Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Książki o rodzeństwie. 5 przewodników, z którymi pożegnacie konflikty

Choć czasami trudno nam w to uwierzyć – zwłaszcza jeśli każdego dnia jesteśmy świadkami niezliczonej ilości dziecięcych bitew – to właśnie my, rodzice, odgrywamy kluczową rolę w kształtowaniu relacji między swoimi dziećmi. To od nas już od najmłodszych lat uczą się wartości takich jak współpraca, empatia i szacunek. Właśnie dlatego tak ważne jest, byśmy byli świadomi swojej roli i mieli dostęp do wartościowych narzędzi, które pomogą nam w budowaniu więzi między dziećmi. Jednymi z nich są książki o rodzeństwie.

Książki o rodzeństwie. 5 przewodników, z którymi pożegnacie konflikty

Choć czasami trudno nam w to uwierzyć – zwłaszcza jeśli każdego dnia jesteśmy świadkami niezliczonej ilości dziecięcych bitew – to właśnie my, rodzice, odgrywamy kluczową rolę w kształtowaniu relacji między swoimi dziećmi. To od nas już od najmłodszych lat uczą się wartości takich jak współpraca, empatia i szacunek. Właśnie dlatego tak ważne jest, byśmy byli świadomi swojej roli i mieli dostęp do wartościowych narzędzi, które pomogą nam w budowaniu więzi między dziećmi. Jednymi z nich są książki o rodzeństwie.

Wzmacnianie więzi między dziećmi to jedno z wielu zagadnień, które czekają na nas w poradnikach dla rodziców. Dzięki praktycznym wskazówkom możemy aktywnie wspierać swoje dzieci we wzajemnym budowaniu zdrowych, trwałych i pełnych miłości relacji. Warto jednak pamiętać, że wspomniane poradniki mogą być cennym źródłem wsparcia nie tylko dla rodziców, ale też samych dzieci – zwłaszcza jeśli chcą się dowiedzieć, jak radzić sobie z trudnościami i konfliktami w rodzinie. Dziś przychodzimy do was z pięcioma ciekawymi tytułami, które warto mieć w swojej biblioteczce. A dlaczego warto? O, już wam wyjaśniamy!

Książki dla rodziców Książki dla dzieci Gry i zabawki

Wspieraj relację, postaw na współpracę

Jakie są potrzeby naszych dzieci? O czym marzą, czego oczekują w relacji ze swoim rodzeństwem? Odpowiedzi na te pytania wszyscy rodzice mogą znaleźć sami, jednak samo ich poszukiwanie wcale może nie być takie proste. Z pomocą przychodzą poradniki o roli starszego rodzeństwa, z których dowiemy się, z jakimi wyzwaniami może wiązać się wychowywanie dzieci w różnym wieku (bądź tym samym). Po praktyczne wskazówki, które znajdziemy na ich kartach, możemy sięgnąć właściwie od razu. Wśród nich znajdują się m.in. strategie budowania więzi między dziećmi, nauczanie rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny czy rozwijanie umiejętności komunikacji, tak ważnych dla utrzymania harmonijnych relacji rodzeństwa. O wszystkim tym przeczytacie w książce „Zgodne rodzeństwo. Jak wspierać dzieci w budowaniu trwałej więzi?” Natalii Minge i Krzysztofa Minge.

[product id="16070"]

 

 

Poznawaj strategie radzenia sobie z konfliktami

Konflikty między rodzeństwem są nieodłączną częścią życia rodzinnego, ale to, jak to my, rodzice, reagujemy na te konflikty, może mieć ogromny wpływ na rozwój dzieci i atmosferę w domu. Autorzy książek dla rodziców wiedzą o tym doskonale, dlatego przychodzą do nas z narzędziami, strategiami i wiedzą potrzebną do skutecznego zarządzania sytuacjami konfliktowymi. Przede wszystkim bardzo często podkreślają, że konflikty między rodzeństwem są naturalnym wyrazem rywalizacji, poszukiwania własnej tożsamości oraz samodzielnych prób rozwiązywania problemów. Jeśli sobie to uzmysłowimy, będzie nam łatwiej spojrzeć na konflikty jak na okazję do nauki i rozwoju, a nie kolejny problem do rozwiązania. Wartościową pozycją dla wszystkich rodziców, ale też starszych dzieci, którzy właśnie czekają na narodziny braciszka lub siostry, mogą okazać się „Konflikty w rodzinie” Katarzyny Dworaczyk.

[product id="23270"]

 

 

Wzmacniaj poczucie własnej wartości u dzieci

Choć poradniki, w których to starsze rodzeństwo i młodsze rodzeństwo grają główną rolę, skupiają się przede wszystkim na relacjach między wspomnianymi bohaterami, warto wiedzieć, że najczęściej poruszają też wiele innych aspektów. Zwykle są to rady dotyczące budowania pozytywnej samooceny u dzieci. To właśnie z takich lektur możemy dowiedzieć się, jak doceniać i wspierać indywidualny talent i umiejętności każdego dziecka. W ten sposób pomagamy dzieciom rozwijać pewność siebie i poczucie własnej wartości, co z kolei jest kluczowym elementem ich rozwoju osobistego. Co więcej, dzięki zaproponowanym przez autorów wskazówkom uczymy dzieci rozpoznawać emocje innych ludzi, a także z empatią na nie reagować. To ważne dla tworzenia relacji nie tylko z rodzeństwem, ale też rówieśnikami w szkole. „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością” Adele Faber i Elaine Mazlish jest doskonałym przykładem takiej wspierającej książki.

[product id="15501"]

 

 

Zauważ różnice między dziećmi

Każde dziecko rozwija się w swoim unikalnym tempie, każde ma zupełnie inne potrzeby. To sprawia, że relacje rodzeństwa nie są jednorodne. Książki o rodzeństwie pomogą nam docenić tę indywidualność i zrozumieć, że nie ma jednego podejścia, które będzie odpowiednie dla wszystkich dzieci w rodzinie. Znajdziemy tu narzędzia do rozpoznawania i szanowania tych różnic, a także wprowadzania zmian do naszej rodzicielskiej codzienności, które na początku mogą być dla nas sporym wyzwaniem. Co jednak najważniejsze, wspomniane pozycje ukażą nam, o co warto zadbać, by każde dziecko czuło się rozumiane i doceniane. Jedną z nich jest „Rodzeństwo jako team. Jak pomóc dzieciom tworzyć zgrany zespół” Nicoli Schmidt.

[product id="23427"]

 

 

Wzmacniaj więź, która będzie pielęgnowana przez lata

Być może jesteśmy przekonani, że bitwy o zabawki, które każdego dnia obserwujemy, nigdy się nie skończą. Warto jednak spojrzeć na wszystkie te konflikty z nieco innej perspektywy, przenosząc się o kilkanaście lat w czasie. To bardzo ważne, nie bez powodu tak często opisywane przez autorów poradników doświadczenie. Pozwoli nam się ono przekonać, że relacje między dziećmi nie kończą się w dzieciństwie – one tutaj dopiero się zaczynają! A to, jak w pierwszych latach życia będziemy je wzmacniać, będzie miało duży wpływ na to, jak będa one wyglądać w przyszłości. O tym, jak w cieple i bliskości budować relacje rodzeństwa, pisze Klaudia Tokarz-Laska, autorka książki „Rodzeństwo bliskości”.

Nasze zestawienie zamykamy kilkoma propozycjami dla najmłodszych czytelników. Jeśli wasze kilkuletnie dzieci właśnie czekają na przyjście młodszego rodzeństwa, gorąco polecamy wam tytuły takie jak „Jadzia Pętelka wita dzidziusia” Barbary Supeł, „Tosia i Julek czekają na brata” Magdaleny Boćko-Mysiorskiej czy „Witaj, maluszku!” Brigitty Bijloos. Doskonałe w oczekiwaniu na nowego członka rodziny!

[product id="23823, 23844, 26984, 23454"]

 

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392, 27000, 27392, 26977, 24482, 25953, 27458" slider="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium