Książki o samoregulacji dla dzieci – jak radzić sobie z nadmiernym stresem?

0
Książki o samoregulacji dla dzieci – jak radzić sobie z nadmiernym stresem?

Czym jest Self-Reg?

Pojęcie samoregulacji spopularyzował twórca Self-Reg – podejścia opartego na samoregulacji (ang. Self-Regulation, czyli w skrócie: Self-Reg) – kanadyjski psycholog, Stuart Shanker. Self-Reg to wyjątkowa metoda, która pozwala opanować nadmierny stres i usunąć przyczynę złego samopoczucia. Stuart Shanker uważa, że wszyscy powinniśmy rozpoznawać pierwsze sygnały stresu i od razu na nie reagować, nie czekając, aż urosną do katastrofalnych rozmiarów. 

Stworzona przez niego metoda opiera się na poszukiwaniu źródeł niewłaściwych zachowań, problemów emocjonalnych i trudności w relacjach w stresie. Powstała po to, by pomóc dzieciom i rodzicom uwolnić się od stresu oraz budować więzi z innymi ludźmi. Książki, które niżej prezentujemy, pomogą wam – i waszym dzieciom – to wszystko osiągnąć. Prezentują bowiem różne aspekty samoregulacji i mogą wesprzeć rodziców, którzy chcą stosować podejście oparte na samoregulacji w praktyce. 

Self-Reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości

Nasze zestawienie zaczynamy od przełomowej książki o samoregulacji, czyli Self-Reg Stuarta Shankera i Teresy Barker. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, co leży u podstaw problemów emocjonalnych, społecznych, zdrowotnych, a także kłopotów z uczeniem się wśród najmłodszych. Na jej kartach Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji mającej pomóc dzieciom (i ich rodzicom) pracować nad swoim zachowaniem, prezentuje również poparte wiedzą naukową techniki oraz narzędzia niezbędne do radzenia sobie ze stresem.

Co Self-Reg daje rodzicom? Przede wszystkim możliwość zrozumienia tego, co dzieje się z dzieckiem, kiedy przejawia niepokojące nas zachowania. Wiedza i historie z życia zaprezentowane w książce oraz mocno poparte nauką strategie radzenia sobie ze stresem mogą pomóc dzieciom w pełni zrealizować swój potencjał. 

[product id="15051"]

Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji – Samoregulacja w szkole. Spokój, koncentracja i nauka

Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji nie tylko rodzicom, ale także nauczycielom. Na stronach skierowanej do nauczycieli i pedagogów książki o Self-Reg, czyli Samoregulacji w szkole Stuart Shanker przybliża to podejście wszystkim, którym zależy na zapewnieniu dzieciom optymalnych warunków do rozwoju, a także na skutecznym uczeniu i właściwym zachowaniu uczniów w szkole. Tym razem kanadyjski pedagog zwraca uwagę na problemy i ukryte stresory, z którymi borykają się uczniowie. Dzięki opanowaniu metody samoregulacji odzyskają oni równowagę, a w konsekwencji – z dużo większą łatwością będą przyswajać wiedzę i nawiązywać kontakty z rówieśnikami. Książka jest adresowana głównie do nauczycieli i pedagogów, jednak skorzystają z niej także rodzice, gdyż wyjaśnia podstawy Self-Reg w bardziej przystępny sposób niż opisana powyżej książka Self-Reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości. Ponadto książka Samoregulacja w szkole zawiera sporo przykładów i praktycznych podpowiedzi zastosowania Self-Reg w klasie.

[product id="16293"]

Samoregulacja – inne książki, które mogą wspierać radzenie sobie ze stresem i optymalny rozwój dziecka

Self-Reg to tylko jedno z ujęć samoregulacji. Książki Stuarta Shankera przybliżają nam teorię i ułatwiają zrozumienie tego, co dzieje się wewnątrz dziecka. Są świetnym początkiem, natomiast warto je uzupełnić kolejnymi lekturami podającymi konkretne strategie i podpowiedzi tego, jak radzić sobie ze stresem jako rodzic oraz jak wspierać w tym dzieci. Przedstawiamy więc przegląd książek, które mogą wspomóc naukę samoregulacji. 

 

Samoregulacja w pigułce – Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę – Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Opuszczamy Kanadę i sprawdzamy, co o samoregulacji piszą polscy trenerzy i trenerki Self-Reg. Należy do nich m.in. Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. Bohaterowie lektury, Kuba i Lena, codziennie stawiają czoła wyzwaniom, które bardzo dobrze znane są każdemy przedszkolakowi, i – co najważniejsze – zawsze odnajdują rozwiązanie dla każdej trudnej sytuacji. Płynącą z nich naukę docenią nie tylko najmłodsi czytelnicy, ale także ich rodzice, dla których autorka przygotowała ramki z praktycznymi radami.

 

[product id="17499"]

Self-Regulation. Szkolne wyzwania. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę – Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Pozycja, o której napisaliśmy wyżej, bardzo szybko odniosła sukces. Nic dziwnego, że jej autorka, Agnieszka Stążka-Gawrysiak, zdecydowała się napisać więcej opowiadań o emocjach. Akcja jej kolejnej książki nie rozgrywa się już na placu zabaw czy przy rodzinnym stole, a w szkole. Self-Regulation. Szkolne wyzwania. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę to obowiązkowa lektura dla wszystkich dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ich rodziców. Dzięki niej dowiecie się, co wpływa na niechęć do odrabiania zadań domowych oraz jak reagować na dokuczanie ze strony rówieśników.

 

[product id="21836"]

Sensoryczne niemowlę – Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc

Czy samoregulacja jest zarezerwowana wyłącznie dla nieco starszych dzieci? Nie! Po metodę Self-Reg możemy sięgnąć znacznie wcześniej. Według Stuarta Shankera, podstawą samoregulacji są m.in. zmysły, czyli sensoryka. Im lepiej zintegrowane zmysły, tym mniejsza reaktywność na stres. Z pomocą we wspieraniu tego tak ważnego w samoregulacji obszaru przychodzą Aleksandra Charęzińska i Joanna Szulc, autorki poradnika Sensoryczne niemowlę

W bardzo ciekawy dla rodziców niemowląt sposób piszą, czym jest integracja sensoryczna oraz co możemy zrobić, by jak najskuteczniej wspierać rozwój sensoryczny dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. miesiąca życia. Tym samym udowadniają, że niemowlęta nie płaczą tylko wtedy, gdy są głodne – bardzo często ich reakcja wynika z przebodźcowania. Gorąco polecamy!

 

[product id="19800"]

Samoregulacja w bliskości – Dziecko z bliska. Zbuduj z dzieckiem szczęśliwą relację – Agnieszka Stein

Jak twierdzi Stuart Shanker, podstawą samoregulacji jest relacja i bliskość. To właśnie dobra relacja daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a w pierwszych kontaktach z rodzicami dziecko uczy się samoregulacji poprzez regulację z zewnątrz. Jednak jak zbudować tę bliską więź i dać dziecku podwaliny przyszłego szczęścia i odporności na stres?

Tytuł książki Agnieszki Stein wiele obiecuje. Każdy rodzic chciałby przecież wiedzieć, jak zbudować z dzieckiem szczęśliwą, opartą na zaufaniu i uczciwości relację. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie trudne – wystarczy, że będziemy blisko. Dziecko z bliska. Zbuduj z dzieckiem szczęśliwą relację to książka, dzięki której dowiecie się, czym jest rodzicielstwo bliskości, jak przejść przez różne problemy wychowawcze oraz dlaczego kary i nagrody nie przynoszą efektu.

[product id="15725"]

Samoregulacja dla dorosłych – jak sobie radzić z własnym stresem?

Często przeszkodą w nauce samoregulacji jest dla rodzica jego własny stres. Jak nie złościć się na dzieci, nie zwariować i nie dać się wymaganiom trudnej rodzicielskiej rzeczywistości? Z pomocą mogą przyjść książki z technikami relaksacji oraz te, które rozprawiają się z typowymi przyczynami stresu rodzica. 

 

Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji. Odzyskaj wewnętrzny spokój i radość życia – Dagmara Gmitrzak

Stres jest nieodłącznym elementem życia i nie powinniśmy z tym walczyć. Warto jednak spróbować go oswoić i przestawić się na pozytywne myślenie. Jesteście ciekawi, jak to zrobić? Koniecznie sięgnijcie po książkę Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji. Jej autorka, Dagmara Gmitrzak, prezentuje nam narzędzia potrzebne do radzenia sobie ze stresem i presją współczesnego świata – ćwiczenia oddechowe, medytacje i relaksacje.

[product id="21420"]

Samoregulacja i radzenie sobie ze stresem dla kobiet – Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu – Emily Nagoski, Amelia Nagoski

Co jest przyczyną stresu i coraz częstszego wypalenia kobiet? Jak nie dać się stresowi wynikającemu z tego, jak zostałyśmy wychowane w patriarchalnej kulturze? Jak radzić sobie nie tylko ze stresorami, ale też z napięciem, jakie one w nas budują? Jak nie dać się wewnętrznej presji, by było idealnie? Na te pytania odpowiadają Emily Nagoski i Amelia Nagoski, autorki przewodnika Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu

To przełomowa książka dla rodziców, a konkretnie – dla mam, które za wszelką cenę chcą spełniać się na wielu płaszczyznach. Nie znajdziecie tu zadań, jakie obowiązkowo musicie wykonać – dowiecie się natomiast, jak powrócić do stanu zrównoważenia, regulować poczucie frustracji i pokochać siebie takimi, jakimi jesteście. Sprawdźcie, to nie jest trudne!

[product id="21805"]

Samoregulacja rodzica – Pomoc ku równowadze. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne – Małgorzata Taraszkiewicz

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele czynników obciąża nas każdego dnia. Jesteśmy zestresowani i chronicznie zmęczeni, cierpimy na choroby cywilizacyjne, cały czas żyjemy w biegu, a na domiar złego jesteśmy przekonani, że tak być musi. Książka Małgorzaty Taraszkiewicz, Pomoc ku równowadze, powstała po to, by zachęcić nas do pierwszego kroku ku odwadze i spokoju. W dzisiejszym zabieganym świecie chyba wszyscy tego potrzebujemy.

[product id="22117"]

Samoregulacja w praktyce – Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia – Katarzyna Simonienko

Żyjemy w czasach ogromnego postępu cywilizacyjnego. Rozwój nauki i techniki daje ogromne szanse, ale niesie też wiele zagrożeń. Nic dziwnego, że coraz częściej poszukujemy kontaktu z naturą, bliskości jezior, lasów i pustych pól. W takich miejscach zapominamy o codziennych troskach i obowiązkach. Katarzyna Simonienko, autorka książki Nerwy w las, zachęca nas do tego, aby nasz stres zaprowadzić do lasu i… go tam zostawić. Jeśli jesteście ciekawi, jak to zrobić i na czym dokładnie polega terapia lasem, koniecznie zajrzyjcie do tego poradnika.

[product id="22721"]

Samoregulacja nastolatków – kilka książek o nastoletnim stresie i o tym, jak sobie z nim radzić

Nastolatki to jedna z najbardziej zestresowanych grup wiekowych. Sytuacji nie ułatwia przebudowa w mózgu i układzie nerwowym oraz hormonalnym w wieku dojrzewania. Reaktywność na stres w tym wieku wzrasta, a niestety nie brakuje też źródeł presji z zewnątrz w szkole, w grupie rówieśniczej, w mediach społecznościowych. Jak młodzi ludzie mają sobie z tym radzić? I jak mamy ich wspierać? Z pomocą przyjdą książki dotyczące nastoletniego stresu.

 

Samoregulacja – czym stresują się nastolatki? – Pod presją. Twarzą w twarz z epidemią stresu i lęku wśród dziewcząt – Lisa Damour

Rodzice nastolatków, a w szczególności dorastających dziewcząt, stoją dziś przed niełatwym zadaniem. Toksyczna presja otoczenia, wysokie wymagania w szkole, dokuczanie czy wyśmiewanie to tylko jedne z wielu problemów, z którymi borykają się ich dzieci. Niestety, nawet mimo największych chęci i zaangażowania, niewielu rodziców jest w stanie wspierać swoje córki w radzeniu sobie ze stresem. Jeśli wy również chcecie dowiedzieć się, jak przezwyciężyć trudne, związane z okresem dojrzewania emocje, koniecznie sięgnijcie do książki Pod presją. Twarzą w twarz z epidemią stresu i lęku wśród dziewcząt Lisy Damour. 

[product id="21965"]

Samoregulacja zaczyna się od sposobu myślenia – W pułapce myśli dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem – Louise Hayes, Ann Bailey, Joseph Ciarrochi

Czas na niezwykły, wyczerpujący, napisany lekkim i zrozumiałym językiem poradnik dla każdego rodzica – W pułapce myśli dla nastolatków. Jego autorzy – Louise Hayes, Ann Bailey, Joseph Ciarrochi – zamieścili w nim mnóstwo praktycznych rad, które możecie wcielić w życie właściwie od razu. Dzięki nim wasze nastoletnie dzieci nauczą się przezwyciężać trudne emocje, przestaną doszukiwać się w sobie wad, zyskają również pewność siebie i poczucie własnej wartości. Polecamy!

[product id="19889"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium