Być feministką, być feministą. Oto słowa, które – mimo doskonałej dostępności do rzetelnych źródeł wiedzy – nadal są niezrozumiałe dla części społeczeństwa. Dlaczego, zamiast z szacunkiem i akceptacją, wciąż spotykają się w drwiącym półuśmiechem? Książki o feminizmie, które tu znajdziecie, biją krzywdzące stereotypy po głowach. I bardzo nam się podobają
pl

Książki o feminizmie. 7 lektur o tym, że feminizm to nie to, co myślisz

Książki o feminizmie. 7 lektur o tym, że feminizm to nie to, co myślisz

Być feministką, być feministą. Oto słowa, które – mimo doskonałej dostępności do rzetelnych źródeł wiedzy – nadal są niezrozumiałe dla części społeczeństwa. Dlaczego, zamiast z szacunkiem i akceptacją, wciąż spotykają się w drwiącym półuśmiechem? Książki o feminizmie, które tu znajdziecie, biją krzywdzące stereotypy po głowach. I bardzo nam się podobają.

Femina to kobieta, a feminizm to ruch społeczny, którego celem jest zapewnienie równouprawnienia kobietom na każdej płaszczyźnie. Nie chodzi zatem wyłącznie o prawa wyborcze czy wyjście z krzywdzącej roli gospodyni domowej, ale przede wszystkim możliwość wyboru swojej drogi życiowej. Bez nakazów czy zakazów, bez tego, co mężczyznom wypada, a kobietom już niekoniecznie. Ale za tę piękną ideą stoją nie tylko kobiety, którym bliskie jest równouprawnienie. Coraz częściej po stronie kobiet – swoich partnerek, żon, matek, sióstr, kuzynek, współpracownic, kobiet dobrze znanych i tych całkiem nieznajomych – stoją mężczyźni. Bo feminizm, choć z kobietą w nazwie, nie ma płci. A wszystkie książki, o których wam zaraz opowiemy, są na to najlepszym dowodem.

Literatura feministyczna Rozwój osobisty Wydawnictwo Natuli

Książki feministyczne – Salve femina

Inspirujące cytaty, nietuzinkowe ilustracje. Ciekawe opisy, które dowodzą, że feminizm, o którym w dzisiejszym świecie słyszymy coraz częściej, nie jest produktem współczesności. Wśród przeszło stu kobiet znalazły się m.in. Irena Sendlerowa, Maria Konopnicka, Olga Tokarczuk i Maria Czubaszek. Choć dzielą ich dekady, choć wielu z nich już nie ma wśród nas, wszystkie miały i mają jeden cel – wolność. „Salve Femina” Magdaleny Gaładyk to lektura obowiązkowa dla wszystkich z nas.

[product id="23154"]

Przewodniki po kobiecości – Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm

Okładka przypomina nam publikacje seksuologiczne sprzed kilku dziesięcioleci, choć jest dużo bardziej odważna. Tytuł z kolei przywodzi na myśl odważne, zdeterminowane siłaczki. Nieustannie walczą z kanonem, który narzuca społeczną definicję piękna, a także więzi współczesną kobietę w nieskończonej spirali nadziei i wrogości wobec samej siebie. „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm” to pozycja, w której Karolina Sulej opowiada historie Krystyny Kofty, Renaty Dancewicz, Pauliny Młynarskiej i wielu innych niesamowitych kobiet. Doskonała książka definiująca kobiecość na nowo. Warto po nią sięgnąć!

[product id="23762"]

Książki związane z tematyką feminizmu – Tata Tosi jest feministą

W tym zestawieniu znajdziecie przede wszystkim książki dla dorosłych czytelników, ale opowieści Rhondy Leet i Megan Walker nie mogliśmy ominąć. „Tata Tosi jest feministą” to książeczka dla dzieci. Nawet tych najmłodszych, niezależnie od płci! Tytułowy bohater uczy swoją córkę naprawiać rower, zaprasza ją do zabawy w błocie, a swoją żonę zachęca do kariery zawodowej. Czy to jednak oznacza, że Tosia może tylko pomarzyć o lekcjach baletu? Nie! Przecież tata Tosi też ją na nie zapisuje. I to jest super!

[product id="23285"]

Książka o kobietach – Jak wychować syna na feministę, czyli świadomego, wolnego i szczęśliwego mężczyznę

„Jak wychować syna na feministę, czyli świadomego, wolnego i szczęśliwego mężczyznę” Aurelii Blanc to dość rewolucyjna książka. Wspomniana rewolucja zaczyna się już od tytułu, bo przecież – płynąc z nurtem feministycznych stereotypów – któżby chciał, aby jego syn został feministą? Autorka jednak szybko wyprowadza nas z błędu. Udowadnia, że feminizm daje szansę na zostanie szczęśliwym, wolnym, pewnym siebie, tolerancyjnym człowiekiem. Rodzice chłopców znajdą tu wiele wartościowych wskazówek, u fundamentów których leżą miłość, szacunek, empatia, akceptacja i asertywność.

[product id="22722"]

Książki feministyczne – Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu

Gender. Jedno słowo, a tyle stereotypów! Niektórzy widzą w nim dziwactwo albo zagrożenie, a inni to, co widzieć się w nim powinno – wszystko, co składa się na tożsamość płciową, niezależnie od charakterystycznych cech biologicznych. Definicja ta jednak jest zbyt wąska, by określić wszystkie normy, wartości i przekonania. Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk wzięły je pod lupę, a efektem tych obserwacji stała się książka „Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu”. To wprowadzenie do konfliktów politycznych, przyszłości demokracji i głosu niezależności, który w ostatnich latach wybrzmiewa coraz mocniej.

[product id="23381"]

Książka o kobietach – Uniesienie spódnicy

Czy z miesiączką można się zaprzyjaźnić? Jak dbać o udane życie seksualne po porodzie? O czym fantazjujemy? Jak często osiągamy orgazmy? „Uniesienie spódnicy” Voci Ilnickiej to książka, która powstawała w setkach polskich sypialni. Niesamowita, pełna taktu i szacunku dla kobiecej cielesności. Autorka odczarowuje trudne tematy i mówi o nich tak, jakby podawała nam przepis na coś pysznego, pachnącego i zdrowego. I właściwie daje – przecież podpowiada, jak budować wartościową, opartą na miłości i zgodną z nami intymność. Żeby nam się jednak udało to zrobić, musimy zdecydować się na ważny krok – uniesienie spódnicy.

[product id="22800"]

Książki związane z tematyką feminizmu – Paradoks Macho. Dlaczego niektórzy mężczyźni krzywdzą kobiety i jak wszyscy mężczyźni mogą pomóc

Kolejna książka przywołuje dramatyczne sytuacje, które w ostatnich dziesięcioleciach toczą się w Stanach Zjednoczonych. Napastowanie seksualne, maltretowanie, a w końcu gwałty, których ofiarami padają kobiety i dziewczęta. U ich źródeł leży narzucona mężczyznom rola oprawcy, który swoją męskość może udowodnić jedynie poprzez wyrządzanie krzywdy słabszym osobom. Jackson Katz nie skupia się jednak w swojej książce tylko na zabójstwach, gwałtach, napaściach. „Paradoks Macho. Dlaczego niektórzy mężczyźni krzywdzą kobiety i jak wszyscy mężczyźni mogą pomóc” to tak naprawdę pozycja dla tych mężczyzn, którzy nie godzą się na agresję wobec kobiet. Wartościowa, ważna, definiująca miejsce kobiety i mężczyzny we współczesnym świecie. Polecamy!

[product id="23996"]

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium