Emocji można się nauczyć – książki o emocjach od wydawnictwa GWP

0
Emocji można się nauczyć – książki o emocjach od wydawnictwa GWP

 

Emocji można się nauczyć – z serią pomocnych bajek Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego

 

Trzylatek, które urządza awanturę między półkami sklepowymi. Dwulatek, który chowa się pod łóżko ze strachu przed odgłosem wydawanym przez odkurzacz albo mikser…
Te dzieci właśnie robią jedną z najtrudniejszych rzeczy w życiu – mierzą się z emocjami. Mają w rękach narzędzia, którymi jeszcze nie potrafią się posługiwać. Od czego zależy, czy wyrosną na osoby świadome własnych uczuć, asertywne, inteligentne emocjonalnie?

Przede wszystkim od tego, czy nauczą się, że uczucia są naturalne i potrzebne – wszystkie, bez żadnego wyjątku. Wtedy zrobią pierwszy, niezbędny krok na drodze do opanowania sztuki obchodzenia się z emocjami, która przydaje się w życiu jak żadna inna. Kolejne kroki są konsekwencją tego pierwszego.

Często jednak rodzice sami mają problem z umiejętnym zarządzaniem własnymi uczuciami. Przy każdej próbie asertywnego zachowania się teoria boleśnie zderza się z praktyką… Na błahe zdarzenia reagują silnymi emocjami. Albo wręcz przeciwnie – emocje są skutecznie tłumione, mimo że wiele się dzieje. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko ominęły takie trudności. Jak jednak nauczyć kogoś, samemu nie wszystko umiejąc? Jak zapewnić dziecku podstawy, dzięki którym to nie emocje będą rządziły jego życiem, tylko ono samo? Podstawy, dzięki którym będzie ono w stanie stworzyć prawdziwą, głęboką relację nie tylko z innymi, ale przede wszystkim z samym sobą?

 


 

Książka dobra na wszystko

Doskonale sprawdzi się tutaj zasada: jeśli nie wiadomo, co zrobić, to warto sięgnąć po książkę. Literatura może odegrać ogromną rolę w kształtowaniu się emocjonalnym dziecka. W tym kontekście szczególnie pożyteczne są baśnie – przywołując trudne stany emocjonalne („Dziewczynka z zapałkami”, „Czerwony kapturek”), oswajają z nimi dziecko.

Z pomocą przychodzi Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, które wydało bajki stworzone przez Wojciecha Kołyszkę i Jovankę Tomaszewską, parę, która ma na swoim koncie m.in. multimedialne projekty psychoedukacyjne: „Grajki-pomagajki” i „Dbajki-grajki”. Dzięki serii bajek o emocjach rodzice oraz osoby pracujące z dziećmi mogą uzyskać profesjonalne wsparcie w uczeniu dzieci rozumienia i akceptowania uczuć oraz panowania nad nimi.

Każda z pozycji – adresowanych głównie do odbiorców w wieku od 5 do 9 lat – zawiera zabawy i ćwiczenia. Każda z nich skupia się też na innej emocji i wyjaśnia, w jaki sposób sobie z nią radzić. Dzieci, zapoznając się z serią, dowiedzą się, czym są radość, zazdrość, złość, wstyd, smutek oraz strach i do czego są potrzebne. Wspólne spędzanie czasu przy bajkach może być sposobem na wartościową zabawę, która zaprocentuje w dorosłym życiu.

 


 

Zdawałoby się, że nie ma nic prostszego i bardziej naturalnego niż radość. Z tym pozytywnym uczuciem można mieć jednak nie mniejszy kłopot niż z owianymi złą sławą złością czy zazdrością. Bajka Radość i wyspa Hop-Siup jest przystępną „instrukcją obsługi” radości. Znajdziemy w niej wyjaśnienie, dlaczego radość jest niezbędna w życiu i dlaczego nie wolno jej lekceważyć.

[product id="16872"]

 

O zazdrości zazwyczaj myślimy źle. Zupełnie niepotrzebnie. Bajka Zazdrość i wyścigi żółwi podpowiada, jak zrozumieć tę emocję i tym samym uczynić ją przydatną w życiu.

[product id="17454"]

 

Złość piękności szkodzi… Wszyscy to gdzieś kiedyś słyszeliśmy i, wbrew własnemu dobrze pojętemu interesowi, zapamiętaliśmy. Dlaczego nie powinno się tłumić złości i co się dzieje, gdy nad nią nie panujemy? Te kwestie w przystępny sposób wyjaśni bajkaZłość i smok Lubomił”.

 

[product id="15049"]

 

Wstyd jest na tyle trudną emocją, że warto zapoznać się z instrukcją wyjaśniającą, co z nim zrobić. Dzięki bajce Wstyd i latający śpiwór dzieci zrozumieją, że istnieją jego dwie wersje. Gdy wstyd nadmiernie się rozrasta, ma destrukcyjną moc, ale gdy jest zdrowy, czyli adekwatny, staje się dla nas pożyteczny.

[product id="15878"]

 

Część Strach i pogromca potworów wyjaśnia, jak sobie radzić z trudnym uczuciem, jakim jest strach. Z bajki tej dzieci dowiedzą się, jakie mogą być skutki niepanowania nad lękiem i dlaczego ignorowanie strachu nie jest dobrym rozwiązaniem.

[product id="15876"]

 

Smutek nie jest tym uczuciem, z którym chętnie się spotykamy. Bajka Smutek i zaklęte miasto pokazuje, że mimo wszystko jednak spotykać się powinniśmy. Książka radzi również, co robić, gdy smutek zaczyna dominować nad innymi emocjami.

[product id="15874"]

 

Uzupełnieniem serii jest zeszyt ćwiczeń Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami. Zebrano w nim informacje o wszystkich emocjach, a każdy rozdział to gotowy scenariusz zajęć, który można wykorzystać w pracy w przedszkolu czy w młodszych klasach szkolnych.

Wiek: 5–9 lat

[product id="15875"]

 

Dodatkowo kilka słów o asertywności i grzeczności. Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki-drażliwe to publikacja Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom zrozumieć, czym jest asertywność. Bajka o trochę zbyt niegrzecznej Fiszce i trochę zbyt grzecznym Gzymsie, z którymi dzieci uczą się, jak właściwie wyrażać emocje, jest uzupełniona ćwiczeniami oraz poradami, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w życiu. To bardzo ważna lektura, która uczy postępowania zgodnego z własnymi odczuciami, i odpowiada dzieciom na trudne pytanie: Czy jest coś złego w mówieniu tego, co się myśli?

Wiek: 5+

[product id="15873"]

 

 

 Książki pomocne w rozumieniu emocji

 


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium