Granice dzieci i dorosłych
Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych, która ułatwia komunikację i współpracę z dziećmi (i nie tylko).
Książka wydana przez Natuli – dzieci są ważne
Opis
W pakiecie kupisz taniej:
[product id="24202, 24204"]
Inne zestawy znajdziesz tutaj.
„Nie chcę iść do przedszkola!”, „Pobaw się ze mną, teraz!”, „Nie będę jadł tej marchewki!”, „To mój tablet! Będę grał, ile chcę!”. Wyzwania związane z różnicą potrzeb to rodzicielska codzienność. Czy udaje nam się dogadać, unikając płaczu i krzyku? Praktyka życiowa pokazuje, że często niestety tak nie jest.
Ta książka jest dla ciebie, jeśli:
- masz wrażenie, że twoje dziecko „wchodzi ci na głowę”,
- nie wiesz, czy nie za mocno reagujesz na zachowania dziecka,
- nie potrafisz powiedzieć „nie” albo „stop”,
- wbrew sobie ulegasz prośbom,
- czujesz, że trudno ci zadbać o siebie.
Kim jest autor?
Jarek Żyliński – psycholog wychowawczy. Prowadzi wykłady, warsztaty i audycje dla rodziców oraz edukatorów. Współpracuje jako ekspert z instytucjami zajmującymi się rodzicielstwem i edukacją, a także z mediami.
Autor ułatwia rodzicielstwo! Czerpie z koncepcji psychologicznych i własnego wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Daje proste i praktyczne narzędzie po to, by w rodzicielstwie nie tylko dawać, ale też czerpać siłę i satysfakcję.
Seria Rodzicielska
Książki z gwarancją, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru rodziny.
Publikacje przeznaczone dla rodziców i wszystkich osób zainteresowanych, np. położnych, edukatorów, nauczycieli itd. Seria Rodzicielska przeprowadza od ciąży i opieki nad niemowlęciem, a potem małym dzieckiem i starszakiem, aż po zrozumienie nastolatka (a nawet osoby, z którą jest się w związku!). Są napisane przejrzyście i z literackim sznytem, a równocześnie z najwyższą dbałością o merytorykę i podstawy naukowe.
Seria Rodzicielska to projekt, który łączy najlepszych w Polsce specjalistów i twórców zajmujących się danym obszarem rodzicielstwa. Misją projektu jest stworzenie możliwie najrzetelniejszych publikacji, którym rodzice mogą zaufać. Książki z gwarancją, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.
Zobacz kolekcję książek z serii
Polecamy
[product category_id="383" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
[product category_id="628" limit="36" slider="true" onlyAvailable="true"]
Zobacz webinar
Co zrobić, kiedy ktoś przekracza twoje granice? Z tego webinaru dowiecie się, jak bronić własnych granic, porozumiewać się i współpracować z bliskimi, by uniknąć nieporozumień. Poprowadzi go Natalia Fiedorczuk – psychopedagożka, pisarka i redaktorka oraz Jarek Żyliński – psycholog wychowawczy, autor książki „Granice dzieci i dorosłych”.
Szczegóły produktu
Autorstwo | Jarek Żyliński |
Oprawa | twarda |
Liczba stron | 148 |
Rok wydania | 2022 |
EAN | 9788367288064 |
ISBN | 9788367288064 |
Opinie o produkcie (9)
towar niedostępny
Opinie pochodzą tylko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany
mamakawaiksiazki.blogspot.com
“Granice dzieci i dorosłych” to kolejny poradnik z serii rodzicielskiej. Tym razem mowa o granicach w kontekście wychowania dzieci, ale także tego na ile my dorośli mamy prawo ingerować w dziecięce emocje i zachowania, kiedy powiedzieć ‘stop’ i jak się w tym wszystkim nie pogubić. Książka wydana jest w twardej oprawie, nie jest długa, bo ma trochę ponad 140 stron, jednak treść jest bardzo konkretna i rzeczowa. Na początku autor zajmuje się ogólnym pojęciem granic i tym, jakie ma ono znaczenie w wychowaniu dziecka, później wchodzi w szczegóły i nakreśla granice dotyczące ciała, emocji, myśli i wyborów. Moim zdaniem bardzo ważne jest by dzieci potrafiły wyznaczać granice i jasno komunikować swoje potrzeby. Ważne byśmy my jako rodzice dbali o tą cienką granicę i na swoim przykładzie prezentowali i uczyli dbania o siebie, co myślę, że jest niezwykle trudne. Dla rodziców bardzo istotnym zagadnieniem będzie tutaj dbanie o własne granice. Tylko jak to zrobić, gdy dzieci potrzebują nas non-stop? Gdy czujemy, że nie mamy już sił, a każdy dotyk dziecka czy prośba o uwagę jest naprawdę powyżej naszej tolerancji? Na ten temat też znajdziemy parę słów, choć chciałabym przeczytać o tym dużo więcej. Niewygodnym, ale zarazem bardzo prawdziwym fragmentem, jaki przeczytałam w tej książce, jest: “Odpowiedzialność rodzicielska to otwarcie granic na własne dziecko. Nasze granice zostają częściowo zawieszone, zmienia się ich pozycja w hierarchii”. Jest to później jeszcze rozwinięte, natomiast fakt jest taki, że wraz z pojawieniem się potomstwa “oddajemy” mu część siebie i swoich zasobów po to by chronić, uczyć, rozwijać. Z czasem odzyskujemy swoją przestrzeń i granice, jednak na własnym przykładzie wiem jak trudny to proces...
bargielita@gmail.com
Czytając rozmaite publikacje lubię mieć bazę do analizowania ich treści. Chce wiedzieć: znać terminologię, zakres wiedzy i oczekiwania jakie powinnam sobie postawić. A co w sytuacji, kiedy to co się wydarzy to wielka niewiadoma? Mowa o rodzicielstwie. Jedna z najnowszych książek z serii rodzicielskiej Natuli, autorstwa Jarka Żylińskiego właśnie w ten sposób interesuje już od pierwszych chwil swojego odbiorcę. Dawno nie czytałam tak zręcznie prowadzonej wypowiedzi. Czym są te "granice"? Otóż nieprzekraczalną strefą komfortu. Zakazami, nakazami, powinnościami. Towarzyszą nam we wszystkich płaszczyznach życia; w sąsiedztwie, partnerstwie, pracy czy rodzicielstwie. Nierozerwalnie łączą się z naszymi oczekiwaniami i bezpieczeństwem. Bardzo lubię treści, ktore wyszczególniają sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości przez dziecko a także punkt widzenia rodzica. I po raz kolejny to właśnie mistrzowsko jest tutaj pokazane. "To co myślisz i czujesz jest ważne". Czytając pozostałe książki serii napewno już kojarzysz te słowa. Przecież staramy się wspierać nasze dzieci. W tym prostym zdaniu kryje się także uniwersalna prawda, że emocje są ważne. Ważna jest strefa komfortu. Ważne są granice. Niedostrzegane zaogniają konflikty. Lekceważone zaburzają poczucie własnej wartości i szufladkują jako nieudacznika. Dostrzeżone, uszanowane i budowane, mogą pozwolić rozwinąć skrzydła i tworzyć wartościowe relację pełne wzajemnego poszanowania. Pamiętajmy jednak, że wspierać mamy nie tylko dziecko, które uczy się mechanizmów działających na świecie ale także dbać o własne granice. Odnalezienie tego balansu okazuje się być niesamowicie istotne aby zbudować z dzieckiem dobrą i wartościową relację. Trudne, pracochłonne ale warte każdej minuty, którą na to poświęcimy. Autor udowadnia czytelnikowi na łamach książki, że kluczem do własnego rozwoju, wniesienia do swojego życia spokoju i zrozumienia jest właśnie pelne pojęcie znaczenia granic w życiu każdej odrębnej jednostki. Co więcej- nie tylko przyjęcie do wiadomości ale także chronienie własnych, respektowanie cudzych a nawet wzmacnianie tych, które już istnieją. Brzmi obco? Nie musi. Książka, którą trzymam w rękach jest swoistym uzupełnieniem wszystkich wcześniej wydanych przez Natuli książek. Sama w sobie jest bazą do budowania autentyczności i poczucia własnej wartości. Zawiera garść przydatnych rozwiązań, jak zwykle perfekcyjnie usystematyzowanych i obrazowo nakreślonych. Dobitny język, prostota i przystępność sprawiają, że trafia w gusta zarówno początkujących odbiorców zainteresowanych tematem porozumienia bez przemocy, jak i tych, którym pojęcie znaczenia granic służyć ma uzupełnieniu i zgłębieniu wiedzy. Niezmiennie doceniam wkład w edukacyjny charakter tej serii. Wiedza stała się normą a nie wyalienowanym tematem. I nagle całą wiedza chronologicznie usystematyzowała się w głowie i nadała sens tej wcześniej zdobytej. Autorze, dobra robota!
Karolina Matysiak (bezpieczne
Przeczytanie książki 'Granice dzieci i dorosłych', dało mi przede wszystkim większe przyzwolenie na obronę swoich GRANIC. Pokazało mi także, jak pomagać dziecku poznawać i oddzielać swoje granice od granic dorosłych. Książka to wgląd we własne emocje i ogrom pracy nad sobą, którą warto wykonać. Jak wszystkie książki wydawnictwa Natuli, czyta się ją świetnie - wszystko jest zrozumiałe i interesujące. Często opisane są konkretne przykłady sytuacji, aby lepiej zrozumieć intencje autora. Dla mnie najbardziej wartościowe są podrozdziały z konkretnymi przykładami sposobów wzmacniania granic dziecka – granic ciała, myśli, emocji, wyboru. W książce podkreślane jest to, jak ważne są też granice dorosłych i ich ochrona. Brakowało mi na rynku poradnika w tej tematyce. Teraz jest i polecam.
Ola (mojekinderbueno)
Jak dbac o własne granice? Jak szanować granice dziecka? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w kolejnym wartościowym poradniku wydawnictwa Natuli. Książka napisana jest prostym językiem, jej przekaz z łatwością trafia do czytelnika. Myśle, ze wiele rodziców ma problem głownie z obrona własnych granic. Wspierajmy w tym dziecko ale nie zapominajmy tez o sobie! Tematyka zawarta w książce jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach. Polecam wszystkim rodzicom.
Anna Ciepiela - Balans.Rozwój.
Wspaniała książka dla tych, którzy mają wrażenie, że dzieci „wchodzą im na głowę". Jeśli u dorosłego pojawiają się myśli o tym, że dziecko nie liczy się z jego zdaniem, często pojawiają się konflikty to jest to właściwy moment na przyjrzenie się temu, jak w systemie wyglądają granice ludzi - tych dużych i małych. Książka bez zbędnego wodolejstwa, praktyczna i łatwa w odbiorze. Dorosłym pokaże jak być mądrym przewodnikiem stada i naturalnym autorytetem. Polecam gorąco nie tylko rodzicom, ale też nauczycielom i innym osobom współpracującym z dziećmi, psychologom, pedagogom, logopedom.
melomamaspace
Rodzicielstwo to sztuka cierpliwości, negocjacji, elastyczności i konfrontacji z własnymi schematami. Współcześnie dostęp do wiedzy, nauki oraz internetu daje nam ogromną liczbę narzędzi, które pomagają uporać się z codziennymi wyzwaniami jakie stawia przed nami bycie rodzicem. Jednak trzeba przyznać, że większa świadomość sprawia, że mierzymy się również z większą odpowiedzialnością oraz stawiamy sobie coraz to nowsze wymagania. Jedną z bardziej problematycznych kwestii jest odpowiednie stawianie granic. Wystarczy rozejrzeć się dookoła żeby zobaczyć, jak wielu dorosłych ma z tym problem czy to w pracy, relacjach z rodziną lub przyjaciółmi, a nawet z obcymi osobami. Skoro więc sami borykamy się na codzień z kwestią stawiania i respektowania granic, jak nauczyć tego własne dzieci? Jak wprowadzić do domowej codzienności wyraźne granice i jak z szacunkiem podejść do granic małego człowieka? Z pomocą przychodzi książka „Granice dzieci i dorosłych” Jarka Żylińskiego od wydawnictw @natuli_dziecisawazne W prosty i klarowny sposób mówi ona o tym po co granice są potrzebne i jaki mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Wyjaśnia jak działa stawianie granic, kto i jak je wyznacza, jak je rozpoznać i co najważniejsze jak je komunikować. Porusza ona również bardzo ważny temat, który jeszcze kilka pokoleń wstecz prawdopodobnie byłby zupełnie niezrozumiały i zignorowany, a mianowicie jak szanować granice dziecka. Książka pomaga budować relacje w duchu rodzicielstwa bliskości, oparte na szacunku dla potrzeb zarówno dorosłych jak i dzieci. Zwiększa również własną samoświadomość. Lektura jest konkretna i niezbyt długa, napisana w przyjemnej do czytania formie. Szczerze polecam dołożyć ją do domowej biblioteczki.
Alicja
W tej książce dowiecie się nje tylko czym są granice i po co są. Przede wszystkim zostaniecie uświadomieni jak nasze zachowanie i traktowanie naszych dzieci w zakresie ich i naszych granic wpływa na ich przyszłość. Jak niewiele potrzeba aby wzmacniać w dzieciach postawę stawiania i bronienia swoich granic, ale też jak łatwo to wszystko zburzyć. Bardzo mi się podoba, że w tej książce nie ma skupienia tylko na dzieciach. Książka opisuje granice ogólnie, ale pojawiają się zarówno przykłady dotyczące dzieci jak i dorosłych. Powinniśmy pamiętać o tym żeby nauczyć naszych dzieci szanowania granic sami musimy dbać o nasze granice. Serdecznie polecam, a jeśli nie macie czasu czytać to możecie również przesłuchać jako audiobook. Zapewniam, że się nie będziecie nudzić. Słucha się naprawdę dobrze.
bluefingers.blog@gmail.com
Jarek Żyliński wraz z Wydawnictwem Natuli wydali pomocną książkę dedykowaną rodzicom, ale i nie tylko, na temat granic. Granice dzieci i dorosłych to poradnik, o tym, jak radzić sobie z wyznaczaniem granic dziecku, ale też i swoich. To książka, która pomaga porozumiewać się i ułatwia współpracę z dzieckiem. Ponadto pokazuje, w jaki sposób można uniknąć nieporozumień w codziennych relacjach i trudnych sytuacjach.Podoba mi się to, że została napisana przystępnym językiem, w prosty sposób wyjśnia pojęcie granic osobistych. Pokazuje na przykładzie codziennych sytuacji sposób, w jaki możemy żyć z samym sobą w zgodzie, ale też i innymi. Ponadto, w publikacji podjęto również tematykę, w jaki sposób możemy dbać o swoje granice, ale też i jak wspierać autonomię dzicka, jednocześnie nie naruszając swoich potrzeb. Należy też pamiętać, że nie zawsze granice są najważniejsze, szczególnie w sytuacjach potencjalnie szkoldliwych dla dziecka i jego otoczenia. Publikację polecam każdej osobie dorosłej!
Fszechogarniająca Mama
Jeśli macie na co dzień problemy takie jak: uleganie prośbom wbrew sobie i nieumiejętność powiedzenia „nie” albo „stop”, poczucie, że trudno Wam zadbać o siebie, lub wrażenie, że dziecko „wchodzi Wam na głowę”, to ta pozycja świetnie się u Was sprawdzi. A jeśli nie dotyczy Was nic z powyższych rzeczy to myślę, że i tak jej lektura da Wam naprawdę wiele do myślenia. Polecam!