8 najważniejszych książek o emocjach dla dzieci

0
8 najważniejszych książek o emocjach dla dzieci

Książki dla dzieci o emocjach

 

Bywają miłe i nieprzyjemne. Z niektórymi trudno sobie poradzić. Warto wprowadzić dzieci w świat emocji, żeby lepiej rozumiały siebie i innych. Poniżej znajdziecie najważniejsze książki dla dzieci o emocjach, które pomogą Wam rozmawiać na temat uczuć.


Czujesz? Po polsku tak samo pytamy o zapachy, jak o uczucia… Jedne i drugie – ulotne, trudne do opisania. Bywają miłe i nieprzyjemne. Z niektórymi trudno sobie poradzić. Warto wprowadzić dzieci w świat emocji, żeby lepiej rozumiały siebie i innych. Poniżej znajdziecie najważniejsze książki dla dzieci o emocjach, które pomogą Wam rozmawiać na temat uczuć.

 

Seria Niegrzeczne Książeczki 

 

Razem z Antkiem i jego rodziną opowiadamy małym czytelnikom historie, które w bezpretensjonalny sposób rozprawiają się z mitem grzeczności i posłuszeństwa. 

Przygody Antoniego nie tylko zapraszają do wspólnej lektury, ale przede wszystkim do ważnych rozmów: o wrażliwości, uczuciach, niezależności i krytycznym myśleniu. Pisane z perspektywy emocjonalnej dziecka dają rodzicom wgląd w jego rozwój i unikalne widzenie świata, a także promują humanistyczne, rozumiejące podejście do potrzeb i odczuć małych ludzi.

[product id="22028, 22184, 22277, 22742, 22979"]

[product id="23112, 23262"]

 

Uczucia


Dziecko wobec smutku, radości, strachu, niepokoju. Wyjątkowo piękny i przemawiający do wyobraźni sposób ujęcia tej sytuacji przez autorów: Libby Walden i Richarda Jonesa. W centrum każdej całostronicowej ilustracji umieścili drobną sylwetkę małego chłopca, konfrontując go z poszczególnymi emocjami. Te zaś są zobrazowane plastycznie i przy pomocy krótkiego, wierszowanego tekstu. Dzięki temu łatwiej poznać uczucia, rozmawiać o nich i je rozumieć.

 

 

[product id="16637"]

 

Kolorowy potwór” 

 

Wielobarwny sposób na uporządkowanie emocji- wystarczy je powkładać do oddzielnych pudełek i oznaczyć innymi kolorami! Mała bohaterka właśnie tak pomaga potworowi, a mały czytelnik dzięki niej lepiej sobie poradzi ze swoimi uczuciami. Poważny temat w formie przyjemnej zabawy.

 

[product id="17378, 17463, 21437"]Nie trzeba słów

 

Piękna emocjonalna książka o miłości i bliskości. Najmłodsze dzieci zachwycą się i rozczulą widokiem małych zwierzątek na zabawnych ilustracjach, starsze- także z pomocą krótkich tekstów- łatwo odczytają ich sens: wszystkie zwierzęta jakoś się komunikują. Najczęściej poprzez wydawane odgłosy ( tu znowu wiele możliwości zabawy z najmłodszymi!). Tylko żyrafy zamiast tego się przytulają. Jak ważny jest dotyk i jak bez słów wyrazić miłość — to uniwersalne przesłanie dla dzieci i dorosłych.

 

[product id="16239"]

 

O tym można rozmawiać tylko z królikami

 

Kiedy w ciele dorastającego człowieka szaleją hormony, a w duszy zbierają się ciężkie chmury trudnych emocji, niełatwo uniknąć (rodzinnej) burzy…Metaforyczny portret samotnego, bo szczególnie wrażliwego nastolatka. Smutek, wyobcowanie, lęk zdominowały jego sposób patrzenia na świat.Trzeba wysiłku, żeby go zrozumieć. Książka to ułatwia i podpowiada właściwe, choć trudne w praktyce rozwiązanie: zwróćcie uwagę na to, o czym śni królik…Książka dla samotnych wśród ludzi nastolatków i ich zagubionych bliskich.

[product id="15769"]

 

Wielka księga emocji

 

Jeszcze jeden sposób ich poznania i oswojenia - poprzez baśnie i opowieści. Książka piękna i mądra, niosąca ważne przesłanie: wszystkie uczucia są potrzebne, ale warto nad nimi panować. Jak się tego nauczyć? Zarówno młodsi czytelnicy, jak ich rodzice i opiekunowie, znajdą w niej wiele podpowiedzi.

Polecamy również Baśnie Andersena.

[product id="16396"]

 

Uczucia, co to takiego?

 

Popularna seria: “Dzieci filozofują”- tym razem o nieoczywistych emocjach. Poprzez pytania: “Czy wolisz być sam, czy z przyjaciółmi?”, “Skąd wiesz, że rodzice cię kochają?”, “Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry?”, “Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą?” zachęca do refleksji o własnych odczuciach. A one zwykle są nieźle skomplikowane i niejednoznaczne. Przy okazji motywuje do przemyśleń w ogóle, a to przecież bardzo cenna i wcale nie tak powszechna umiejętność…

 

[product id="15124"]

 

Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości

 

Para sympatycznych przyjaciół w różnorodnych sytuacjach: drobnych nieporozumień (“Wstyd”) i poważnych – na dziecięcą miarę- problemów ( “Biedny palec”). Wyraziste ilustracje Charlotte Ramel mocno angażują emocje małego odbiorcy, a zgrabne strofki Ulfa Starka pozwalają lepiej zrozumieć uczucia bohaterów.

 

[product id="15737"]

 

Garść radości, szczypta złości

 

Zbiór zabawnych i pouczających ćwiczeń rysunkowych ujętych w gotowe scenariusze. Mogą je wykorzystać rodzice i wspólnie z dziećmi przyjrzeć się z bliska różnym emocjom, mogą zrealizować nauczyciele podczas zajęć w przedszkolu czy szkole. Rozwijające i budujące wiarę w siebie.

[product id="15875"]

 

Polecamy książki o miłości

[product id="15044, 15058, 15067, 17127"]

 

   Wydawnictwo Natuli Pozytywna dyscyplina Wysoko wrażliwe dziecko

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium