⭐Kąpiel, masaż, kojąca melodia kołysanki… Wieczorne rytuały mają w sobie coś magicznego. Bardzo ważną rolę odgrywa w nich również czytanie na dobranoc✔️ Zamów!
pl

Czytanie na dobranoc. Jak to robić dobrze?

Czytanie na dobranoc. Jak to robić dobrze?

Czytanie na dobranoc. Jak to robić dobrze?

Kąpiel, masaż, kojąca melodia kołysanki… Wieczorne rytuały mają w sobie coś magicznego. Bardzo ważną rolę odgrywa w nich również czytanie na dobranoc. Zdradzamy sekrety udanego wyciszania się przed snem i podpowiadamy, jakie książki najlepiej czytać w świetle lampki nocnej. 

Trudno znaleźć rodzica, który choć raz nie skusiłby się na włączenie dziecku filmu animowanego tuż przed snem. Sami też zaliczamy się do tej grupy. Warto jednak pamiętać, że oglądanie bajek w telewizji lub na komputerze nigdy nie zastąpi wspólnego czytania dzieciom opowieści. Tylko… jak to robić dobrze?

Czytanie na dobranoc. Światło ma znaczenie!

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę ze szkodliwego wpływu sztucznego światła na nasze zdrowie. Zbyt częste korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło, czyli przede wszystkim telefonu czy komputera, pogarsza jakość snu, a w dalszej perspektywie może zwiększać ryzyko cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, nowotworów, a także depresji i zaburzeń lękowych. Przyczyny negatywnego wpływu promieniowania optycznego na nasz sen są doskonale znane. W naszych oczach, a konkretnie – umiejscowionych w siatkówce fotoreceptorach – znajduje się światłoczuły pigment, melanopsyna, który reaguje na światło słoneczne. Gdy wschodzi słońce, szyszynka hamuje produkcję melatoniny – hormonu regulującego rytm okołodobowy. Analogicznie, gdy słońce zachodzi, nasz mózg zaczyna wytwarzać melatoninę, a my niemal od razu robimy się senni. Niebieskie światło emitowane przez telefony, komputery i telewizory zaburza ten proces. Okazuje się jednak, że mające negatywny wpływ na nasz sen światło może pochodzić nie tylko z urządzeń elektronicznych, ale też… niektórych lampek nocnych.

 

Czytanie bajek w świetle lampy solnej

Czy to oznacza, że korzystanie z lampek nocnych jest surowo zakazane? Oczywiście że nie! Aby jednak nie zaburzać zgodnej z rytmem okołodobowym produkcji melatoniny, warto zdecydować się na ciepłe, łagodne światło. W tej roli najlepiej sprawdzi się lampa solna. To umieszczona na drewnianej podstawie bryła soli kamiennej, wewnątrz której znajduje się żarówka. Pod wpływem ciepła z powierzchni soli emitowane są jony ujemne (aniony). Wykazują one pozytywne działanie na drogi oddechowe, poprawiają samopoczucie i koncentrację, a także… ułatwiają zasypianie. Nie jest to efekt placebo – wytwarzanie jonów ujemnych przyczynia się do zwiększenia ilości tlenu w powietrzu, dzięki czemu łatwiej jest nam zasnąć. Aniony, w połączeniu z przygaszonym, ciepłym i bardzo przyjemnym dla oka światłem tworzą duet idealny, który nie zaburzy jakości snu dziecka.

Bajki do czytania – jak zachęcić dziecko do wspólnej lektury?

Tyle o kwestiach technicznych związanych z czytaniem dziecku bajek na dobranoc. O ile bowiem wybór najładniejszej lampy solnej nie powinien zająć wam dużo czasu, o tyle wybór idealnych książek do czytania przed snem jest już trochę trudniejszy. Dlaczego? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że bajki pobudzają wyobraźnię dzieci, dlatego tuż przed snem powinniśmy raczej zrezygnować z wielowątkowej, pełnej zwrotów akcji fabuły, która bez reszty pochłonie najmłodszych czytelników. Bardzo ważnym elementem bajki dla dzieci w każdym wieku są również ilustracje. Duże, barwne obrazy pomogą wam przenieść się do nieco innego świata i dodają pewności siebie w odkrywaniu nowych, literackich miejsc. Ciekawa, dobrana do wieku dziecka treść i piękne ilustracje sprawdzą się i na dobranoc, i na dzień dobry. Części książek do poduszki poświęciliśmy już nasze ostatnie wpisy (m.in. o bajkach na dobranoc) – tym razem natomiast skupimy się na pięciu tytułach, które sami uwielbiamy czytać wieczorami z dzieckiem. Znajdziecie je niżej.

Bajki do czytania. 5 tytułów dla śpiących dzieci

(i jeszcze bardziej śpiących rodziców)

  • „Wierszyki na dobranoc” – arcydzieło (nie wahamy użyć się tego słowa!) Kasi Huzar-Czub i Joanny Bartosik. W tej pięknie wydanej książce znajdziecie aż piętnaście zapraszających do czułej, wieczornej zabawy wierszyków. Masujcie się, łaskoczcie, przytulajcie się do siebie – a to wszystko w akompaniamencie niezwykłych, pełnych ciepła i humoru rymów.

[product id="23529"] 

  • „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci” – zbiór bogato ilustrowanych opowieści umożliwiającym najmłodszym czytelnikom (już od drugiego roku życia!) wejście w stan głębokiego relaksu. Nie wiecie, jak przeprowadzać relaksację? Nie martwcie się! Autorki książki, Martyna Broda i Karolina Hyla, wszystko wam wyjaśnią.

[product id="20515, 22682"] 

  • „Pucio mówi dobranoc” – Pucio to bohater bestsellerowej serii stworzonej przez Martę Galewską-Kustrę i Joannę Kłos. Składa się na nią kilka książek i książeczek, a także wspierających rozwój mowy zabaw. W tej części Pucio spogląda z tatą przez okno i zastanawia się, jak innym minął dzień. Wyciszenie się przed snem wcale nie będzie jednak takie łatwe – nasz kilkuletni bohater bowiem bardzo chciałby grać nocą na ukulele…

[product id="20684"] 

  • „Długa wędrówka” – wzruszająca, ilustrowana przez Emilię Dziubak opowieść o podróży. Jej bohaterowie, Adam i Sonia, mieszkają po dwóch stronach morza, jednak wkrótce się spotkają. Martin Widmark w mistrzowski sposób tworzy dwa portrety osób, którym przyjdzie zmierzyć się z całym wachlarzem uczuć.

[product id="16604"] 

  • „Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata” – stworzona przez Rachel Williams i Freyę Hartas książka to apoteoza codzienności. Znajdziecie tu mnóstwo cudowności ze świata przyrody, na które zwykle nie zwraca się uwagi. Zobaczycie, jak  spadająca gwiazda rozświetla nocne niebo, a motyl wyłania się z poczwarki. To również przewodnik po wrażliwości, uważności i wdzięczności za wszystko, co przeżywamy i w czym możemy uczestniczyć. Idealny na zakończenie dnia.

[product id="23249, 23365"] 


Kołysanki:

Kołysanki to tradycyjny element wieczornego rytuału. Śpiewanie, recytowanie, czytanie pogłębia więź rodzica i dziecka. To moment bliskości, wzajemnego zaufania, intymności.

Cicha, spokojna czułość kołysanek zamyka tę ulotną chwilę, gdy zostawiamy za sobą miniony dzień i zanurzamy się w noc. To moment zgody na świat, miłości do siebie i bliskich, ufności i pojednania.

[product id="25953"]


  

Niuniuś śpi bez mamy

Do Niuniusia przychodzi WIEEELKA paczka, a w niej… deski! Będzie z nich łóżko tylko dla Niuniusia. Łóżko jest takie ładne, że Niuniuś będzie w nim spać sam. Kiedy jednak nadchodzi noc, nie jest tego taki pewny. Czy zaśnie bez mamy już dzisiaj? A może dopiero jutro?

[product id="26312, 26358, 26360"]


  

Zestaw książek na dobranoc dla przedszkolaka:

 

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium