Rodzicielstwo Bliskości. Książki Searsów – dlaczego warto je znać

0
Rodzicielstwo Bliskości. Książki Searsów – dlaczego warto je znać

Rodzice, zwłaszcza początkujący, bywają w swym rodzicielstwie zagubieni. Przytłoczeni nadmiarem wykluczających się informacji poszukują drogowskazów. Dlatego tak wielką popularnością cieszą się poradniki – dotyczące opieki nad niemowlętami czy wychowania dzieci. Szczególną pozycję zajmują tu poradniki autorstwa rodziny Searsów. Paradoksalnie dlatego, że nie są szczegółową instrukcją obsługi dziecka.

Kontrowersyjna okładka jednego z numerów Time Magazine poświęconego idei Rodzicielstwa Bliskości.

Searsowie – inspiracja dla rodziców poszukujących

Searsowie są prawdopodobnie najbardziej znaną rodziną pediatrów na świecie. William i Martha Sears to uwielbiani przez poszukujących rodziców autorzy książek pomagających odnaleźć się w rodzicielstwie. William Sears praktykował w harwardzkim szpitalu dziecięcym i klinice pediatrycznej w Bostonie. Jego żona, dyplomowana pielęgniarka, prowadziła szkołę rodzenia, jest też doradczynią laktacyjną. Mają ośmioro dorosłych dzieci, z których dwoje także zostało pediatrami, razem z nimi prowadzą Poradnię Pediatryczną Searsów w Kalifornii.

W książkach dzielą się doświadczeniami zdobytymi przez blisko 40 lat praktyki rodzicielskiej i zawodowej. Poradniki, jakie oferują, nie powstały na fali bieżących trendów, ale są wyrazem ich ugruntowanej wiedzy, obserwacji i przemyśleń prowadzących do przekonania, że kluczowe dla rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka jest zaspokojenie jego potrzeby bezpieczeństwa i wykształcenie prawidłowej relacji z rodzicami, opartej na przywiązaniu. To podstawa Rodzicielstwa Bliskości.

 Rodzicielstwo Bliskości

Małżeństwo Searsów uważane jest nie tyle za twórców, co rodziców chrzestnych opartej na szacunku i miłości koncepcji Rodzicielstwa Bliskości (ang. attachment parenting). W swojej wydanej w 2001 roku książce pierwsi do jej opisania użyli terminu rodzicielstwo bliskości i sformułowali 7 jego filarów.

Tworzenie silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem nie jest niczym nowym, a wyodrębnione przez nich zasady stosowane były przez wieki w sposób naturalny, zanim wyparły je nakazy i zakazy głoszone przez wszystkowiedzących doradców. Searsom zawdzięczamy usystematyzowanie tej koncepcji, nazwanie jej i popularyzację.

 Rodzicielstwo bliskości to taki styl opieki, który wydobywa najlepsze zarówno z dziecka, jak i z jego rodziców.
“Księga Rodzicielstwa Bliskości”

To właśnie dzięki Searsom miliony niepewnych swoich kompetencji rodziców zyskały wiarę, że są ekspertami w opiece nad własnymi dziećmi i powinni podążać za swoją intuicją.

Dlaczego książki Searsów są ważne?

 • po latach dominacji ekspertów oddają wychowanie w ręce rodziców,
 • przywracają wiarę w intuicję,
 • uwrażliwiają na potrzeby całej rodziny,
 • podkreślają znaczenie równowagi bez zatracania się wyłącznie w rodzicielstwie,
 • nie dają gotowych rozwiązań, ale pomocne narzędzia,
 • utwierdzają w przekonaniu, że nie da się wychować dziecka według jednego, wspólnego dla wszystkich przepisu,
 • są oparte na wieloletnim rodzicielskim i zawodowym doświadczeniu autorów.

Książki Searsów po polsku

Do tej pory na język polski przetłumaczono kilka tytułów autorstwa rodziny Searsów, wszystkie wydało wydawnictwo Mamania. Są to:

 • „Księga Rodzicielstwa Bliskości” – kompendium wiedzy dla młodych rodziców oraz wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji małego dziecka,
 • „Księga ciąży” – kompleksowe źródło informacji o emocjonalnych i fizycznych zmianach towarzyszących oczekiwaniu na dziecko. Pomaga przygotować się do porodu i przyszłej opieki nad noworodkiem,
 • „Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia” – najbardziej aktualne kompendium wiedzy na temat rozwoju dziecka w pierwszych dwóch latach życia. Wskazówki i inspiracje, które ułatwiają czerpanie radości z rodzicielstwa,
 • „Księga wymagającego dziecka” – poradnik dla rodziców dzieci potrzebujących więcej niż inne. Pokazuje, jak Rodzicielstwo Bliskości potrafi zamienić wyzwania w zalety.
 • „Księga małego alergika” – to kompleksowy przewodnik dla wszystkich rodziców, którzy chcą bardziej świadomie zadbać o zdrowie swojego dziecka
 • „Księga snu” – Kompleksowy przewodnik rodzica.. Wszystko, co trzeba wiedzieć o usypianiu niemowląt i dzieci.

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium