Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Książki o przedszkolu. 5 opowieści, po które warto sięgnąć przed adaptacją

Okres przedszkolny to czas, w którym dzieci bardzo często nawiązują nowe kontakty z rówieśnikami, uczą się nowych rzeczy, ale też stawiają czoła nieznanym dotąd wyzwaniom. Dobre przedszkole to miejsce, w którym najmłodsi mogą doskonalić swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i językowe. Aby jednak mogli czerpać z tych doświadczeń, potrzebują czasu, a więc stopniowej, powolnej adaptacji z rodzicem. A co warto robić, zanim przekroczymy progi placówki? Przede wszystkim rozmawiać, ale też czytać. W tej drugiej roli książki o przedszkolu sprawdzą się doskonale.

Książki o przedszkolu. 5 opowieści, po które warto sięgnąć przed adaptacją

Okres przedszkolny to czas, w którym dzieci bardzo często nawiązują nowe kontakty z rówieśnikami, uczą się nowych rzeczy, ale też stawiają czoła nieznanym dotąd wyzwaniom. Dobre przedszkole to miejsce, w którym najmłodsi mogą doskonalić swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i językowe. Aby jednak mogli czerpać z tych doświadczeń, potrzebują czasu, a więc stopniowej, powolnej adaptacji z rodzicem. A co warto robić, zanim przekroczymy progi placówki? Przede wszystkim rozmawiać, ale też czytać. W tej drugiej roli książki o przedszkolu sprawdzą się doskonale.

Rzucanie się na głęboką wodę, choć może brzmieć intrygująco, nie sprawdza się w przypadku adaptacji do przedszkola. Dzieci, zwłaszcza te, które nie uczęszczały wcześniej do żłobka, potrzebują naszej uwagi i czasu. Możemy im to dać, powoli wprowadzając je w przedszkolną codzienność. Tutaj praktycznie wszystko będzie dla nich nowe! Właśnie dlatego tak ważna jest adaptacja w przedszkolu, dzięki której damy naszemu dziecku szansę na odnalezienie się w nowym miejscu. Pomocne w tym procesie, ale też na długo przed nim, mogą okazać się książki o przedszkolu. Zastanawiacie się, jakie korzyści te małe, kolorowe książeczki niosą dla samych zainteresowanych? Odpowiadamy!

Książki dla rodziców Książki dla dzieci Gry i zabawki

Doskonałe przygotowanie do adaptacji przedszkolnej

Tyle nowych doświadczeń i wyzwań! Do wielu z nich możecie przygotować się z wyprzedzeniem, sięgając po książki o przedszkolu. Te wyjątkowe pozycje pomogą dziecku oswoić się z nowym otoczeniem i sytuacjami, które mogą się wydarzyć w przedszkolu – wszystko po to, by mogło się dowiedzieć, czego może się spodziewać i jakie zachowania są akceptowane w grupie przedszkolnej. Znajdziecie tu opisy wspólnych zabaw, ale też codziennych konfliktów, związanych m.in. z dzieleniem się zabawkami. Czytajcie o nich, rozmawiajcie o przedstawionych w książkach rozwiązaniach, szukajcie własnych. O pierwszym dniu w przedszkolu przeczytacie w książeczce „Zuzia idzie do przedszkola” Liane Schneider z bestsellerowej serii „Mądra Mysz”.

[product id="18033"]

 

 

Rozwijanie umiejętności językowych

Jesteśmy przekonani, że wszystkie książki rozwijają słownictwo – nawet książki obrazkowe, bo przecież wymagają długiego opowiadania! Książki o przedszkolu także realizują ten wyjątkowy cel, dostarczając dodatkowo wyrażeń związanych z codziennymi zabawami i obowiązkami w przedszkolu. Ich wspólne czytanie to zatem nie tylko doskonała okazja do wzbogacania słownictwa dziecka i rozwijania jego komunikacyjnych umiejętności, ale też stopniowego wprowadzania dziecka w przedszkolną codzienność. Gorąco zachęcamy was do tego, byście w czasie lektury się zatrzymywali, tłumaczyli trudniejsze słowa i zachęcali dziecko do opowiadania o swoich przemyśleniach związanymi z historią. A skoro już kilka zdań temu wspomnieliśmy o książkach obrazkowych, to nie możemy pominąć pozycji „Rok w przedszkolu” Przemysława Liputa. Coś cudownego!

[product id="16032"]

 

 

Tworzenie pozytywnego podejścia do przedszkola

Czytając o przygodach innych przedszkolaków, dziecko może zacząć postrzegać przedszkole jako miejsce pełne fascynujących możliwości. Nowi przyjaciele, ciekawe zajęcia, wciągające zabawy, a nawet wycieczki – to wszystko może być dla dziecka ogromną wartością, która zmniejszy stres przed pierwszym dniem! Książeczki o przedszkolu pozwalają małym czytelnikom wyobrazić sobie nowe doświadczenia, które czekają na nich w placówce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by ich autorzy nie skupiali się wyłącznie na samych zaletach, ale też na wyzwaniach, które mogą czekać na dzieci – konieczności dostosowania się do zasad panujących w placówce czy tęsknocie za rodzicami. O takich codziennych wyzwaniach przeczytacie w książce „Feluś i Gucio idą do przedszkola” Katarzyny Kozłowskiej.

[product id="16501"]

 

 

Rozwijanie empatii i umiejętności społecznych

Książki o przedszkolu bardzo często przedstawiają relacje między dziećmi i sposoby rozwiązywania konfliktów. Wspólne czytanie takich pozycji stanowi doskonałą okazję do rozmowy o empatii, przyjaźni i sposobach radzenia sobie w grupie rówieśniczej.

Mogą one również stanowić punkt wyjścia do rozmów o tym, jak rozumieć uczucia innych dzieci i jak być pomocnym w trudnych sytuacjach. Książka „Tosia i Julek idą do przedszkola” Magdaleny Boćko-Mysiorskiej sprawdzi się w tej roli doskonale!

[product id="21413"]

 

 

Wsparcie emocjonalne przy wspólnych chwilach z książką

Czytanie książeczek o przedszkolu to nie tylko sposób na przygotowanie dziecka do pierwszego dnia w placówce, ale też okazja do wzmacniania więzi między rodzicem a dzieckiem. To wspólny moment, który wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i bliskości – właśnie dlatego jesteśmy pewni, że nie warto traktować kolejnych książek o przedszkolu jak obowiązkowych punktów na liście. Niech te chwile będą wypełnione czułością i uważnością! Dlaczego to takie ważne? Bo dziecko może poczuć się pewniej, wiedząc, że rodzic znajduje się tuż obok, a przy tym jest gotowy do rozmawiania o trudnościach i emocjach, które wiążą się z uczęszczaniem do przedszkola. Cudowną lekturą, którą zdecydowanie warto czytać wspólnie, jest książka „Ignacy idzie do przedszkola” Ady Olbrycht. O zabawach, trudnościach i rozmowie z osobami, na które zawsze można liczyć. Piękny wstęp do adaptacji!

[product id="18241"]

 

 

Książki dla dzieci o adaptacji w przedszkolu

 

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392, 27000, 27392, 26977, 24482, 25953, 27458" slider="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium