⭐Nastolatkowie są bardzo wymagającą grupą czytelników, a odpowiedzią na ich rosnące potrzeby są pojawiające się jak grzyby po deszczu powieści. ✔️ Zamów!
pl

Kultowe książki dla młodzieży – od Hobbita do Edwarda Cullena

Kultowe książki dla młodzieży – od Hobbita do Edwarda Cullena

R. R. Tolkien, J.K. Rowling, C. S. Lewis i Stephenie Meyer – oto twórcy, na których skupimy się dzisiaj. Ich dzieła od wielu lat nie schodzą z list bestsellerów, co nie dziwi nas ani trochę – naprawdę trudno jest znaleźć bardziej wciągające powieści. Niektóre stworzone przez nich książki zostały wpisane nawet na listę lektur obowiązkowych, dlatego czytanie możecie potraktować śmiało jako… zadanie domowe.

Literatura młodzieżowa Książki o dojrzewaniu Wsparcie dla rodziców

 


 

Ciekawe książki fantasy – Władca Pierścieni

John Ronald Reuel Tolkien to twórca, któremu zawdzięczamy najważniejsze książki fantasy. Jego „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz bardziej znana kontynuacja – „Władca Pierścieni” – powstały ponad pół wieku temu, a mimo to nie tracą popularności i wciąż są inspiracją dla kolejnych pokoleń młodych twórców. Dziś skupimy się na drugim wspomnianym dziele, mylnie zresztą nazywanym trylogią. Zdziwieni? Prawda jest taka, że to wydawca – ze względu na imponującą objętość powieści – nalegał na podzielenie jej na trzy części. Nie było to jednak zamierzenie samego Tolkiena. Akcja książki rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. To właśnie tam, a dokładnie – w zamieszkiwanym przez hobbitów regionie Shire – Gandalf odkrywa tajemnicę Jedynego Pierścienia. „Władca Pierścieni” został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i miał ogromny wpływ na rozwój powieści fantasy. Ta wyjątkowa książka spodoba się nie tylko wielbicielom gatunku, ale też wszystkim czytelnikom, którzy do tej pory stronili od fantastycznego świata. Bogactwo opisów sprawi, że sami będziecie chcieli się do niego wybrać.

[product id="18102, 22607"]


Książki młodzieżowe – Harry Potter

Wiedzieliście, że pierwszy tom serii o czarodzieju z Hogwartu – „Harry Potter i kamień filozoficzny” – powstał w czasie oczekiwania na spóźniony pociąg? No, może nie w całości, ale ogólny zarys powieści był już przeniesiony na papier. J.K. Rowling (a właściwie Joanne Murray), brytyjska pisarka, uwolniła Harrego Pottera, sierotę i podrzutka, z komórki pod schodami i pozwoliła odkryć sekret tajemniczej blizny na czole. W ciągu kolejnych dziesięciu lat powstawały kolejne części serii, a ostatnia z nich, siódma, miała premierę w 2007 roku. Przepiękna historia o sile miłości, odpowiedzialności i szacunku do drugiego człowieka od lat nie schodzi z list bestsellerów. Wciągnie każdego nastolatka, choć śmiało może znaleźć się również w bibliotece młodszego czytelnika.

[product id="23933, 17481, 17480"]


Najlepsza książka młodzieżowa – Opowieści z Narnii

Przenosimy się w czasie do 1950 roku. Właśnie wtedy Clive Staples Lewis wydaje pierwszą część serii, która przyniesie mu ogromną popularność. Mowa oczywiście o „Opowieściach z Narnii” i otwierającym je tytule „Lew, czarownica i stara szafa”. Niezbyt spokojne życie czwórki bohaterów – Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji – diametralnie się zmienia, gdy przekraczają próg starej szafy. Wtedy jeszcze nie wiedzą, że jest ona portalem do magicznego świata Narnii – krainy, w której panuje wieczna zima. Słynny, przetłumaczony na czterdzieści języków siedmioksiąg C.S. Lewisa, to opowieść o wielkiej miłości, sile przyjaźni, wytrwałości i walce dobra ze złem. Młodzi ludzie chętnie do niej wracają. My też was zapraszamy do Narnii!

[product id="23931"]


Literatura młodzieżowa – Zmierzch

Historia miłosna z wampirami w roli głównej? Czemu nie! Nasz przewodnik po ciekawych powieściach dla młodzieży zamyka saga, która przeszło piętnaście lat temu zrewolucjonizowała rynek książki. Mowa o cyklu „Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer. Cztery tworzące go tytuły raczej nie spodobały się krytykom, za to od razu zdobyły popularność nastolatków (a konkretnie – nastolatek). Bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Bella, która ze słonecznej Arizony przeprowadza się do ponurego, deszczowego Forks w Waszyngtonie. Jej matka nieustannie podróżuje ze swoim drugim mężem, przez co dorastająca dziewczyna cierpi i w końcu postanawia zamieszkać ze swoim ojcem. Jej życie zmienia się, gdy trafia na Edwarda Cullena – wampira, który potrafi czytać w myślach drugiego człowieka. Saga Stephenie Meyer pełna jest literackich inspiracji – znajdziecie tu odniesienia do „Romea i Julii”, „Wichrowych Wzgórz” czy „Dumy i uprzedzenia”. Nie podpowiemy wam, gdzie się ukrywają – tropcie je sami. Miłej lektury!

[product id="23932"]


 

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 23692"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium