Problemy z narządem mowy często można zaobserwować już u dzieci, które jeszcze nie zaczęły komunikować się werbalnie. Często u podstaw wad leży niepra
pl

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Rozwój mowy jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Już w pierwszych miesiącach życia dziecka pojawia się głużenie, gaworzenie i naśladowanie dźwięków. Pod koniec pierwszego roku dziecko zaczyna już powtarzać pierwsze słowa ze zrozumieniem. Zanim jednak ich brzmienie będzie prawidłowe, a dziecko nauczy się budować z nich zdania, będzie musiało minąć kilka lat. Aby wspomagać rozwój mowy dziecka, warto wykonywać z nim proste zabawy logopedyczne.


 

Jak wspierać prawidłowy rozwój mowy u dziecka?

Rodzice bardzo często są przewrażliwieni na punkcie rozwoju swojego dziecka. Porównują je z rówieśnikami, a nawet starszym rodzeństwem. Warto jednak wiedzieć, że takie porównania niczemu nie służą. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a wywieranie presji na najmłodszych nie tylko nie przyspieszy zdobywania poszczególnych umiejętności, ale może nawet opóźnić rozwój mowy. Niezwykle istotne jest mówienie do dziecka jak do dorosłego człowieka – unikajmy spieszczania, a tym bardziej zniekształcania wyrazów (okazuje się bowiem, że jedną z przyczyn wad wymowy jest naśladowanie osoby z najbliższego otoczenia dziecka). Podpierajmy słowo gestem, śpiewajmy, czytajmy książeczki odpowiednie dla wieku malucha. Pamiętajmy też, że do naturalnych metod stymulowania narządu mowy możemy zaliczyć karmienie piersią i rozszerzanie diety metodą BLW. Choć jedzenie nie kojarzy nam się bezpośrednio z mówieniem, zarówno ssanie piersi, jak i jedzenie „kawałków” stanowią doskonały trening dla mięśni aparatu artykulacyjnego.


 

Wady wymowy – jak im zapobiec?

Aby stymulować aparat mowy, warto wykonywać z dzieckiem ćwiczenia logopedyczne. Dzielą się one przede wszystkim na:

  • ćwiczenia oddechowe – pomocne w kształtowaniu prawidłowych nawyków oddechowych: dmuchanie baniek mydlanych, wprawianie w ruch wiatraczka. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się również dmuchajka (zadaniem dziecka jest nabranie powietrza i wypuszczanie go przez rurkę w taki sposób, by znajdująca się na końcu styropianowa piłeczka jak najdłużej unosiła się w powietrzu).
  • ćwiczenia artykulacyjne – usprawniające pracę języka, warg, policzków i podniebienia miękkiego: nadymanie policzków, dotykanie językiem na zmianę górnych i dolnych zębów, zlizywanie miodu z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
  • ćwiczenia fonacyjne – kształtujące u dziecka prawidłową emisję głosu: odgadywanie i naśladowanie odgłosów zwierząt, recytowanie wierszyków (najlepiej dźwiękonaśladowczych).

Jeśli wykonywane ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i podejrzewamy, że nasze dziecko ma wadę wymowy, jak najszybciej należy udać się do logopedy.

 

 

Książki dla dzieci, które wspierają narządy mowy

Interesującym rozwiązaniem dla wszystkich rodziców, którym zależy na profilaktyce wad wymowy u dziecka, są książki wspierające rozwój mowy. Największą popularnością od kilku lat cieszy się seria stworzona przez logopedę i pedagoga dziecięcego, Martę Galewską-Kustrę. Bohaterem cyklu jest Pucio, sympatyczny chłopiec, który nie boi się nowych wyzwań. Wszystkie książki zostały dostosowane do poszczególnych etapów rozwojowych, dlatego możemy mieć pewność, że treść i zaproponowane ćwiczenia będą dla malucha zrozumiałe. Najmłodsi pokochają również ilustracje stworzone przez absolwentkę grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Joannę Kłos. Seria powstała z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero uczą się pierwszych słów, ale także nieco starszych dzieciach doskonalących naukę opowiadania.

 

Wierszyki logopedyczne

Cudowne wierszyki, które przez zabawę wspierają rozwój językowy dzieci.

Melodyjne, proste w formie rymowanki to doskonały sposób na ćwiczenia logopedyczne dla małych i trochę starszych dzieci. Taka nauka jest najfajniejsza – przyjemna zabawa z rodzicem czy specjalistą przynosi wspaniałe efekty dydaktyczne. Zabawne warzywno-owocowe wierszyki wzbogacone pięknymi ilustracjami stwarzają okazję do ćwiczeń głosek, z którymi mogą borykać się dzieci.
Bohaterowie tych utworów mają swoje sposoby na wyzwania językowe. Z kapustą i sałatą będziecie ćwiczyć „S”, z Barbarą Rabarbar „R”, z ziemniakiem „Ź”, a to jeszcze nie wszyscy! Wierszyki logopedyczne mogą być waszym nieocenionym narzędziem do zabawy i uczenia się.

Agnieszka Rutkowska – neurologopedka, terapeutka integracji sensorycznej, specjalizuje się w terapii dzieci z zaburzeniami mowy i komunikacji, całościowymi zaburzeniami rozwojowymi oraz niepełnosprawnością intelektualną.

 Seria:

[product id="23852, 22977, 23529, 23132"]

 


 Książki wspierające rozwój mowy

Pakiet logopedyczny

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 23692"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium