Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Wysoko wrażliwe dziecko idzie do szkoły. „Marcelinka” Katarzyny Kucewicz

Druga połowa pięknego maja. Większość uczniów coraz częściej spogląda z nadzieją przez okno, a maturzyści właśnie rozpoczynają najdłuższe wakacje w swoim życiu. To nie czas na to, by myśleć o wrześniu i kolejnym roku szkolnym! No, może z małym wyjątkiem. Jeśli macie wrażliwe dziecko, które pierwszego września stanie się dumnym pierwszoklasistą, przygotowania do tego ważnego dnia warto rozpocząć już teraz. Z „Marcelinką” Katarzyny Kucewicz będzie wam dużo raźniej!

Wysoko wrażliwe dziecko idzie do szkoły. „Marcelinka” Katarzyny Kucewicz

Druga połowa pięknego maja. Większość uczniów coraz częściej spogląda z nadzieją przez okno, a maturzyści właśnie rozpoczynają najdłuższe wakacje w swoim życiu. To nie czas na to, by myśleć o wrześniu i kolejnym roku szkolnym! No, może z małym wyjątkiem. Jeśli macie wrażliwe dziecko, które pierwszego września stanie się dumnym pierwszoklasistą, przygotowania do tego ważnego dnia warto rozpocząć już teraz. Z „Marcelinką” Katarzyny Kucewicz będzie wam dużo raźniej!

„Ma w sobie dużo empatii, ale czasami bywa niewidzialna dlatego, że nie sprawia kłopotu, potrafi się bawić sama i nie lubi zwracać na siebie uwagi. Za to dużo obserwuje” – słowa, które czytamy we wstępie, są tylko niewielkim fragmentem dużego obrazu, który przedstawia wysoko wrażliwe dziecko. Czym jest wspomniana wrażliwość? Nie zaburzeniem, nie przeszkodą, którą trzeba pokonać. Jest niezwykłą cechą, którą warto dostrzegać i rozwijać. Jest jednocześnie cechą, która wiąże się z wieloma wyzwaniami dla rodziców – tych, którzy nie zawsze wiedzą, jak radzić sobie z przestymulowaniem, męczliwością czy wycofaniem swoich dzieci. Pomocną dłoń wyciąga do nas Katarzyna Kucewicz, autorka „Marcelinki. Opowieści dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców”.

Książki o emocjach dla dzieci Adaptacja w szkole Wydawnictwo Natuli

Wysoko wrażliwe dzieci nie są zamknięte w sobie – są czułe i otwarte na innych

Choć od publikacji pierwszej książki Elaine Aron minęło już ponad ćwierć wieku, wciąż tak mało wiemy o wysoko wrażliwych dzieciach. W tłumie pewnych siebie, ekspresyjnych dzieci znajdują się przecież też te, które zbyt łatwo jest przytłoczyć nadmiarem bodźców. Należą przy tym do mniejszości, dlatego tak często spotykają się z niezrozumieniem. Źle znoszą nagłe zmiany i krytykę, przeszkadzają im rzeczy, na które inni być może nawet nie zwróciliby uwagi – mokry rękaw, drapiąca metka, prawie niezauważalny kamyk w bucie. Wysoko wrażliwe dzieci są więc bardzo czułe  – ale ta czułość, choć wiąże się z wieloma wyzwaniami w codziennym życiu, otwiera też przed wysoko wrażliwym dzieckiem ocean możliwości. Gdy się cieszy, robi to bezgranicznie, jest sumienne, kreatywne i empatyczne. Zanim zrobi pierwszy krok, bacznie obserwuje swoje otoczenie, a strach odczuwa najczęściej całym swoim ciałem – głośno bijącym sercem, drżącymi dłońmi, gorącymi policzkami i ustami, które w ciągu kilku sekund stają się niemal całkowicie suche.

 [product id="26111"]

„Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców” Katarzyny Kucewicz. Jak zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko?

Te wszystkie sygnały, które w stresujących sytuacjach często wysyła ciało, doskonale zna już Marcelinka, bohaterka najnowszej książki Katarzyny Kucewicz. Jednak i one były dla niej nowe – z tą nieznaną wcześniej złożonością spotkała się dopiero wtedy, gdy w czasie przedstawienia miała recytować wiersz. Trzeba zresztą przyznać, że wspomniany występ, towarzyczący pasowaniu pierwszoklasistów, nie był jedynym wyzwaniem, przed którym w ostatnim czasie stanęła siedmiolatka. Tych wyzwań ostatnio było mnóstwo! Pierwszy dzień w szkole, nowe obowiązki, nowe twarze. Tyle nowych kolorów, dźwięków i miejsc. I jeszcze, na domiar złego, nowa biała bluzka, jej sztywny materiał i krój krępujący ruchy… Ale nie o same wrażenia tu chodzi – chodzi również o emocje. Dzieci wysoko wrażliwe znacznie częściej i silniej niż rówieśnicy reagują emocjonalnie na różne doświadczenia – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Marcelinka również wszystko odczuwa głębiej.

 

  

Pomidor obok kanapki i ciężka kołderka. Jak pomóc wysoko wrażliwemu dziecku i realnie patrzeć na możliwości dziecka?

W zakończeniu „Marcelinki. Opowieści dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców” znajduje się lista ciekawych książek, z których mogą korzystać rodzice wysoko wrażliwych dzieci. Oprócz bestsellerowej pozycji Elaine Aron są tu też książki napisane przez polskich autorów, razem z którymi wysoka wrażliwość przestaje być niezrozumiałym zagadnieniem. Trzeba zresztą przyznać, że i sama książka Katarzyny Kucewicz, choć na pierwszy rzut oka skierowana wyłącznie dla dzieci, daje mnóstwo wskazówek samym rodzicom. Mama Marcelinki bywa przecież zmęczona, stara się za wszelką cenę godzić wychowanie dzieci z pracą, a odpowiadanie na potrzeby córki często jest dla niej bardzo trudne. To normalne, to ludzkie. Mimo to mama bohaterki wspiera ją, rozmawia i wyjaśnia, jak rozpoznawać i nazywać emocje. A Marcelince, dzień po dniu, jest coraz łatwiej. Czasem po szkole idzie z mamą na spacer, a czasem, po dniu pełnym wrażeń, wycisza się w łóżku, odpoczywając pod ciężką kołderką. Wszystko w zgodzie z jej potrzebami.

  

„Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców” – nowość Wydawnictwa FRAJDA

Doskonałym uzupełnieniem opowieści Katarzyny Kucewicz są ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło. Są bardzo barwne i radosne, dzięki nim możemy zobaczyć Marcelinkę, jej rodzinę i szkolnych przyjaciół. „Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców” została wydana przez Wydawnictwo FRAJDA, imprint Grupy Wydawniczej FILIA. Wystartował on rok temu, a na przestrzeni tych kilkunastu miesięcy zaskoczył nas nowościami, które pokochaliśmy – serią o Myszonku autorstwa fińskiej autorki Riikki Jantti czy uwielbianymi przez najmłodszych czytelników książkami „Koparka i kaczuszka” i „Koparka i kwiat”. Logo Wydawnictwa FRAJDA znajdziemy też na ponadczasowych, znanych od pokoleń tytułach, które w ostatnich miesiącach wyruszyły do księgarni w zupełnie nowym wydaniu – ich bohaterów, Sherlocka Holmesa i Moby Dicka, z pewnością nie trzeba przedstawiać. A Marcelinka? Marcelinka jest nowa – debiutuje nie tylko w szkole, ale też na kartach książki. Książki, która sprawia, że obraz wysoko wrażliwych osób ukazuje się teraz przed nami w pełnej krasie.

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 25388"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium