Granice-dzieci-i-dorosłych.jpg
 • nowość

Opis

Granice dzieci i dorosłych

„Nie chcę iść do przedszkola!”, „Pobaw się ze mną, teraz!”, „Nie będę jadł tej marchewki!”, „To mój tablet! Będę grał, ile chcę!”. Wyzwania związane z różnicą potrzeb to rodzicielska codzienność. Czy udaje nam się dogadać, unikając płaczu i krzyku? Praktyka życiowa pokazuje, że często niestety tak nie jest.

Ta książka jest dla ciebie, jeśli:

 • masz wrażenie, że twoje dziecko „wchodzi ci na głowę”,
 • nie wiesz, czy nie za mocno reagujesz na zachowania dziecka,
 • nie potrafisz powiedzieć „nie” albo „stop”,
 • wbrew sobie ulegasz prośbom,
 • czujesz, że trudno ci zadbać o siebie.

Autor ułatwia rodzicielstwo! Czerpie z koncepcji psychologicznych i własnego wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Daje proste i praktyczne narzędzie po to, by w rodzicielstwie nie tylko dawać, ale też czerpać siłę i satysfakcję.

 


 

Kim jest autor?

 
 
Jarek Żyliński – psycholog wychowawczy. Prowadzi wykłady, warsztaty i audycje dla rodziców oraz edukatorów. Współpracuje jako ekspert z instytucjami zajmującymi się rodzicielstwem i edukacją, a także z mediami. 

 

Spis treści:

Wstęp (7)

1. Dlaczego granice są ważne (9)
Granice to bezpieczeństwo (13)
Granice jako rodzicielski drogowskaz (15)

2. Jak działają granice (19)
Mechanizm obronne (19)
Otwarte granice (27)

 • Rozwój autonomii dziecka – formowanie granic (30)
 • Dziecięce „nie” (33)

3. Gdzie leżą granice (39)

 • Dotyk (43)
 • Słuch, wzrok, węch (47)
 • Smak (50)

Jak wzmacniać granice ciała dzieci (51)

Emocje – czyli to, co czujemy (53)

 • Emocje przyjemne i emocje trudne (55)
 • Trzy trudne emocje (55)
 • Uznanie i wyrażanie emocji (61)
 • Kto jest odpowiedzialny za nasze emocje (67)
 • Jak wzmacniać granice emocji dzieci (73)

Myśli – nasza wewnętrzna prawda (76)

 • „Moim zdaniem”, czyli język osobisty
 • „Co widzę?”, czyli język faktów
 • Jak wzmacniać granice myśli dzieci

Wybory - prawo decydowania o sobie (89)

 • Przymus czy wybór
 • Granice wyboru w praktyce
 • Jak wzmacniać granice wyboru dzieci

4. Rodzicielska praktyka (107)
Dorośli i dbanie o własne granice (108)
Silna reakcja obronna i jej konsekwencje (112)
Dorośli i dbanie o granice dzieci (113)
Czy granice są najważniejsze (122)

 • Kiedy granice dorosłych nie są najważniejsze (123)
 • Dziecko w kryzysie (127)
 • Kiedy granice dzieci nie są najważniejsze (130)

Granice drogą do spokoju (135)

5. Zakończenie (137)

Bibliografia (139)

Podziękowania (140)   

 


 

Czym jest Seria Rodzicielska?

To seria książek wydanych przez NATULI dzieci są ważne przeznaczonych dla rodziców i poświęconych konkretnym zagadnieniom rodzicielskim tj. poród, karmienie piersią, seksualność dzieci, komunikacja w rodzinie, rozwój, edukacja i wiele innych. Seria rodzicielska to projekt, który łączy najlepszych w Polsce ekspertów i autorów zajmujących się danym aspektem rodzicielstwa. Misją projektu jest stworzenie książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

W pakiecie kupisz taniej:

[product id="24434, 24241, 20904, 24202, 24201, 24203, 24204" slider="true"]

Zobacz też książki o granicach dla dzieci ---> Niegrzeczne Książeczki:

[product category_id="516" limit="11" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

  Wydawnictwo Natuli Książki o emocjach dla dzieci Wychowanie dzieci

 


 

Polecamy 

[product category_id="513" limit="24" slider="true" onlyAvailable="true"]
[product category_id="146" limit="30" slider="true" onlyAvailable="true"]

Koszty dostawy

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (3)

Aby podzielić się swoją opinią musisz być zalogowany.

12 sierpnia 2022

“Granice dzieci i dorosłych” to kolejny poradnik z serii rodzicielskiej. Tym razem mowa o granicach w kontekście wychowania dzieci, ale także tego na ile my dorośli mamy prawo ingerować w dziecięce emocje i zachowania, kiedy powiedzieć ‘stop’ i jak się w tym wszystkim nie pogubić. Książka wydana jest w twardej oprawie, nie jest długa, bo ma trochę ponad 140 stron, jednak treść jest bardzo konkretna i rzeczowa. Na początku autor zajmuje się ogólnym pojęciem granic i tym, jakie ma ono znaczenie w wychowaniu dziecka, później wchodzi w szczegóły i nakreśla granice dotyczące ciała, emocji, myśli i wyborów. Moim zdaniem bardzo ważne jest by dzieci potrafiły wyznaczać granice i jasno komunikować swoje potrzeby. Ważne byśmy my jako rodzice dbali o tą cienką granicę i na swoim przykładzie prezentowali i uczyli dbania o siebie, co myślę, że jest niezwykle trudne. Dla rodziców bardzo istotnym zagadnieniem będzie tutaj dbanie o własne granice. Tylko jak to zrobić, gdy dzieci potrzebują nas non-stop? Gdy czujemy, że nie mamy już sił, a każdy dotyk dziecka czy prośba o uwagę jest naprawdę powyżej naszej tolerancji? Na ten temat też znajdziemy parę słów, choć chciałabym przeczytać o tym dużo więcej. Niewygodnym, ale zarazem bardzo prawdziwym fragmentem, jaki przeczytałam w tej książce, jest: “Odpowiedzialność rodzicielska to otwarcie granic na własne dziecko. Nasze granice zostają częściowo zawieszone, zmienia się ich pozycja w hierarchii”. Jest to później jeszcze rozwinięte, natomiast fakt jest taki, że wraz z pojawieniem się potomstwa “oddajemy” mu część siebie i swoich zasobów po to by chronić, uczyć, rozwijać. Z czasem odzyskujemy swoją przestrzeń i granice, jednak na własnym przykładzie wiem jak trudny to proces...

20 sierpnia 2022

Czytając rozmaite publikacje lubię mieć bazę do analizowania ich treści. Chce wiedzieć: znać terminologię, zakres wiedzy i oczekiwania jakie powinnam sobie postawić. A co w sytuacji, kiedy to co się wydarzy to wielka niewiadoma? Mowa o rodzicielstwie. Jedna z najnowszych książek z serii rodzicielskiej Natuli, autorstwa Jarka Żylińskiego właśnie w ten sposób interesuje już od pierwszych chwil swojego odbiorcę. Dawno nie czytałam tak zręcznie prowadzonej wypowiedzi. Czym są te "granice"? Otóż nieprzekraczalną strefą komfortu. Zakazami, nakazami, powinnościami. Towarzyszą nam we wszystkich płaszczyznach życia; w sąsiedztwie, partnerstwie, pracy czy rodzicielstwie. Nierozerwalnie łączą się z naszymi oczekiwaniami i bezpieczeństwem. Bardzo lubię treści, ktore wyszczególniają sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości przez dziecko a także punkt widzenia rodzica. I po raz kolejny to właśnie mistrzowsko jest tutaj pokazane. "To co myślisz i czujesz jest ważne". Czytając pozostałe książki serii napewno już kojarzysz te słowa. Przecież staramy się wspierać nasze dzieci. W tym prostym zdaniu kryje się także uniwersalna prawda, że emocje są ważne. Ważna jest strefa komfortu. Ważne są granice. Niedostrzegane zaogniają konflikty. Lekceważone zaburzają poczucie własnej wartości i szufladkują jako nieudacznika. Dostrzeżone, uszanowane i budowane, mogą pozwolić rozwinąć skrzydła i tworzyć wartościowe relację pełne wzajemnego poszanowania. Pamiętajmy jednak, że wspierać mamy nie tylko dziecko, które uczy się mechanizmów działających na świecie ale także dbać o własne granice. Odnalezienie tego balansu okazuje się być niesamowicie istotne aby zbudować z dzieckiem dobrą i wartościową relację. Trudne, pracochłonne ale warte każdej minuty, którą na to poświęcimy. Autor udowadnia czytelnikowi na łamach książki, że kluczem do własnego rozwoju, wniesienia do swojego życia spokoju i zrozumienia jest właśnie pelne pojęcie znaczenia granic w życiu każdej odrębnej jednostki. Co więcej- nie tylko przyjęcie do wiadomości ale także chronienie własnych, respektowanie cudzych a nawet wzmacnianie tych, które już istnieją. Brzmi obco? Nie musi. Książka, którą trzymam w rękach jest swoistym uzupełnieniem wszystkich wcześniej wydanych przez Natuli książek. Sama w sobie jest bazą do budowania autentyczności i poczucia własnej wartości. Zawiera garść przydatnych rozwiązań, jak zwykle perfekcyjnie usystematyzowanych i obrazowo nakreślonych. Dobitny język, prostota i przystępność sprawiają, że trafia w gusta zarówno początkujących odbiorców zainteresowanych tematem porozumienia bez przemocy, jak i tych, którym pojęcie znaczenia granic służyć ma uzupełnieniu i zgłębieniu wiedzy. Niezmiennie doceniam wkład w edukacyjny charakter tej serii. Wiedza stała się normą a nie wyalienowanym tematem. I nagle całą wiedza chronologicznie usystematyzowała się w głowie i nadała sens tej wcześniej zdobytej. Autorze, dobra robota!

21 sierpnia 2022

Przeczytanie książki 'Granice dzieci i dorosłych', dało mi przede wszystkim większe przyzwolenie na obronę swoich GRANIC. Pokazało mi także, jak pomagać dziecku poznawać i oddzielać swoje granice od granic dorosłych. Książka to wgląd we własne emocje i ogrom pracy nad sobą, którą warto wykonać. Jak wszystkie książki wydawnictwa Natuli, czyta się ją świetnie - wszystko jest zrozumiałe i interesujące. Często opisane są konkretne przykłady sytuacji, aby lepiej zrozumieć intencje autora. Dla mnie najbardziej wartościowe są podrozdziały z konkretnymi przykładami sposobów wzmacniania granic dziecka – granic ciała, myśli, emocji, wyboru. W książce podkreślane jest to, jak ważne są też granice dorosłych i ich ochrona. Brakowało mi na rynku poradnika w tej tematyce. Teraz jest i polecam.

Granice dzieci i dorosłych

Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych pomaga porozumiewać się i współpracować z dzieckiem, unikać nieporozumień i codziennych dramatów.

Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne

Autor: Jarek Żyliński
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 148

Rekomendowane dla rodziców dziecka w wieku:

Cena: 50,00 zł 50.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Wysyłka w: 48 godzin
30 dni na zwrot
Ocena: 2.78259
Niedostępna wersja e-book virtualo.pl
Przeczytaj fragment pobierz PDF
Inni oglądali też:
Jak zrozumieć małe dziecko
Jak zrozumieć małe dziecko
50,00 zł
szt.
Uwaga! Złość
Uwaga! Złość
50,00 zł
szt.
Konflikty w rodzinie
Konflikty w rodzinie
50,00 zł
szt.
Rozwój seksualny dzieci
Rozwój seksualny dzieci
50,00 zł
szt.
Nie z miłości
Nie z miłości
29,90 zł 26,31 zł
szt.
Życie seksualne rodziców
Życie seksualne rodziców
50,00 zł
szt.
Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci
Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci
49,99 zł 43,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium