⭐Nie ma książki, która odpowie na wszystkie wasze pytania związane z wychowaniem dzieci. Ale jest kilka, które pomagają okiełznać codzienność. Oto one.✔️Zamów!
pl

Książki o wychowaniu nastolatków. Lektury obowiązkowe dla zdenerwowanych rodziców

Książki o wychowaniu nastolatków. Lektury obowiązkowe dla zdenerwowanych rodziców

Gdy dzieci kończą dziesięć lat, wkraczają dumnie w okres dojrzewania. Niestety nie zawsze z podniesioną głową – ta wyboista, kilkuletnia trasa będzie świadkiem wielu łez, krzyków, słów, które nigdy nie powinny być wypowiedziane, i trzaśnięć drzwiami. Za wszystkie z nich odpowiedzialne będą obie strony (tak, tak – kiedy dziecko dojrzewa, praktycznie wszyscy rodzice też mają coś za uszami). Warto jednak zadbać o to, by złość i smutek – choć naturalnie wpisane w ten etap – nie rujnowały waszej relacji. Przecież pracowaliście nad nią już od dnia porodu! Nastolatek, który być może jest już wyższy od was o głowę, nadal jest dzieckiem. Spójrzcie w górę – to niezmiennie wasze małe dziecko. I tak bardzo potrzebuje, by zaopiekować się jego emocjami. Nie wiecie, jak to zrobić? W porządku. Przewodniki, które tu znajdziecie, wskażą wam drogę.

Książki o nastolatkach Książki o emocjach Wsparcie dla rodziców


 

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

O tym, jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

Ta książka układa sprawy, o których - co tu dużo mówić - większość z nas boi się głośno mówić.
  • Czy przejście od przemocy do braku dyscypliny pomaga dzieciom w rozwoju?
  • Czy rodzicielski autorytet rzeczywiście odbiera dziecku wolność?
  • Czy skorygowanie zachowania dziecka jest czymś złym?
  • Czy wyrażanie dezaprobaty obniża jego poczucie wartości?
  • Czy proszenie, tłumaczenie, negocjowanie to jedyne dostępne narzędzia?

[product id="27393"]

 


 

Jak zrozumieć nastolatka

Książka dla rodziców, którzy chcą być mądrymi przewodnikami swoich nastoletnich dzieci, dawać im wsparcie i towarzyszyć w rozwoju w tym pięknym, choć niekiedy trudnym czasie stawania się dorosłym. 

Dlaczego moje dziecko się tak zachowuje? Co się z nim stało, przecież kiedyś tak nie było? Czy to się kiedykolwiek zmieni? O co mu w ogóle chodzi? Czy to jest normalne?

  • „Nie sprząta swojego pokoju, a kiedy zwracam na to uwagę, odpowiada, że to jej pokój i jej bałagan",
  • „Lekceważy mnie. Jak mówię, że nie wyjdzie, odpowiada mi: «Właśnie że wyjdę!»",
  • „Upiera się przy swoim",
  • „Stawia się nauczycielom",
  • „Krzyczy, że nie będę mu rozkazywać",
  • „Zamyka mi z trzaskiem drzwi przed nosem".

Żeby dziecko stało się dorosłym, musi być nastolatkiem – z całym spektrum doświadczeń, które towarzyszą temu etapowi życia. Żeby nasz nastolatek stał się dojrzałym dorosłym, potrzebuje wspierających i akceptujących rodziców! Jak sobie z tym wszystkim radzić? Jak odnaleźć się w nowej roli – rodzica nastolatka? Jak nie zgubić z oczu tego, że nasze dziecko w dalszym ciągu nas potrzebuje? Jak być dla niego przewodnikiem? A zwłaszcza – jak mieć do tego cierpliwość i zrozumienie? Autorka prowadzi nas przez okres nastoletniości dzieci z empatią dla naszej frustracji, złości, a czasem także bezsilności.

Zdaje się mówić: „Bądźmy w tym razem, my, rodzice nastolatków. Jesteśmy bowiem w momencie, kiedy z kokona wykluwa się piękny motyl!".

[product id="26714"]

 


 

Książki o nastolatkach – Granice dzieci i dorosłych

Na początek – granice. Granice, które bardzo często są przekraczane, bo nie potrafimy o nie zadbać, nie potrafimy ich stawiać i komunikować. Gdy raczkującemu dziecku mówimy „nie wolno”, praktycznie zawsze usprawiedliwiamy to jego bezpieczeństwem, a w najgorszym wypadku reakcją na odmowę będzie płacz. Ale starszemu dziecku nasze „nie wolno” już nie wystarczy. Co możemy zrobić? Nauczyć się rozmawiać. Jarek Żyliński, autor książki „Granice dzieci i dorosłych”, wprowadzi was w meandry emocji (nie zawsze łatwych), wyjaśni też, co zrobić, gdy miłość rodziców zamienia się w obsługę i jak się dogadać bez krzyku. Jeśli kolekcjonujecie „Serię Rodzicielską”, ten tytuł koniecznie musi znaleźć się w waszej biblioteczce. To nowość, jeszcze pachnie drukarnią.

[product id="23851"]

 


 

Książki o wychowaniu nastolatka – Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

Gdy dziecko dorasta, większość rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze. Błąd! Teraz na to już jest za późno. Przekonuje nas o tym Jesper Juul, autor przewodnika „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”. Od tej pory trudno jest już mówić o wychowaniu, do którego przywykliśmy w pierwszych latach życia dziecka. Czas na relację partnerów, którzy wspólnie podejmują decyzje i biorą pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Tak, rodzice nie są już wychowawcami, a partnerami, którzy poprzez swoje doświadczenie motywują dziecko do pewnego wejścia w dorosłość. W tej książce przeczytamy o tym, że powinniśmy traktować dzieci poważniej, otworzyć się na komunikację, szanować zdanie dziecka (nie przekraczając przy tym swoich granic), a także pielęgnować w nim poczucie własnej wartości. To trudna, wymagająca gra, ale warta świeczki – w końcu gramy o dobrą relację z dzieckiem.

[product id="15070"]

 


 

Książki dla rodziców nastolatka – Życie w rodzinie

Jeszcze jedna książka Jespera Juula, o której warto wspomnieć. Dlaczego? Bo „Życie w rodzinie” to przewodnik, który wyrzuca przemoc i posłuszeństwo do kosza, za to stawia na budowanie naturalnego autorytetu, kulturę rodziny i integralność waszych dzieci. Tym razem autor porównuje rodziców do latarni morskiej, która w równych odstępach czasu wysyła dzieciom jasne sygnały. Nie oślepia, nie omamia – wskazuje drogę. W czasach, gdy niektórzy rodzice wciąż chcą wychowywać dzieci groźbami i karami, ta metafora daje do myślenia. A jak rodzicielstwo oparte na wartościach sprawdza się w praktyce? Jak wpłynie na postępowanie nastolatka? Dowiecie się, gdy spróbujecie. Jesper Juul daje wam mnóstwo narzędzi.

[product id="15111"]

 


 

Poradniki dla rodziców – Już się nie rozumiemy! Jak przeżyć czas trzaskających drzwi

„Już się nie rozumiemy!” – to tytuł ostatniego w naszym zestawieniu przewodnika i jednocześnie zdanie, które często słyszą rodzice nastolatków (choć konia z rzędem temu, kto nigdy nie usłyszał nic „mocniejszego”). Isabelle Filliozat wyjaśnia, jak przeżyć okres nastoletniego buntu, wypracować metody skutecznej komunikacji, zadbać o rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, a także odbudować nadszarpnięte zaufanie. Odpowiedzialność rodziców jest ogromna – w końcu to, co zrobimy z każdym trzaśnięciem drzwiami, zależy tylko od nas. Ile z tej odpowiedzialności możemy przekazać nastoletniemu dziecku? Dużo. Wystarczy tylko kilka prostych narzędzi – a te w tej książce bez wątpienia znajdziecie.

[product id="16062"]

 


 

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 23692"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium