Najlepsze książki o rozwoju seksualnym dla dzieci

10 książek o rozwoju seksualnym dla dzieci

Edukacja seksualna to zapoznanie dziecka z jego własnym ciałem, nauka relacji międzyludzkich, ciepła, świadomości, akceptacji i dobrego samopoczucia, a dopiero potem wiedza o seksualności człowieka, czyli o samym seksie i prokreacji. 

Jak rozmawiać z dzieckiem? Co i jak mu pokazać? Jak zawsze z pomocą przychodzą nam książki. 

“Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” 

To książka o dojrzewaniu dla dziewczynek przepełniona czułością i empatią.

Jest ciałopozytywna, bo:

  • kładzie nacisk na to, co dzięki ciału można robić, a nie na to jak wygląda
  • pomaga budować pozytywny i czuły język wobec siebie i swojego ciała
  • daje rzetelną i przystępną wiedzę, która pomoże zrozumieć zmiany związane z pierwszą miesiączką i okresem dojrzewania
[product id="22637"]

Dla chłopców Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Dla chłopców w wieku 8-12 lat” 

To książka przepełniona empatią oraz wiedzą o dojrzewaniu i emocjach. Z prawdziwymi historiami chłopaków.

Ta książka jest ciałopozytywna, bo:

  • daje rzetelną i przystępną wiedzę, która pomoże zrozumieć zmiany związane z okresem dojrzewania
  • podkreśla związek między ciałem, a emocjami
  • pomaga budować pozytywny język wobec siebie i swojego ciała
[product id="23265"]

A dla chłopców i dziewczynek Moonka: Dorastanie. Rodzinna, ciałopozytywna gra edukacyjna” 

Rodzinna, ciałopozytywna gra karciana, która pomoże:

  • przygotować się na wyzwania związane z dojrzewaniem (tak dziewczynek, jak i chłopców)
  • oswoić język związany z dorastaniem
  • przećwiczyć sposoby radzenia sobie w nowych sytuacjach
  • lepiej zrozumieć siebie i innych
[product id="22638"]


Skąd się (nie) biorą dzieci

Książka, która pomoże wam otwarcie rozmawiać o seksie i narodzinach nowego życia. To lektura dla całej rodziny, która wyjaśnia, w jaki sposób rozmnażają się rośliny, zwierzęta oraz ludzie. Dzięki niej mówienie o intymności stanie się dużo prostsze i pozbawione zbędnego skrępowania.

[product id="15059"]

Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci 

Opowieść o adopcji dla rodziców i dla dzieci. Poetycka opowieść o sprawach najważniejszych. O miłości i nadziei, smutku i rozczarowaniu, a przede wszystkim o szczęściu, jakie ze sobą przynosi pojawienie się długo oczekiwanego dziecka.

[product id="15497"]

Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci

O seksualności można rozmawiać swobodnie. Ta książka zaspokoi ciekawość dzieci, a rodzicom pomoże wyjaśnić nurtujące je kwestie. Książka składa się z zasłyszanych i prawdziwych rozmów z 8-, 9- i 10-latkami, bez żadnej cenzury!

[product id="16974"]

Wielka księga cipek

Wszystko, co małe dziewczynki i większe dziewczyny powinny wiedzieć na temat swojego ciała. Dowiemy się o nim  naprawdę wielu interesujących rzeczy. Na przykład, którędy na świat przychodzi dziecko, jak zbudowane są narządy płciowe oraz że miesiączka to bardzo ważna sprawa. 

[product id="15765"]

Wielka księga siusiaków

Wszystko, co chłopcy powinni wiedzieć na temat swoich, i nie tylko swoich, penisów. To książka, która wypełnia lukę w polskiej edukacji seksualnej. Autorzy w przystępny i zabawny sposób uporządkowali wiedzę na temat penisów i pozbyli się tabu związanego z cielesnością nastolatków.

[product id="15064"]

Skąd się biorą dzieci?

Leon będzie miał rodzeństwo! Czy ta mała, dziwna dzidzia zabierze mu pokój? A może każe rodzicom kupić większe mieszkanie? Podobno z takich dzidź nie ma żadnego pożytku (tak mówi Felek, który ma małą siostrę). Tylko śpią, jedzą i znów śpią i jedzą. A w ogóle, to skąd się one biorą???

[product id="18295"]

Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy

99 autentycznych dziecięcych pytań o intymne sprawy, 99 przystępnych i wyważonych odpowiedzi – i 99… naprawdę śmiesznych ilustracji. Niemiecka edukatorka seksualna, prowadzi zajęcia z wychowania seksualnego dla dzieci i młodzieży. W "Odpowiedz mi!" zebrała odpowiedzi na pytania, które zadawali jej uczniowie szkół podstawowych.

[product id="15380"]

Pępek

Pasjonująca historia pępka. Każdy człowiek go ma. Choć różnią się od siebie i każdy jest unikatowy, łączy wszystkich ludzi. O czym mowa? O pępku! Bo właściwie po co nam pępek? W ogóle skąd się wziął? I dlaczego wygląda tak, jak wygląda?

[product id="16527"]

Mała książka o miesiączce

Wszystko, co dziewczyny powinny wiedzieć na temat miesiączki. Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w życiu każdej dorastającej dziewczynki. Dlatego całkiem naturalne jest, że w jej głowie rodzi się wiele pytań i wątpliwości: Czy powinnam powiedzieć o tym rodzinie i koleżankom? A co, jeśli okres zastanie mnie w szkole? Czy nie pobrudzę sobie ubrań? Co wybrać - tampony czy podpaski? A może kubeczek?

[product id="16213"]

Królestwo dziewczynki

Symboliczna opowieść o dojrzewaniu, uważna za jedną z najpiękniejszych książek na świecie. Jej bohaterką jest królewna, która wkracza w piękny, ale też niesamowicie wymagający okres. Okazuje się bowiem, że pierwsza miesiączka nie jest dotknięciem czarodziejskiej różdżki - dojrzewanie to proces, pełen sprzecznych odczuć i wielkich emocji.

[product id="15296"]

Kacper dorasta

Książka o dojrzewaniu — niezbędnik każdego dorastającego chłopca. Odpowiada na pytania, które przyszli nastolatkowie chcieliby zadać swoim rodzicom, lekarzom i nauczycielom. W historii Kacpra jest sporo humoru, oswajającego trudne tematy, ale też mnóstwo rzetelnej wiedzy i przydatnych wskazówek.

[product id="15020"]

Maja dorasta

Ciepła, a momentami zabawna książka o dojrzewaniu dla dziewczynek. Główną bohaterką jest dziewięciolatka, która pewnego dnia odkrywa, że jej ciało zaczyna się zmieniać. Zaniepokojona prosi mamę o radę, a ta zabiera ją do lekarki. Pani doktor tłumaczy Mai, czego może się spodziewać, a także z rozwiewa wątpliwości zagubionej dziewczynki. Okazuje się bowiem, że dojrzewanie to naturalny etap życia i każdy w pewnym momencie musi przez niego przejść.

[product id="17425"]

Ciało - śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu

Poradnik dla dziewczynek o dojrzewaniu - zmianach, jakie zachodzą w ciele oraz psychice. Czemu mam inną figurę niż moje koleżanki? Czy podczas okresu mogę iść na basen? Czy z trądzikiem da się wygrać? Dlaczego bywam wściekła bez powodu? I przede wszystkim: czy to, co się ze mną dzieje, jest normalne???

[product id="16967"]

Powiedz mi, skąd się biorą dzieci

Piękna książeczka dla przedszkolaków. Dzieci często zadają pytania dotyczące swojego ciała oraz różnicy płci. Chcą też wiedzieć, w jaki sposób przyszły na świat. Trudno jest wytłumaczyć maluchowi w przystępny sposób historię poczęcia i narodzin. Ta pięknie ilustrowana książeczka z pewnością pomoże rodzicom w doborze odpowiednich słów oraz zaspokoi ciekawość dzieci.

[product id="18296"]

O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci

Książka dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, poruszająca temat ich istnienia oraz seksualności. Ta książka może wam towarzyszyć podczas rozmów na temat płci i rozmnażania nawet przez kilka lat. To znakomita pomoc!

[product id="17514"]

Nie wierzcie w bociany

To prawdopodobnie najlepsza pozycja w tematyce wychowania seksualnego dla dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce, która w przystępny sposób wyjaśnia przedszkolakom tajemnice powstawania ludzkiego życia. Proste odpowiedzi na trudne pytania. Z humorem i bez kontrowersji!

[product id="16268"]

Rozwój seksualny dzieci

Na koniec polecamy naszą najważniejszą książkę, pierwszy całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat.

Nie potrafimy rozmawiać o seksualności z naszym dzieckiem. Nikt nas tego nie nauczył, nikt nie przekazał nam pozytywnego modelu seksualności. Seksualność od zawsze była tematem tabu.

To jednak na nas, rodzicach, spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie seksualności naszego dziecka. Nie zostawiajmy tego instytucjom, internetowi, kolegom czy samym dzieciom.

[product id="15021"]


 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium