Książeczki kontrastowe dla niemowląt – czym się kierować przy wyborze?

0
Książeczki kontrastowe dla niemowląt – czym się kierować przy wyborze?

Wielu rodziców uważa, że po pierwszą książeczkę warto wybrać się dopiero wtedy, gdy dziecko stabilnie siedzi i świetnie radzi sobie z przewracaniem stron. Nic bardziej mylnego. Przygodę z literaturą warto rozpocząć już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Być może zaskoczy was fakt, że w książeczkach dla najmłodszych dzieci praktycznie nie ma tekstu, ale nie dzieje się tak bez przyczyny. 

W pierwszych tygodniach życia dziecka jego wzrok intensywnie się rozwija, dlatego warto zdecydować się wówczas na stymulujące wzrok książeczki lub karty kontrastowe. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, wybierając pierwsze książeczki kontrastowe dla niemowląt.


 

Jak przebiega prawidłowy rozwój wzroku dziecka?

W pierwszych dniach życia wzrok dziecka jest jeszcze bardzo słabo rozwinięty. Noworodek sięga wzrokiem na odległość 20-30 centymetrów, widzi wszystko jak przez gęstą mgłę. Obraz jest rozmazany, pozbawiony kolorów i głębi. Rozwój wzroku jest jednak procesem bardzo dynamicznym – z każdym tygodniem dziecko widzi dużo wyraźniej, rozpoznaje więcej kolorów, doskonali umiejętność podążania wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. 

Po drugim miesiącu życia, gdy za ruch gałek ocznych odpowiada już kora mózgowa (do tej pory odpowiedzialne były za to ośrodki podkorowe), niemowlę zaczyna już płynnie wodzić wzrokiem i coraz świadomiej obserwuje otaczający je świat. To bardzo ważny moment – dziecko z ogromną ciekawością wyciąga rączki to położonych przed nim zabawek. W drugiej połowie pierwszego roku życia niemowlę nie ma już problemu z rozpoznaniem drobnych różnic w odcieniach kolorów, a w okolicach pierwszych urodzin dostrzega już każdy, nawet najmniejszy szczegół.


 

Książeczki kontrastowe – czym się wyróżniają?

Aby wspierać rozwój wzroku dziecka, warto już w pierwszych dniach jego życia sięgnąć po kontrastowe książeczki. To publikacje przygotowane z myślą o najmłodszych dzieciach. Najczęściej znajdziemy w nich proste ilustracje przedstawiające przedmioty codziennego użytku, zwierzęta lub rośliny. W pierwszym miesiącu życia najlepiej sprawdzą się czarno-białe obrazki – to właśnie one najlepiej stymulują percepcję wzrokową dziecka, które na tym etapie widzi jedynie czerń, biel i odcienie szarości. 

W kolejnych miesiącach warto z kolei zdecydować się na publikacje zawierające znacznie więcej barw – przede wszystkim czerwoną, zieloną, żółtą i niebieską. Wszystkie ilustracje powinny mieć wyraźnie zarysowane kontury, by dziecko bez problemu mogło rozpoznać granicę między przedstawionym przedmiotem a tłem.


 

Wspólne czytanie już od pierwszego miesiąca życia

Wybierając książeczki złożone z czarno-białych, prostych obrazków, warto mieć na uwadze jeszcze kilka praktycznych rozwiązań. Niektóre publikacje wydane zostały w formie harmonijki, dzięki czemu możemy je bezpiecznie rozłożyć na macie. Leżące na brzuchu niemowlę może wówczas oglądać kontrastowe obrazki, a przy okazji trenować podnoszenie główki. To niezwykle trudne i bardzo ważne dla rozwoju dziecka ćwiczenie. Główka niemowlęcia, w stosunku do reszty jego ciała, jest duża i ciężka, a mięśnie szyi i karku w pierwszych tygodniach życia są bardzo słabe. Opanowanie tej umiejętności jest jednak niezwykle istotnym momentem w rozwoju motorycznym dziecka. Wkrótce niemowlę będzie umiało już podnosić klatkę piersiową, opierając się na łokciach, a następnie na dłoniach. 

Dużą popularnością wśród dzieci i rodziców cieszą się m.in. książeczki kontrastowe wchodzące w skład zestawu Starter malucha CzuCzu i harmonijkowe publikacje z serii Oczami maluszka.

[product id="16882"]

[product id="16311, 16312, 16313, 16314, 16319, 16345"]


 

Jaka jeszcze powinna być idealna książeczka kontrastowa?

Książeczki kontrastowe dla niemowląt bardzo często pomagają doskonalić dzieciom także wiele innych ważnych umiejętności. Niektóre publikacje zawierają szeleszczące elementy, które stymulują rozwój dotyku i wspomagają umiejętność kojarzenia. Ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich rodziców, którzy chcą wspierać wrażliwość dziecka na dźwięki i rozwijać u niego koordynację oko-ręka, są najnowsze książeczki kontrastowe dla niemowląt – Pranie i Zupa. Na ich kartach znajdziemy kolorowe, stymulujące wzrok dziecka ilustracje. Pierwsze obrazki zostały uzupełnione o wyrazy dźwiękonaśladowcze, które wspierają rozwój mowy dziecka. Autorzy obu książeczek, Aleksandra Brambor-Rutkowska i Paweł Mildner, z humorem i czułością ukazują robienie prania i gotowanie zupy. Czynności te, choć dla dorosłych nieco uciążliwe i, bądźmy szczerzy, nudne, dla najmłodszych stanowią jednak niesamowitą przygodę.


[product id="23296"]


 

 Książeczki kontrastowe   Książeczki dla niemowląt 

 


 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium