Książki o poczuciu własnej wartości. Jak wspierać dziecko, które nie wierzy w siebie?

0
Książki o poczuciu własnej wartości. Jak wspierać dziecko, które nie wierzy w siebie?

Książki dla dzieci wspierające poczucie własnej wartości stanowią wisienkę na wydawniczym torcie. Jest ich niewiele, bo praca nad nimi nie jest łatwa – w końcu ich autorzy biorą szczególną odpowiedzialność za każde słowo, które kierują do najmłodszych, często nieśmiałych, niewierzących w siebie czytelników. Autorzy, a właściwie autorki książek, które tym razem trafiły w nasze ręce, doskonale wiedzą, co robią. Ale nie ich nazwiska grają główną rolę na okładkach – to zadanie doskonale realizuje pewien radosny, sympatyczny stwór. Jeśli jednak poznacie go bliżej, przekonacie się, że uśmiech często zastępują ściągnięte w złości brwi, szeroko otwarte oczy, zmarszczki na czole, a nawet rzęsiste łzy. W końcu emocje mają wiele twarzy – nawet wtedy, gdy malują się tylko na jednej z nich.

Książki dla rodziców Książki dla dzieci Książki o tolerancji

Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Wspomnieliśmy o sympatycznym stworku. Być może już go znacie – zwłaszcza jeśli w poprzednich latach poszukiwaliście książek dla dzieci mających kłopot z poczuciem własnej wartości. Ten stworek to Pink, który – nieco przewrotnie i na przekór swojemu imieniu – ma niebieskie futro. Co jeszcze ma Pink? Obawy, że nie wyróżnia się niczym na tle swoich rówieśników, tremę przed występem na scenie, bagaż zmartwień, gdy jego koledzy stroją sobie z niego żarty i, przede wszystkim, cudownych rodziców, którzy zawsze są otwarci na rozmowę. Wystarczy szybki rzut oka na ich reakcje i wypowiedzi, by stwierdzić, że są ucieleśnieniem opanowania i zrozumienia. I że mają w małym palcu Porozumienie bez Przemocy, bo pomagają Pinkowi nazywać emocje i wspólnie szukają rozwiązania. Ale czy zawsze? Nie – bo czasami i Pink nie ma ochoty na rozmowę. A rodzice szanują jego wybór i wtedy po prostu czekają tuż obok.

 

 

Jesteś ważny, Pinku!” i „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!” – książki o budowaniu poczucia własnej wartości

O tym, jak budować poczucie własnej wartości i tworzyć oparte na zaufaniu i szacunku relacje z rówieśnikami, pisały już wcześniej Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra. Ich dwie dotychczasowe książki, „Jesteś ważny, Pinku!” i „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!”, pokochali i najmłodsi czytelnicy, i towarzyszący im w lekturze rodzice. Zresztą liczby mówią same za siebie – pierwsza część bestsellerowej serii sprzedała się w nakładzie przekraczającym 150 tys. egzemplarzy. Skąd aż taka popularność? Już wyjaśniamy. Pink, choć jest niebieskim stworkiem, przeżywa całkiem ludzkie problemy – i to takie, które doskonale znają wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Teoretycznie nic nie powinno nas, rodziców, zatem zaskoczyć – w końcu sami jeszcze niedawno byliśmy dziećmi. Pozostaje jednak pytanie, czy na pewno wiemy, jak reagować, gdy staje przed nami płaczące dziecko. 

[product id="21415, 23134, 23176"]

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości u dziecka? Z Pinkiem!

„Nie przejmuj się!”, „Nie płacz, będzie dobrze” – to nie działa ani trochę. Aby rozwinąć poczucie własnej wartości u dziecka i pomóc mu w tworzeniu dobrych relacji, musimy wyjść poza ten stary, utarty schemat. Pomogą wam w tym dwie wspomniane wcześniej książki, jednak nie zatrzymujcie się na nich. Seria o niebieskim stworze została powiększona ostatnio o nowy tytuł – idealny do budowania pewności siebie i własnej wartości. „Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i dla rodziców trochę też” zawiera nie tylko ciekawe opowieści i pełne szczegółów ilustracje, ale przede wszystkim praktyczne ćwiczenia, które pozwolą uwierzyć małym czytelnikom we własne siły. I nie tylko – jeśli wy sami również obserwujecie u siebie objawy niskiej samooceny, też dużo stąd wyciągnięcie! Oczywiście, samo przeczytanie książki też wiele wam da, ale jesteśmy przekonani, że trening czyni mistrza.

[product id="24327"]

Odwagi, Pinku!” – mnóstwo cennych wskazówek i zaproszenie do podejmowania wyzwań

A co jeszcze przynosi najnowsza książka Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry? Ogromne wsparcie w budowaniu pewności siebie, magiczną siłę zamieniania stresu w działanie, naukę samoregulacji i namacalny dowód na to, że czasami możemy mieć pustkę w głowie. I to jest w porządku! Rodzice Pinka przekonują, że w życiu nie brakuje trudnych momentów, którym warto stawić czoła. Tylko jak to zrobić, gdy nad wszystkimi naszymi reakcjami wiszą ciemne chmury złości, smutku lub strachu? Tym nie musicie się przejmować! Zajrzyjcie do dwunastej opowieści i zobaczcie, że wasze ciało ma niesamowitą moc – tak niewiele wystarczy, byście się zrelaksowali… Nie wierzycie? Sprawdźcie sami! A autorki serii o Pinku trzymamy za słowo – już teraz obiecują nam kolejną część. Ciekawe, o czym będzie tym razem? Czekamy z niecierpliwością.

[product id="24328, 24431"]

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium