Książki mindfulness dla dzieci

0
Książki mindfulness dla dzieci

Mindfulness, czyli uważność, to stan umysłu, który możemy osiągnąć, skupiając uwagę na chwili obecnej. Wbrew pozorom, nie wiąże się on z koniecznością odcięcia się od świata zewnętrznego. Wręcz przeciwnie, powinniśmy z ciekawością i otwartością doświadczać wszystkiego, co nas otacza – piękna przyrody, zwierząt, przedmiotów czy innych ludzi.

Uważność dla dzieci – czy z tego się wyrasta?

Dorastając, utraciliśmy niezwykłą moc, jaką mają nasze dzieci. Skupiamy się na tym, co było, rozpamiętujemy wydarzenia z przeszłości, wspominamy i żałujemy, albo wybiegamy myślami w przyszłość, marząc, oczekując, planując. Tkwimy pomiędzy przeszłością a przyszłością i nawet nie zauważamy, jak teraźniejszość nam umyka. Nie doceniamy tego, co właśnie się dzieje – tu i teraz. A jak nasze dzieci doświadczają chwili obecnej? Gdy stawiają pierwsze kroki, z ogromnym skupieniem podnoszą liść czy kamień z podłogi, uważnie i długo obserwując go z każdej strony. Gdy spodoba im się zabawa, mogą poświęcić jej długie godziny, zapominając nawet o jedzeniu czy śnie. Wszystko, co obecnie robią, jest dla nich jedyne i niepowtarzalne. Z czasem jednak ta wspaniała umiejętność przeżywania świata mija, a na jej miejsce wchodzą codzienne obowiązki, zmartwienia i oczekiwania.

Trening uważności dla dzieci – korzyści

Wizja przemijalności wygląda nieco pesymistycznie, jednak warto wiedzieć, że są skuteczne metody, które nam zachować, a nawet odzyskać uważność. Dla dzieci jest to szczególnie ważne. Już w pierwszych latach życia, idąc do przedszkola czy nawet spotykając się z rówieśnikami na placu zabaw, często spotykają się z trudnościami. Bywają zestresowane, rozdrażnione, smutne, czasem nie podejmują nawet żadnych nowych aktywności ze strachu przed negatywną oceną. Trening uważności pomaga zatrzymać tę gonitwę myśli, wyłączyć zmartwienia i skupić się na chwili obecnej. Dzieci, które praktykują mindfulness, są otwarte na swoje potrzeby, ciekawe świata, skoncentrowane, uważne i zrelaksowane. Rozpoznają swoje emocje i bez problemu radzą sobie z tymi najtrudniejszymi – złością, lękiem czy smutkiem.

Mindfulness dla dzieci – książki

Bardzo ciekawą i tym samym pierwszą książką o świeckiej medytacji dla dzieci jest Uważność i spokój żabki autorstwa Eline Snel. Znajdziemy w niej proste ćwiczenia, które pozwolą najmłodszym się wyciszyć, poprawić koncentrację i poradzić sobie z trudnymi emocjami. Książka spotkała się z tak ogromnym uznaniem na całym świecie, że jej autorka stworzyła dwie kolejne, równie interesujące części – Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Historie, gry i zabawy mindfulness oraz Uważność małej żabki. Ćwiczenia uważności dla rodziców i ich maluchów. Po książki mindfulness dla najmłodszych możemy sięgać wraz z dzieckiem już od pierwszych lat jego życia, by pielęgnować ciekawość świata i spontaniczność.

 

[product id="15065, 16090, 21172"]

 

Najpiękniejsze/najlepsze książki dla dzieci 2020

 


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium