Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Sztuka zadawania pytań, czyli książki o filozofii dla dzieci

Kto pyta, nie błądzi. Dzieci mają naturalną ciekawość świata, która przekłada się na nieustanne zadawanie pytań. Są więc filozofami z natury. 

Sztuka zadawania pytań, czyli o filozofii dla dzieci

Najciekawsze książki o filozofii dla dzieci

Kto pyta, nie błądzi. Dzieci mają naturalną ciekawość świata, która przekłada się na nieustanne zadawanie pytań. Są więc filozofami z natury. Problem w tym, że z biegiem czasu ta skłonność do pytania o wszystko zanika, czy raczej jest systematycznie zabijana przez szkolny system i niektórych dorosłych, którzy zbywają pytania dzieci (pamiętacie: “nie filozuj” z dzieciństwa?). Dlatego tak ważne jest podtrzymywanie w nich ciekawości świata i potrzeby zadawania pytań. Pytanie i poszukiwanie odpowiedzi niesamowicie rozwija! Zobaczcie najciekawsze książki o filozofii dla dzieci.

Ćwiczenia z filozofii, czyli Wytwórnik filozoficzny

Wytwórniki to jedna z najlepszych serii aktywnościowych dla dzieci. Każdy zeszyt ma inny temat przewodni, wszystkie zostały zaprojektowane przez artystów i są naprawdę niezwykle kreatywne, co nie jest wcale oczywistością w przypadku takich publikacji. Ostatnio wydany zeszyt to Wytwórnik filozoficzny. Zaprojektowany przez Adę Augustyniak – absolwentkę filozofii na UJ, która prowadzi warsztaty rysowania filozofii dla dzieci i dorosłych oraz uczy języka chińskiego. Z opisu wydawcy: Jeśli lubisz wychodzić poza linie, podróżować w nieznane i zadawać trudne pytania – ta książka pokaże Ci, jak filozofia uczy uważnie patrzeć na świat.

[product id="16432"]

Filozoficzne rozmowy o ważnych sprawach, czyli seria Dzieci filozofują

Oscar Brenifier, doktor filozofii i jej propagator, a także pedagog, organizuje warsztaty filozoficzne dla dzieci w szkołach i centrach kultury. Stworzył serię ksiażek Dzieci filozofują, która wychodzi naprzeciw dziecięcej potrzebie zadawania pytań. Każdy tom ma układ swoistej mapy myśli i zawiera sześć głównych pytań. Każde z nich ma sześć możliwych odpowiedzi, a każda z nich zawiera dodatkowe pytania. W pięciu tomach Brenifier zachęca dzieci do zajęcia się takimi zagadnieniami, jak: uczucia, dobro i zło, życie, piękno i sztuka, ja. Wspólna lektura tych ksiażek naprawdę skłania do zastanawiania się nad życiem i światem! 

 

[product id="15172, 17513, 15124, 15225, 15072"]

Wszystko jest filozofią, czyli seria Bajki filozoficzne

Króciutkie utwory, które uczą zadawać pytań i przybliżają filozofię różnych czasów. Michel Piquemal, francuski nauczyciel i pisarz, jest mistrzem krótkich form, które zawierają mnóstwo ważkich treści. Piquemal zbiera krótkie bajki, mity i legendy z różnych kultur oraz anegdoty i przypowieści różnych znanych mędrców i opowiada je. Potem zadaje celne pytania dotyczące samego sedna opowieści oraz sensu życia. Niesamowite jest to, że autor czerpie z tradycji niemal wszystkich kultur świata. W Polsce sześć tomów Bajek filozoficznych opublikowało wydawnictwo Muchomor.

[product id="16301, 16735, 16736, 16302, 16303"]

Powieść z filozofią w tle (a może w roli głównej), czyli Świat Zofii

Powieść norweskiego pisarza Josteina Gaardnera ukazała się w 1991 (Polsce w 1995) i szybko stała się międzynarodowym bestsellerem. Nie byłoby chyba przesadą nazwanie jej powieścią kultową. Główna bohaterka Zofia to zwyczajna norweska piętnastolatka, która odbywa cudowną podróż w głąb historii filozofii (jak głosi podtytuł). Pewnego dnia zaczyna otrzymywać listy od tajemniczego nadawcy. Najpierw przychodzi list z pytaniami, a po nim list z wykładem na temat historii filozofii, zawierającym odpowiedzi na te pytania.

Listy, które otrzymuje bohaterka, składają się na swoisty, niebanalny, interesujący podręcznik do historii filozofii.

 Filozofia w obrazkach, czyli Komiksowe wprowadzenie do filozofii

Skondensowany, obrazkowy wstęp do filozofii. Czy może być forma bardziej przystępna i przyjazna niż komiks? Chyba nie. Ten jest naprawdę świetnie zaprojektowany zarówno w warstwie ilustracyjnej (znany i ceniony ilustrator Kevin Cannon), jak i tekstowej (profesor filozofii Michael F. Patton).


Coś dla starszych czytelników, czyli Filozofia na wynos

Nie wiem, czy wiecie, że bardzo znana pisarka Manuela Gretkowska studiowała filozofię. Tę wiedzę wykorzystała do stworzenia swojej ostatniej powieści. Dwoje nastolatków, Robert i Marysia, przeżywają naprawdę wciągające przygody, łącznie z podróżami w czasie i przestrzeni, poznając przy okazji historię filozofii. Naprawdę świetna i wciągająca powieść.

 


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium