Pucio – seria książek logopedycznych dla dzieci 0
Pucio – seria książek logopedycznych dla dzieci

Poznajcie Pucia!

Są takie książki, które zna każdy i nawet jeśli nie ma ich jeszcze w swojej biblioteczce, to na pewno o nich słyszał. Właśnie do takich książek należy „Pucio”.

Pucio to seria tytułów logopedycznych stworzona przez Martę Galewską-Kustrę przy współpracy z ilustratorką Joanną Kłos. Wszystkie części zostały dostosowane do poszczególnych etapów rozwoju dziecka i zawierają cenne wskazówki dla rodziców, które ułatwiają wspólną naukę. Głównym bohaterem cyklu jest kilkuletni Pucio oraz jego rodzina. Na poszczególnych stronach śledzimy losy postaci, przy okazji wykonując różne zadania, których celem jest poznanie nowych słów i usprawnienie aparatu mowy.

Seria o Puciu – dlaczego warto?

  • Książki wspierają rozwój mowy maluchów i wprowadzają podstawowe zasady gramatyki.
  • Świetnie nadają się do rozszerzania słownictwa, ćwiczenia mowy zdaniowej oraz odmiany czasowników i rzeczowników.
  • Zawierają krótkie, proste i zrozumiałe dla najmłodszych teksty oraz przejrzyste ilustracje.
  • Duży format i kartonowe strony ułatwiają czytanie nawet najmłodszym dzieciom.
  • Uzupełnione są o praktyczne wskazówki dla rodziców, które ułatwiają wspólną naukę.

Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych

To pierwsza część z cyklu książek logopedycznych. Książka przeznaczona jest nie tylko dla maluchów zaczynających wypowiadać swoje pierwsze słowa, ale także starszych dzieci. Zachęca do mówienia samogłosek i wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Proste ilustracje przedstawiają scenki z życia Pucia oraz jego rodziny, bliskie doświadczeniu dzieci. Mamy tu wspólną zabawę, obiad, spacer ulicami miasta, wizytę nad jeziorem czy u dziadków na wsi. Obrazki opatrzono nieskomplikowanym tekstem oraz wyrazami naśladującymi różne odgłosy: skakania – hop, szczekania – hau, pukania do drzwi – puk, puk, gotującej się zupy – bul, bul. Sugestywne ilustracje zachęcają dziecko do pokazywania poszczególnych elementów oraz powtarzania usłyszanych dźwięków.

[product id="16500"]

Pucio mówi pierwsze słowa

To druga część z serii. Przeznaczona jest dla maluchów, które zaczynają wypowiadać proste wyrazy lub budować krótkie zdania. Książka opowiada o jednym dniu z życia Pucia oraz jego bliskich. Towarzyszymy im w przedszkolu, na spacerze czy podczas wizyty w sklepie. Proste ilustracje przedstawiają konkretne scenki, a pojedyncze obrazki z podpisami zachęcają do poznawania różnych części mowy – rzeczowników, czasowników oraz przymiotników.

Z Puciem możecie ćwiczyć na kilka sposobów: czytać historyjkę, opowiadać fabułę własnymi słowami, odpowiadać na pytania: Co to? Kto to? Co robi? Jaki?, szukać na ilustracjach konkretnych elementów i postaci.

[product id="15054"]

Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania 

Trzecia część przygód bohatera to opowieść o wspólnym, zimowym wyjeździe rodzinnym. Pucio i ćwiczenia z mówienia to tom pozwalający dzieciom wzbogacić słownictwo i rozwinąć umiejętność odmiany słów. Znajdziemy w nim ćwiczenia wspierające rozwój mowy zdaniowej oraz podstawowe zasady stosowania reguł gramatycznych. Wszystko oczywiście w jasnej i zrozumiałej dla najmłodszych formie.

Na początku umieszczone zostały informacje od autorki, jak używać książeczki, by zabawa nie stała się dla dzieci zbyt męcząca. Kolejne strony zawierają krótkie, ale składające się z coraz bardziej rozwiniętych zdań teksty oraz piękne ilustracje przedstawiające opisywane czynności. Na samym dole znajdują się pytania do tekstu, które pozwalają dzieciom ćwiczyć odmianę rzeczowników i czasowników.

[product id="16499"]

Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków

Z myślą o dzieciach w wieku 3-6 lat autorki przygotowały Pucia na wakacjach. Poprzednie części dotyczyły wczesnych etapów rozwoju mowy, a najnowsza koncentruje się już na prawidłowej wymowie głosek, która kształtuje się od ok. 3 roku życia (nie jest to sztywna granica, każde dziecko rozwija się w innym tempie i czasem może to nastąpić w okolicach 4 urodzin).

W tej książce Pucio, jego rodzice, rodzeństwo oraz ciocia wybierają się na wakacje. Jako kierunek obrali północną część Polski – Kaszuby i wybrzeże Bałtyku. I tak Pucio jeździ na rowerze, zbiera pierwsze grzyby, chowa się przed burzą, zwiedza skansen, galeon i latarnię morską, bawi się na plaży.

[product id="16498"]

Pucio umie opowiadać 

Nowy Pucio to potężna dawka tekstu - widać, że autorka stawia na rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym. A dzięki ciekawej historii - zdecydowanie jej się udaje, ponieważ czasem ciężko dotrzeć do końca książki (opowiadanie trwa i trwa). Z kolei ilustracje - jak zwykle utrzymane w charakterystycznym, puciowym klimacie - zachwycają! I szczególnie w przypadku młodszych dzieci - to oglądanie absolutnie wystarczy. Dlatego Pucio umie opowiadać spodoba się zarówno dwu-, jak i pięciolatkom.

[product id="18030"]

W serii logopedycznej Pucio do tej pory ukazały się:

 [product id="16500, 15054, 16499, 16498, 18030"]

Dla najmłodszych dzieci:

 [product id="17090, 20683, 20684, 17091"]

Puzzle / gry:

 [product id="17353, 17354, 20387, 20386, 20642, 19895"]

A dla starszych dzieci:

[product id="16981, 15075, 16869, 15900"]

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium