10 książek, które zmieniły oblicze rodzicielstwa 0
10 książek, które zmieniły oblicze rodzicielstwa

Zebraliśmy dla Was 10 – naszym zdaniem kluczowych – książek o więzi, relacji, bliskości, zabawie i wychowaniu, które warto przeczytać będąc rodzicem.

 

1. Twoje kompetentne dziecko Jesper Juul

Ta książka otwiera oczy! Jesper Juul to duński pedagog i terapeuta. Napisał wiele książek dla rodziców, ale najważniejsza wydaje się być właśnie ta: “Twoje kompetentne dziecko”. To z tej lektury rodzice mogą się dowiedzieć, że dzieci wcale nie muszą być posłuszne, a wiele powszechnie stosowanych “metod wychowawczych” to przemoc w czystej postaci! Autor jasno komunikuje, że odpowiedzialność za relację rodzic – dziecko zawsze leży po stronie dorosłych. Nie jest to łatwa książka, wymaga czasu i przemyślenia. Ale warto się z nią zmierzyć i dostrzec kompetencje własnego dziecka.

[product id="15069"]

2. Księga dziecka William i Martha Sears

William i Martha Sears to wyjątkowy tandem w życiu prywatnym i zawodowym. Wychowali razem ósemkę dzieci,  z tysiącami pracowali przez 40 lat praktyki zawodowej. Są autorami ponad 20 książek, a w tworzeniu “Księgi Dziecka” wspierali ich także dwaj synowie, również pediatrzy. To właśnie Searsowie wprowadzili do powszechnego użycia termin “attachment parenting”, czyli rodzicielstwo bliskości-  wszystkie napisane przez nich książki wspierają rodziców w podążaniu za dzieckiem właśnie w tym duchu.” Księga Dziecka” obejmuje czas od narodzin do drugich urodzin i można w niej znaleźć porady dotyczące żywienia, snu, zdrowia, życia rodzinnego, a także rozwoju i budowania bezpiecznej więzi.

[product id="17125"]

3. Wolne dzieci Peter Gray

Wszyscy, którzy mają kontakt z dziećmi: nauczyciele, rodzice, opiekunowie, wychowawcy, powinni przeczytać tę książkę. Pisana z perspektywy autorytetu (Peter Gray jest amerykańskim psychologiem badającym procesy uczenia się u dzieci), ale jednocześnie bardzo przystępnym językiem, wyjaśnia, jak wiele korzyści płynie dla dzieci ze swobodnej, niekontrolowanej zabawy, jak dobrze, że czasami się nudzą…Tymczasem zabiegani rodzice chętnie inwestują w niezliczoną ilość dodatkowych zajęć. Wielu dorosłych traktuje zabawę jako marnowanie czasu, bo przecież nauka to “poważna sprawa”. Autor udowadnia, że jest zupełnie odwrotnie! Zabawa ma ogromne znaczenie dla procesów edukacyjnych, a najlepsza zabawa to ta bez nadzoru dorosłych.

[product id="16077"]

4. Wychowanie bez kar i nagród Alfie Kohn

To książka, która wywraca do góry nogami wszystkie dobrze ugruntowane, tradycyjne teorie wychowawcze. Alfie Kohn jest psychologiem i badaczem interdyscyplinarnym, specjalizującym się w tematyce edukacji i wychowania. W swojej książce, powołując się na liczne badania, jasno pokazuje, co dzieje się z dziećmi, względem których stosowane są kary, pochwały i nagrody jako podstawowe metody wychowawcze. Autor krytykuje też wszechobecną rywalizację i pęd do sukcesu, w które już od najmłodszych lat uwikłane są współczesne dzieci. Zachęca do szukania innych rozwiązań, które pomogą wychować dzieci wrażliwe, odpowiedzialne i z poczuciem własnej wartości.

[product id="15048"]

5. Dziecko z bliska Agnieszka Stein

To pierwsza polska książka dla rodziców szukających wsparcia w wychowywaniu dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości. Agnieszka Stein znana jest wielu z prowadzonych przez siebie warsztatów i webinarów, od lat pomaga rodzicom w trudnych sytuacjach. Jej książka przeprowadza rodziców małych dzieci przez nurtujące ich tematy. Autorka wprowadza koncepcję 3R: relacja, regulacja i rozwój. Kontynuacją książki jest publikacja dla rodziców starszych dzieci: “Dziecko z bliska idzie w świat”.

[product id="15725"]

6. Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny Małgorzata Musiał

“Skrzynka z narzędziami” to bardzo praktyczny poradnik dotyczący codzienności z dziećmi. Małgorzata Musiał, pedagog i mama trójki dzieci, autorka bloga “Dobra relacja”, prowadzi swoich czytelników przez najczęstsze sytuacje kryzysowe, dzieląc się również swoimi osobistymi doświadczeniami oraz korzystając z praktyki warsztatowej. Jej książka jest bardzo życiowa i prawdziwa. Autorka jasno pokazuje, że czasem nie da się jednocześnie zaspokoić potrzeb wszystkich członków rodziny, a tak podkreślana przez licznych ekspertów konsekwencja wcale nie jest kluczowa w budowaniu relacji i wychowywaniu dzieci.

[product id="16761"]

7. Świadome rodzicielstwo Daniel J. Siegel, Mary Hartzell

Jasper Juul napisał, że jest to najlepsza książka o rodzicielstwie. Skupia się ona nie na sposobach wychowywania dzieci czy strategiach radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, ale na rodzicu, który dzięki samoświadomości, pracy nad sobą, refleksji nad własną przeszłością może budować z dzieckiem silną i bezpieczną relację. Książka jest efektem współpracy neurobiologa i psychiatry dziecięcego Daniela J. Siegela oraz pedagog Mary Hartzell i odwołuje się do badań naukowych na temat złożoności relacji rodziców z dziećmi.

[product id="17459"]

8. W świecie porozumienia bez przemocy Marshall B. Rosenberg

Nie jest to książka stricte o wychowaniu, ale o komunikacji, a przecież sposób komunikacji ma ogromne znaczenie w relacjach z dziećmi. Rosenberg uczy nas, jak wyrażać siebie i swoje potrzeby, szanując i dostrzegając potrzeby drugiej strony. Pokazuje, jak odnaleźć głębsze intencje i źródła zachowań, jak wsłuchać się w siebie i mówić, aby nie ranić innych. Wszystkie książki Rosenberga pomagają nauczyć się proponowanego przez niego sposobu komunikacji, który przydaje się zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym, może wesprzeć w rozwiązywaniu konfliktów w szkole czy przedszkolu, między rodzeństwem, a także z partnerem czy pracodawcą.

[product id="16389"]

9. Rodzicielstwo przez zabawę Lawrence J. Cohen

Zabawa jako sposób komunikacji? Lawrence J. Cohen, ceniony amerykański psychoterapeuta, przekonuje, że jak najbardziej tak! Autor twierdzi, że zabawa może być sposobem na poznawanie świata, rozładowanie stresu, a także budowanie pewności siebie. To właśnie dzięki zabawie dorośli mogą wniknąć w świat dzieci, pokazać im, jak współpracować bez walki i pomóc w wyrażaniu emocji. W książce można znaleźć podpowiedzi, jak zabawa może wesprzeć rozwiązywanie konfliktów w rodzeństwie, budowanie pewności siebie u dzieci, a także przełamywać nieśmiałość i wzmacniać pewność siebie.

[product id="15410"]

10. Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy Harvey Karp

Ta książka zmieniła życie wielu rodziców. Dr Harvey Karp proponuje rozwiązania, które mogą pomóc wydłużyć sen dziecka i ukoić jego płacz. Znajdziemy tu metodę 5xS: spowijanie (Swaddling), pozycja na boku/brzuszku (Side/Stomach position), wyciszanie (Shushing), kołysanie (Swinging) i ssanie (Sucking).” Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” to książka dla rodziców małych dzieci, doskonała na początek rodzicielskiej przygody, kiedy na niedoświadczonych, młodych ludzi spada ciężar nowych, wcześniej nieznanych obowiązków. A jak wiemy, dzieci rodzą się bez instrukcji obsługi, jednak jej namiastkę podaje w przystępny sposób dr Karp.

[product id="16683"]

Komentarze do wpisu (0)

Piszemy rodzicielstwo od nowa

Wydajemy serię rodzicielską — książki, które przywracają rodzicom wiarę w swoje kompetencje, a także niezwykłe książki dla dzieci.

[product id="20318, 15024, 15022, 15021, 16842, 18107, 17423, 18334"]

 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium