Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Odrzuć stare wzorce, pielęgnuj ciekawość. „Kreatywne rodzicielstwo” dr. Eyala Dorona już w sprzedaży!

Wszystkiego cię tutaj nauczymy. Wszystkiego cię nauczymy, bo jesteś dzieckiem, a my jesteśmy dużo starsi, a więc i bardziej doświadczeni. Jesteśmy twoimi rodzicami albo nauczycielami w szkole, do której uczęszczasz. Rzecz jednak w tym, że o świecie, na którym wszyscy będziemy żyć za dwadzieścia lat, nie mamy zielonego pojęcia. Nic też nie wiemy o zawodzie, który prawdopodobnie będziesz wykonywać. Nie dlatego że nie chcemy dowiedzieć się o nim więcej. On po prostu jeszcze nie istnieje.

Odrzuć stare wzorce, pielęgnuj ciekawość. „Kreatywne rodzicielstwo” dr. Eyala Dorona już w sprzedaży!

Wszystkiego cię tutaj nauczymy. Wszystkiego cię nauczymy, bo jesteś dzieckiem, a my jesteśmy dużo starsi, a więc i bardziej doświadczeni. Jesteśmy twoimi rodzicami albo nauczycielami w szkole, do której uczęszczasz. Rzecz jednak w tym, że o świecie, na którym wszyscy będziemy żyć za dwadzieścia lat, nie mamy zielonego pojęcia. Nic też nie wiemy o zawodzie, który prawdopodobnie będziesz wykonywać. Nie dlatego że nie chcemy dowiedzieć się o nim więcej. On po prostu jeszcze nie istnieje. 

Rodzi się dziecko. Nim się obejrzycie, bezpieczne ramiona rodziców, które je otaczały i które w pierwszych latach życia były mu tak potrzebne, zamienią się w grube betonowe mury. Niektóre z nich bezskutecznie będą próbowali przeskoczyć rodzice, dla których rodzicielstwo kojarzy się z wycieńczeniem, poczuciem winy i utratą radości. Nie oceniajcie ich pochopnie – to naprawdę cudowni rodzice, którzy jednak kompletnie nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką serwuje im rozwój technologiczny. Kto stoi przy kolejnych murach? Nauczyciele. Ci wspaniali, mądrzy, wspierający nauczyciele, którzy uczą w szkołach powstałych kilkadziesiąt lat temu. Na przestrzeni lat wspomniane placówki może i zaliczyły parę remontów, ale rdzeń edukacji siedzi w nich mocno – i żadnymi siłami nie da się go wyrwać. No a przecież świat się zmienia, zmienia się wszystko. I my się zmieniamy, stajemy się kreatywni, elastyczni. O tym właśnie jest „Kreatywne rodzicielstwo. Jak wychować nieszablonowo myślące, samodzielne i przedsiębiorcze dziecko” dr. Eyala Dorona. 

 

Książki Natuli dla dzieci Książki dla rodziców Wychowanie dzieci

 

To książka, w której nie ma miejsca na role i modele – jest za to ciekawość, z którą małe dziecko wita się ze światem

Moglibyśmy napisać, że najnowsza książka dr. Eyala Dorona, badacza specjalizującego się we wspieraniu krytycznego myślenia, to wasza lektura obowiązkowa. No coś, co koniecznie musicie kupić i przeczytać, bo bez tego nie dowiecie się, jak wychować szczęśliwe, samodzielne dziecko, które w przyszłości świetnie poradzi sobie na rynku pracy. Czujemy jednak, że nazwanie „Kreatywnego rodzicielstwa” lekturą obowiązkową, o ile być może ciekawe marketingowo, o tyle mogłoby się nie spodobać samemu autorowi. Dlaczego?

Bo z jednej strony lektura obowiązkowa kojarzy się z kanonem znanym ze szkoły, w którym – poza nielicznymi wyjątkami – królują książki, których uczniowie nie chcą czytać, a nauczyciele nie chcą kolejny raz omawiać. Z drugiej strony – badacz wielokrotnie podkreśla, że współcześni rodzice są zalewani, a wręcz zastraszani ilością metod, sposobów i faktów, które, zamiast ich wspierać, sprawiają, że przestają oni ufać swojemu instynktowi. Byłoby więc nie w porządku, gdyby „Kreatywne rodzicielstwo” stało się jednym z takich podręczników. Miejsce schematycznych strategii zajmuje tu zaproszenie do dyskusji. I to takiej, której nie da się dziś uniknąć.

[product id="27046"]

 

Co może stać się przedmiotem tej dyskusji? 

Możemy rozmawiać o tym, że nasi nauczyciele codziennie opowiadali nam o trygonometrii, a później nasi rodzice siedzieli z nami nad pracami domowymi z funkcjami trygonometrycznymi w roli głównej. Pamiętacie? Mimo to dziś większość z nas nie pamięta wzoru na cotangens ani, tym bardziej, nie rozumie, dlaczego kilkanaście lat temu musieliśmy go umieć wyrecytować w środku nocy. Dorośli, mądrzy, doświadczeni ludzie, którzy nas otaczali, polegali na schematach i metodach, które sprawdzały się od pokoleń – dlaczego więc nie miałyby się sprawdzić i u nas? 

Nie wyjaśnili nam jednak, czym zajmują się influencerzy czy programiści aplikacji mobilnych, bo takich zawodów, gdy się rodziliśmy, nie było. Smartfonów zresztą też nie było. I choć nie ma w tym nic dziwnego – przecież nowe zawody, tak jak nowe urządzenia czy pojazdy, powstają nieustannie – to sami jesteśmy świadkami czegoś zupełnie nowego.

 

Rozwój technologiczny ostatnich dekad sprawił, że świat zatrząsł się w posadach

Zmiany udzieliły się wszystkim – także nauczycielom i rodzicom. Tym pierwszym, bo sami coraz częściej czują, że pruski model edukacji nie służy nikomu. Tym drugim, bo wiedzą, że model wychowania, który pamiętają ze swojego dzieciństwa, nijak ma się do założeń nowoczesnego świata. Z tej smutnej rozbieżności wynika jednak ciągłe poczucie winy. W swojej najnowszej książce „Kreatywne rodzicielstwo” dr Eyal Doron zwraca uwagę na to, że nie ma przed nim ucieczki.

Od momentu, kiedy opuściliście szpital ze swoim nowo narodzonym potomkiem, podkładem muzycznym towarzyszącym każdej scenie waszego życia jest i będzie mruczando wyrzutów sumienia. Rodzaj wątpliwości stopionych w jednolitą masę wraz z lękami, stresem, obawami i dużą dawką spektakularnego poczucia winy [1].

Czy istnieje sposób na to, by stare modele zostawić za sobą, a z wyrzutami sumienia – skoro i tak są wpisane w nasze rodzicielstwo – przybić sobie piątkę? Tak! 

Czy prezentuje się on w formie jednej, sprawdzonej strategii, która u każdego przyniesie spektakularne rezultaty? No nie. Co to to nie. Badacz podkreśla, że rodzice wcale nie muszą znać wzorca, według którego należy wychowywać każde dziecko. Jest im zupełnie niepotrzebny! Potrzebne za to jest uświadamianie, że każda matka i każdy ojciec potrafią znaleźć unikatowe sposoby na rodzicielstwo – dostosowane zarówno do ich dzieci, jak i do nich samych. A „Kreatywne rodzicielstwo” otwiera przed nami utwardzoną drogę, po której możemy swobodnie podążać.

[1] Doron E., „Kreatywne rodzicielstwo. Jak wychować nieszablonowo myślące, samodzielne i przedsiębiorcze dziecko”, Warszawa 2023, s. 52.

 

  

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="26312, 25343, 23455, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium