Książki o śmierci dla dzieci. 9 opowieści o przemijaniu

0
Książki o przemijaniu dla dzieci. Jak rozmawiać z najmłodszymi o śmierci?

Temat śmierci, choć trudny, jest bliski nam wszystkim. Wybraliśmy dla was książki o przemijaniu, które zaproszą was oraz wasze dzieci do rozmowy o stracie bliskiej osoby.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Jak powiedzieć kilkulatkowi o tym, że bliska mu osoba bezpowrotnie odeszła? To chyba jedne z najtrudniejszych pytań, które zadają sobie rodzice. Niestety nie istnieją na nie żadne uniwersalne odpowiedzi. Jeśli jednak zamierzamy porozmawiać z dzieckiem o przemijaniu, zaufajmy twórcom literatury dziecięcej. Z czułością i empatią poruszają każdy trudny temat – śmierć dziadka, babci, brata, ukochanego psa. Dzięki wspólnej lekturze będzie nam dużo łatwiej wyjaśnić dziecku, czym jest strata, smutek i tęsknota.

Książki o śmierci – Ostatni dżem babci

Dzieci przeżywają żałobę inaczej niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że śmierć kogoś bliskiego nie jest dla nich trudnym przeżyciem. O doświadczeniu straty możemy przeczytać w książce opublikowanej przez wydawnictwo NATULI dzieci są ważne. „Ostatni dżem babci” autorstwa Alicji Dyrdy to wzruszająca opowieść o chłopcu, który odwiedza swoją chorą babcię. Wspomina najpiękniejsze wspólne chwile, wraca pamięcią do naleśników z przepysznym babcinym dżemem. Wie, że babci wkrótce już z nimi nie będzie. Wtedy jednak wpada na pewien niezwykły pomysł…

 

[product id="22978"]

Książki na temat śmierci – Cudowna wyspa dziadka

Czas na jedną z najpiękniejszych książek dla dzieci o śmierci. Mowa o picturebooku „Cudowna wyspa dziadka”, którego autorem jest Benji Davies. To opowieść o chłopcu, Sydzie, i jego dziadku, którzy pewnego dnia wybierają się w niezwykłą podróż. Płyną statkiem na odległą, tropikalną wyspę i zwiedzają wszystkie jej zakątki. Wspólne przygody w pewnym momencie będą jednak miały swój kres, a Syd będzie musiał wrócić z wycieczki sam. Dziadek już na zawsze zostanie na cudownej wyspie. „Cudowna wyspa dziadka” to książka, dzięki której rozmowa z dzieckiem o śmierci będzie znacznie łatwiejsza.

[product id="17405"]

Książki na trudne tematy – Oskar i pani Róża

Nasze zestawienie pełne jest wzruszających, dotykających najdelikatniejszych emocji i często niełatwych książek o przemijaniu. Nie mogło wśród nich zabraknąć „Oskara i pani Róży”, czyli najsłynniejszego dzieła autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta. Historię cierpiącego na białaczkę chłopca, Oskara, zna doskonale pewnie większość z nas. Mimo to warto do niej wracać, by – podobnie jak Oskar – przypominać sobie, jaki jest sens życia i co możemy zrobić, by każdy nasz dzień był piękny, spełniony i pełny cudownych doświadczeń.

[product id="15716"]

Książki na temat przemijania – Żegnaj, panie Muffinie

Twórcy literatury dziecięcej nie pomijają również tematu śmierci zwierząt. Najlepszym przykładem na to jest książka Ulfa Nilssona, której bohaterem jest świnka morska. „Żegnaj, panie Muffinie” to opowieść przedstawiająca śmierć jako naturalną część życia każdego z nas. Tytułowy pan Muffin rozmyśla o przeszłości. Przywołuje w pamięci lata, w których był młody i silny, wspomina swoją cudowną, nieżyjącą już żonę, myśli o kochających dzieciach. Czułe wspomnienia doprowadzają go do wniosku, że jego całe życie było szczęśliwe. Dziś jest już zmęczonym, siwym, starszym panem, a koniec ziemskiej wędrówki nieuchronnie się zbliża.

Książki na temat śmierci – Bracia Lwie Serce

Choć od premiery „Braci Lwie Serce” minęło już blisko 50 lat, powieść Astrid Lindgren nie traci na aktualności. To niezwykła, łącząca rzeczywistość z baśniową fikcją książka dla dzieci o wolności, męstwie i poświęceniu. Jej bohaterami są bracia – nieuleczalnie chory 10-letni Karol oraz opiekujący się nim 13-letni Jonatan. Gdy podczas pożaru domu ginie starszy z nich, Karol obwinia się o śmierć brata i marzy o tym, by w końcu się z nim zobaczyć. Wkrótce spotykają się w krainie Nangijali – niestety, okazuje się, że nawet to fantastyczne, zaczarowane miejsce nie jest wolne od zła. „Bracia Lwie Serce” to wzruszająca powieść, która zaprosi was do rozmowy o śmierci kogoś bliskiego. Dzięki niej zobaczycie śmierć oczami dziecka i to, jak jej doświadczenie wpływa na dalsze życie bohatera.

[product id="20410"]

Książeczki dla małych czytelników – Chusta babci

Każdy z nas potrzebuje miejsca, w którym może sobie wszystko spokojnie przemyśleć, spróbować uporać się z problemami, odpowiedzieć na trudne pytania. Mali bohaterowie opowieści „Chusta babci” autorstwa Asy Lind takie miejsce znajdują w namiocie wykonanym z chusty ich ukochanej babci. Pewnego dnia dorośli niespokojnie krzątają się po domu, są nerwowi i spięci, a dzieci udają się do kryjówki, by pomyśleć o życiu i śmierci. Przeczuwają, że ich babcia wkrótce od nich odejdzie – gdy ich przypuszczenia stają się faktem, dokładnie wiedzą, jak się zachować. „Chusta babci” to jedna z najlepszych opowieści o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby.

 

[product id="16055"]

Książki dla dzieci o śmierci – Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Czas na niezwykłą książkę, która z powodzeniem oswaja nawet najmłodsze dzieci z tematem śmierci. Mowa o opowieści Ulfa Starka – „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”. Nie ma tu instrukcji gwizdania, choć tytuł mógłby na to wskazywać. Znajdziemy za to historię chłopca, Bertila, który bardzo chciałby mieć dziadka. Do tego stopnia, że w końcu postanawia takiego znaleźć. I udaje mu się to – w domu spokojnej starości trafia na Nilsa, który prawdopodobnie cierpi na chorobę Alzheimera i z radością wita swojego nowego wnuka. Od tej pory Bertil i Nils stają się nierozłączni.

 

[product id="17474"]

Książki na temat przemijania – Długa wędrówka

Wcześniej pisaliśmy głównie o książkach, których bohaterowie mierzyli się ze stratą bliskiej osoby. Czas na opowieść, która – tak jak wcześniejsze – przybliża różne wymiary życia, jednak na jej kartach odchodzi nie babcia czy brat, a ukochany pies. Rufus był najwierniejszym przyjacielem kilkuletniego Adama. Gdy umiera, chłopiec musi zmierzyć się z wieloma różnymi uczuciami – przede wszystkim smutkiem i złością. W tym samym czasie kolejna bohaterka książki, Sonia, wyrusza wraz ze swoją kotką w samotną wyprawę. Ona także będzie musiała stawić czoła emocjom, których wcześniej nie znała. Nasi bohaterowie, choć mieszkają po dwóch stronach morza, w końcu się spotykają. Co ich czeka? Odpowiedź niesie książka „Długa wędrówka” Martina Widmarka, w której pierwsze skrzypce grają ilustracje Emilii Dziubak.

[product id="16604"]

Literatura o śmierci – Dom babci

Nawet najbogatszy i najlepiej urządzony dom jest tylko budynkiem, jeśli nie mieszkają w nim osoby, które kochamy, które nie witają nas słowami „Dzień dobry!”. Nie ma duszy, nie jest w nim ciepło – choć termometry udowadniają, że jest inaczej. Takie przesłanie znajdziemy na kartach książki dla dzieci autorstwa Ross Montgomery. „Dom babci” to niezwykła opowieść o wnuku i jego ukochanej babci, która zawsze jest blisko. Marzą oni o budowie domu, w którym chcieliby wspólnie zamieszkać. Babcia pewnego dnia znika, a chłopiec na pewien czas zapomina o dotychczasowych planach. Zrozpaczony i osamotniony postanawia wypełnić jednak pustkę i zaczyna budować. Jednak nie dom, a… babcię – jej życie, wspomnienie o niej. „Dom babci” to bez wątpienia jedna z najlepszych książek poruszających temat śmierci bliskiej osoby. Zaprasza do rozmów z dziećmi o stracie, przemijaniu i pięknie życia.

[product id="16167"]

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium