Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

0

Rozwój mowy jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Już w pierwszych miesiącach życia dziecka pojawia się głużenie, gaworzenie i naśladowanie dźwięków. Pod koniec pierwszego roku dziecko zaczyna już powtarzać pierwsze słowa ze zrozumieniem. Zanim jednak ich brzmienie będzie prawidłowe, a dziecko nauczy się budować z nich zdania, będzie musiało minąć kilka lat. Aby wspomagać rozwój mowy dziecka, warto wykonywać z nim proste zabawy logopedyczne.


 

Jak wspierać prawidłowy rozwój mowy u dziecka?

Rodzice bardzo często są przewrażliwieni na punkcie rozwoju swojego dziecka. Porównują je z rówieśnikami, a nawet starszym rodzeństwem. Warto jednak wiedzieć, że takie porównania niczemu nie służą. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a wywieranie presji na najmłodszych nie tylko nie przyspieszy zdobywania poszczególnych umiejętności, ale może nawet opóźnić rozwój mowy. Niezwykle istotne jest mówienie do dziecka jak do dorosłego człowieka – unikajmy spieszczania, a tym bardziej zniekształcania wyrazów (okazuje się bowiem, że jedną z przyczyn wad wymowy jest naśladowanie osoby z najbliższego otoczenia dziecka). Podpierajmy słowo gestem, śpiewajmy, czytajmy książeczki odpowiednie dla wieku malucha. Pamiętajmy też, że do naturalnych metod stymulowania narządu mowy możemy zaliczyć karmienie piersią i rozszerzanie diety metodą BLW. Choć jedzenie nie kojarzy nam się bezpośrednio z mówieniem, zarówno ssanie piersi, jak i jedzenie „kawałków” stanowią doskonały trening dla mięśni aparatu artykulacyjnego.


 

Wady wymowy – jak im zapobiec?

Aby stymulować aparat mowy, warto wykonywać z dzieckiem ćwiczenia logopedyczne. Dzielą się one przede wszystkim na:

  • ćwiczenia oddechowe – pomocne w kształtowaniu prawidłowych nawyków oddechowych: dmuchanie baniek mydlanych, wprawianie w ruch wiatraczka. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się również dmuchajka (zadaniem dziecka jest nabranie powietrza i wypuszczanie go przez rurkę w taki sposób, by znajdująca się na końcu styropianowa piłeczka jak najdłużej unosiła się w powietrzu).
  • ćwiczenia artykulacyjne – usprawniające pracę języka, warg, policzków i podniebienia miękkiego: nadymanie policzków, dotykanie językiem na zmianę górnych i dolnych zębów, zlizywanie miodu z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
  • ćwiczenia fonacyjne – kształtujące u dziecka prawidłową emisję głosu: odgadywanie i naśladowanie odgłosów zwierząt, recytowanie wierszyków (najlepiej dźwiękonaśladowczych).

Jeśli wykonywane ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i podejrzewamy, że nasze dziecko ma wadę wymowy, jak najszybciej należy udać się do logopedy.

 

 

Książki dla dzieci, które wspierają narządy mowy

Interesującym rozwiązaniem dla wszystkich rodziców, którym zależy na profilaktyce wad wymowy u dziecka, są książki wspierające rozwój mowy. Największą popularnością od kilku lat cieszy się seria stworzona przez logopedę i pedagoga dziecięcego, Martę Galewską-Kustrę. Bohaterem cyklu jest Pucio, sympatyczny chłopiec, który nie boi się nowych wyzwań. Wszystkie książki zostały dostosowane do poszczególnych etapów rozwojowych, dlatego możemy mieć pewność, że treść i zaproponowane ćwiczenia będą dla malucha zrozumiałe. Najmłodsi pokochają również ilustracje stworzone przez absolwentkę grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Joannę Kłos. Seria powstała z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero uczą się pierwszych słów, ale także nieco starszych dzieciach doskonalących naukę opowiadania.

 

 Książki wspierające rozwój mowy


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium