Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Najlepsza muzyka do snu dla dzieci. Jakie piosenki dla niemowlaka wybrać?

Wiemy, jak ważne dla dziecka jest czytanie książek, a jednocześnie tak często zapominamy o tym, że równie istotną rolę w jego rozwoju odgrywa muzyka. Jeśli więc do tej pory nie przywiązywaliście do niej zbyt dużej wagi, koniecznie sięgnijcie po brzęczące gdzieś w drugim pokoju radio i zabierzcie je ze sobą. Świetnie sprawdzi się też głośnik, z którym będziecie mogli bezprzewodowo połączyć wasz telefon. Nie wiecie, od czego zacząć? Oto najlepsza muzyka do snu dla dzieci!

Najlepsza muzyka do snu dla dzieci. Jakie piosenki dla niemowlaka wybrać?

Wiemy, jak ważne dla dziecka jest czytanie książek, a jednocześnie tak często zapominamy o tym, że równie istotną rolę w jego rozwoju odgrywa muzyka. Jeśli więc do tej pory nie przywiązywaliście do niej zbyt dużej wagi, koniecznie sięgnijcie po brzęczące gdzieś w drugim pokoju radio i zabierzcie je ze sobą. Świetnie sprawdzi się też głośnik, z którym będziecie mogli bezprzewodowo połączyć wasz telefon. Nie wiecie, od czego zacząć? Oto najlepsza muzyka do snu dla dzieci!

Czy muzyka jest dobra dla niemowlaka? Ona jest dobra dla każdego! I to niezależnie od wieku. Poprawia nastrój, wspiera koncentrację, pozytywnie wpływa na proces uczenia się, a nawet obniża ciśnienie krwi. To, jak wiele da nam od siebie, zależy też oczywiście od gatunku, na który się zdecydujemy. Wśród tych najbardziej polecanych dla najmłodszych, zwłaszcza do usypiania dzieci, znajduje się przede wszystkim muzyka klasyczna i muzyka relaksacyjna. Nie przepadacie za Chopinem? W porządku! Wybór utworów stymulujących rozwój mózgu, wyciszających i uspokajających dziecko jest ogromny. Sprawdźcie, które melodie do snu dla niemowląt spodobają wam się najbardziej – a jeszcze wcześniej przeczytajcie, dlaczego naprawdę warto włączyć je do codziennego planu dnia.

Książki o emocjach dla dzieci Książki o sztuce dla dzieci Wydawnictwo Natuli

Jaka muzyka uspokaja noworodka? Ta, która uspokajała go w… brzuchu mamy

Mówiąc o rozwoju muzycznym dzieci, często mamy na myśli pierwsze koncerty na instrumentach czy śpiewanie ulubionych piosenek. Warto jednak pamiętać, że wspomniany rozwój zaczyna się znacznie wcześniej – już w brzuchu mamy! Narząd słuchu zaczyna się kształtować już kilka dni po zapłodnieniu, choć przez pierwsze miesiące dziecko odbiera dźwięki nie uszami, a całym swoim ciałem. Z czasem uczy się rozpoznawać dobrze znane dźwięki (przede wszystkim głos mamy), a w ostatnich miesiącach ciąży reakcje na słyszaną muzykę są coraz bardziej zaskakujące – i widoczne nawet dla postronnych obserwatorów. 

Tym jednak, co w okresie prenatalnym dziecko słyszy bez najmniejszej nawet przerwy, jest szum. Tak, macica – choć stanowi doskonałe schronienie dla rozwijającego się dziecka – wcale nie jest cichym środowiskiem. Bicie serca, przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, odgłosy dobiegające z jelit i żołądka – to niepowtarzalna orkiestra, która przygrywa dziecku całą dobę.

[product id="26087"]

Od jakiego wieku puszczać dziecku muzykę? Czy muzyka dla niemowląt to zawsze dobry pomysł?

Tuż po narodzinach dzieci najlepiej więc czują się w towarzystwie dźwięków zbliżonych do tych, które znają. Może być to szum fal, głośno tykający zegar czy nawet dźwięk napowietrzania akwarium. A to dopiero początek tej długiej listy! W „Księdze Dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia”, bogatym kompendium na temat rozwoju dziecka stworzonym przez Williama, Marthę, Roberta i Jamesa Searsów, czytamy: 

Inne dźwięki, które pełnią taką rolę, są nazywane białym szumem – to dźwięki usypiające, powtarzalne, bez konkretnego znaczenia dla malucha. Źródłem białego szumu może być dźwięk odkurzacza, wiatraka, klimatyzatora czy zmywarki do naczyń.

[product id="26067"]

Jaka muzyka klasyczna dla dzieci? Piosenki, które uspokajają – okiem Searsów, twórców pojęcia „rodzicielstwo bliskości”

Od białego szumu, który obecnie szturmem podbija rynek w szumiących zabawkach, Searsowie przechodzą do muzyki klasycznej.

Szukając dobrej, usypiającej muzyki dla swojego dziecka, pamiętaj, że dzieci mają wybredny gust muzyczny. Wybierz taki zestaw dźwięków, który będzie zarazem uspokajał dziecko, ale także twoje uszy. Dzieci zasypiają nieźle przy muzyce klasycznej, gdzie tempo powoli rośnie lub się zmniejsza, takiej jak utwory Ravela, Mozarta i Vivaldiego, a także Dvoraka, Debussy’ego, Bacha i Haydna. Dzieci lubią muzykę prostą i spójną, wykonywaną na flecie lub gitarze klasycznej. Gwałtowna, nierytmiczna muzyka na pewno je przebudzi. Inne źródła kojących dźwięków to pozytywki lub muzyczne mobile z kołysankami, na przykład Brahmsa. 

[product id="25050"]

Jaka częstotliwość muzyki do snu? Jaka muzyka najbardziej uspokaja?

Szum jest tym pojęciem, który w przewodnikach dla rodziców (zwłaszcza tych najbardziej zmęczonych codziennym usypianiem) pojawia się najczęściej. O magicznej mocy szumu pisze też Anna Siudut-Stajura, współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”.

Najmniejsze dzieci dobrze reagują na odgłos szumu, np. suszarki, ale też dźwięk, który może odtworzyć rodzic, szumiąc. Przypomina im to środowisko znane z łona matki. Pomocna może być także muzyka w spokojnych falach alfa – można malucha przyzwyczaić do zasypiania przy niej i pozostawić włączoną na całą noc. Ułatwi ona też dziecku ponowne zapadnięcie w sen także podczas nocnych przebudzeń.

[product id="18107"]

Jakie piosenki dla noworodka? Muzyka relaksacyjna dla dzieci do snu

Wybierając muzykę, która będzie towarzyszyła wam w czasie nocnych rytuałów, kierujcie się przede wszystkim waszymi preferencjami. Sprawdźcie, przy jakich utworach dziecko czuje się najlepiej, ale nie zapominajcie też o swoich muzycznych oczekiwaniach. Słuchanie dla was wszystkich ma być przyjemnością, spokojnym i wyciszającym zakończeniem dnia. Możecie skorzystać z gotowych playlist albo stworzyć swoje własne. W końcu o gustach, także tych muzycznych, się nie dyskutuje. Zwłaszcza gdy mówimy o sprawie tak ważnej, jak sen dziecka.

[product id="26089, 26088"]

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 25388"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium