Gruffalo – bestseller o małej myszce i tchórzliwym potworze

Gruffalo – bestseller o małej myszce i tchórzliwym potworze

Gruffalo

Historia Gruffala ukazała się w 45 krajach w ponad pięciu milionach egzemplarzy. Swoje pierwsze wydanie miała w 1999 roku. Książka zdobyła mnóstwo nagród, na jej podstawie powstał spektakl wystawiany na West End i Broadwayu oraz film animowany. Gruffala wymyśliła i opisała Julia Donaldson, autorka ponad stu książek dla dzieci, a zilustrował Alex Sheffler. W 2004 roku powstał dalszy ciąg historii pod tytułem Mały Gruffalo.

W Polsce książkę przetłumaczył Michał Rusinek, literaturoznawca i autor wierszy dla dzieci. Rymowany tekst zapada w pamięć i maluchy uwielbiają “czytać” sobie książkę samodzielnie, recytując zapamiętane fragmenty.

Gruffalo

Miejsce akcji: las

Czas akcji: lato (?)
Główni bohaterowie: mała mysz, Gruffalo
Bohaterowie drugoplanowi: lis, sowa, wąż

Streszczenie

Mała mysz spaceruje po lesie. Niestety, jest łakomym kąskiem dla wielu drapieżników. Mają ochotę skonsumować ją na obiad kolejno: lis, sowa i wąż. Co robi sprytna myszka? Otóż ściemnia kolejnym zwierzętom, że zaraz będzie tu Gruffalo, z którym jest umówiona na obiad. Kim on jest? Oto potwór według opisu myszki:

Straszliwe ma kły, straszliwe szpony i pysk straszliwie uzębiony. Do tego ma: koślawe kolana, bardzo ostre pazury oraz pypcia na nosie sterczącego do góry. A jakby tego jeszcze było mało, posiada: oczy pomarańczowe, język czarny jak smoła, fioletowe zaś kolce rosną mu dookoła.

Kiedy wydaje się, że wszystkie zwierzęta odpczepiły się już od Bogu ducha winnej sprytnej myszki, nagle pojawia się… prawdziwy Gruffalo!!! Wygląda dokładnie tak, jak opisała go mysz. Co gorsza, planuje spożyć ją na obiad. Co teraz?!

 

Spokojna głowa! Mała sprytna myszka nie z takich opresji wychodziła cało. Zaprasza Gruffala na spacer, podczas którego potwór przekona się, kto tu jest najbardziej przerażającym zwierzęciem w lesie. Najpierw spotykają węża. Uciekł on, gdzie pieprz rośnie, kiedy zobaczył stojącego za myszką potwora, którym straszyła go wcześniej. To samo zrobiła sowa i lis. A biedny głupi Gruffalo był przekonany, że to mysz wzbudzała takie przerażenie. Mysz postanowiła pójść na całość i przeraziła także Gruffala, informując go, że ma ochotę upiec go na grillu i zjeść na obiad.

[product id="17881"]

 Zobacz fragmenty filmu animowanego Gruffalo

 

Gruffalo w teatrze 

Mały Gruffalo

Miejsce akcji: las
Czas akcji: zima
Główni bohaterowie: mały Gruffalo, mała mysz
Bohaterowie drugoplanowi: Gruffalo, lis, sowa, wąż

Streszczenie

To druga część książki. Mały Gruffalo wie o istnieniu ogromnej złej mychy od swojego taty, ale jest tak ciekawski, że koniecznie musi sprawdzić, czy ten potwór faktycznie istnieje. Którejś nocy, gdy rodzic smacznie śpi w jaskini, mały bohater rusza do lasu. Spotyka po kolei te same zwierzęta, które znamy z pierwszej części, a na końcu dowiaduje się oczywiście, że ogromna zła mycha istnieje i jest dokładnie tak ogromna i tak zła, jak ostrzegał duży Gruffalo. Jesteście ciekawi, w jaki sposób tym razem mała mysz wyprowadziła w pole malucha? Koniecznie zajrzyjcie do książki!

[product id="17882"]

Zobacz fragmenty filmu animowanego

W czym tkwi sekret ogromnego sukcesu tej książki, w sumie dość prostej rymowanej historii?

Wydaje się, że klucz do sukcesu tkwi w idealnych proporcjach różnych składników. Mamy tutaj świetnie budowane napięcie, element zaskoczenia, nieco grozy i strachu, trochę śmiechu plus pozytywne zakończenie. Dzieci utożsamiają się z główną bohaterką, małą myszką, która dzięki własnemu rozumowi i sprytowi świetnie radzi sobie z większymi i groźniejszymi od siebie.

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium