościowych wskazówek przewodnikiem będzie to dużo łatwiejsze.

[product id="21773"]

Książki o tym, jak opanować stres – Mama w sam raz. Jak wrzucić na luz i być w końcu szczęśliwą mamą – Joanna Kokoszkiewicz

Wszystkie chcemy być perfekcyjnymi żonami i mamami. Często tak bardzo skupiamy się na opiece nad dzieckiem, prowadzeniem domu, a nierzadko także na zarabianiu pieniędzy, że zapominamy o samych sobie. Tak nie może być! W poradniku Mama w sam raz Joanny Kokoszkiewicz znajdziemy mnóstwo technik i wartościowych rad, które sprawią, że dużo łatwiej będzie nam wrzucić na luz. Gorąco polecamy!

[product id="17097"]

Co redukuje stres? – Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgu – Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Dziś, gdy większość naszego życia zajmuje praca i cyfrowe rozrywki, często zastanawiamy się, jak wynagrodzić dziecku utracony czas. Warto jednak pamiętać, że nasze dzieci potrzebują tylko (i aż!) naszej obecności i dorastania w poczuciu bezpieczeństwa. Daniel J. Siegel i Tina Payne Bryson zdają sobie jednak sprawę z tego, że zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń nie jest łatwa – z pomocą przychodzi ich książka Potęga obecności opublikowana przez Wydawnictwo Mamania. Gorąco polecamy!

[product id="20366"]

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium