Już za chwilę będziemy obchodzić dwa wyjątkowe święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka. To doskonała okazja, by te dwa dni spędzić razem – w czułości i uważności na siebie. Jesteśmy przekonani, że wspólny czas to coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze – i że dla wszystkich z nas może być dużo ważniejszy od kolejnych bibelotów, skarpetek czy zestawów kosmetyków. Sięgnijmy więc po albumy ze zdjęciami, ważne pamiątki, listy, ale też wszystkie wspomnienia, które zapisały się tylko na kartach naszej pamięci. Możemy też spędzać czas razem, czytając książki o dziadkach i babciach. Dlaczego warto? I po które pozycje warto sięgnąć w tym roku? Sprawdźcie nasze podpowiedzi.
Głęboki fotel, kanapa okryta grubym kocem, a może łóżko z miękkim wezgłowiem? Niezależnie od tego, które z tych miejsc usłyszało najwięcej przeczytanych słów, jedno jest pewne – czytanie książek razem z wnukami to nie tylko szansa na stworzenie miłych wspomnień, ale też ogromna korzyść dla rozwoju najmłodszych. W wielu rodzinach dziadkowie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu swoich wnuków, a wspólna lektura może być niezapomnianym doświadczeniem dla obu stron. Jeśli zastanawiacie się, po jakie książki przy takich okazjach warto sięgnąć, to doskonale trafiliście! Wybraliśmy dla was aż pięć ciekawych tytułów, wśród których znajdziecie wciągające nowości, ale też cieszące się dużą popularnością bestsellery. Przy okazji opowiemy wam też o pięciu korzyściach, które płyną dla dziadków i dla wnuków ze wspólnego czytania. Oto one!
Książki dla rodziców Książki dla dzieci Gry i zabawki
Wspieraj budowanie więzi rodzinnych
Czytanie książek bardzo często kojarzy nam się z doświadczaniem historii głównych bohaterów, niezależnie od tego, czy wydarzyły się naprawdę, czy nie. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te opowieści mogą nas zainspirować do rozmowy nie tylko o jej bohaterach, ale też o sobie. Wnuki mogą więc zobaczyć, które z opisanych wydarzeń są im bliskie, z kolei dziadkowie mogą wrócić pamięcią do przeszłości. Właśnie dlatego jesteśmy pewni, że chwile wspólnie spędzone przy książce pomagają w nawiązywaniu i pogłębianiu relacji międzypokoleniowych, a w konsekwencji – budowaniu więzi. Taką literacką inspiracją jest książka „Linie na twarzy babuni” Simony Ciraolo. Ta wyjątkowa, bogato ilustrowana opowieść swoją premierę miała równo rok temu, a jej bohaterką jest pewna starsza pani, która opowiada swojej wnuczce, jakie wspomnienia mieszczą się w każdej zmarszczce na jej twarzy. Bruzdy, które wielu z nas stara się za wszelką cenę wygładzić, tutaj stają się skarbcem ważnych doświadczeń. Wyjątkowy prezent!
[product id="25236"]
Rozwijaj umiejętności językowe
O tym, że czytanie książek wzbogaca słownictwo, wszyscy wiemy doskonale. Wspólne spędzanie czasu przy wartościowej lekturze z dziadkami ma jednak w tej przestrzeni niezwykłą moc – często się okazuje, że w książkach najmłodsi czytelnicy mogą spotkać się z nieznanymi dla nich dotąd słowami, które dziadkowie z kolei znają jak własną kieszeń. Jeśli szukacie książki, dzięki której mali czytelnicy będą mogli odkryć tajemnice poprzednich pokoleń, a dziadkowie wybrać się w podróż do przeszłości, opowiadanie „Z pamiętnika babci” Ellen DeLange sprawdzi się doskonale! To wzruszająca historia, której bohaterką jest kilkuletnia Lissy. Tak bardzo chciałaby się dowiedzieć, jakie przygody zapisane są na kartach przechowywanych przez jej babcię zeszytów! Szybko okazuje się, że to pamiętniki, a dziewczynka, która pojawia się na wszystkich ich stronach, wygląda bardzo znajomo…
[product id="25235"]
Wzmacniaj pasję do czytania
Dziadkowie bardzo często inspirują swoich wnuków, pokazując im, czym się zajmują, jakie mają pasje, jakie potrawy lubią przyrządzać najbardziej. Wspomniane inspirowanie może również dotyczyć pasji do czytania. Kiedy najmłodsi widzą, jaką radość z czytania czerpią ich dziadkowie, dużo chętniej chcą sięgać samodzielnie po lektury. Nie kojarzą tego wówczas z nudnym obowiązkiem, a jedną z wielu możliwości wartościowego spędzania wolnego czasu. Jeśli i wy chcecie, by miłość do książek była w waszej rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie, sięgnijcie po opowieść „Babcia na jabłoni” Miry Lobe. Wyjątkowe ilustracje Mirosława Pokory sprawią, że cała historia jest na wyciągnięcie ręki! Jej bohater, Andi, tak naprawdę nie ma babci, ale bardzo chciałby mieć – właśnie dlatego jego wymyślona babcia nagle pojawia się w jego ogrodzie i spędza z nim mnóstwo czasu. Nie nudzą się ani przez chwilę! Wspólnie prowadzą autobus, łapią konie, a nawet chodzą do wesołego miasteczka, kiedy tylko mają na to ochotę… To idealny prezent dla małych dzieci, ale też każdej babci i dziadka – zaprasza do rozmowy o tym, co w życiu naprawdę ważne!
[product id="18260"]
Rozwijaj wyobraźnię
Współcześnie technologia otacza nas z każdej strony. W świecie, w którym powiadomienia na nasze telefony przychodzą niemal bez przerwy, książki są szczególnie ważne. Wspólne czytanie już od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka, co z kolei ma ogromne znaczenie w procesie uczenia się. A skoro już o najmłodszych czytelnikach mowa, nie możemy pominąć niezwykłej książki Agaty Widzowskiej stworzonej z myślą o kilkuletnich dzieciach. „Babcia i dziadek dają radę” to bajecznie kolorowa premiera, która pojawiła się w księgarniach zaledwie kilka dni temu. Opisy wspólnie spędzonych chwil, czułości i radosnej zabawy sprawiają, że ta pozycja stanowi najlepszy prezent dla wszystkich dziadków, którzy chcą czytać wspólnie ze swoimi wnukami, ale nie wiedzą, od jakiej książki zacząć. Jesteśmy pewni, że ta pozycja przyniesie mnóstwo radości z czytania!
[product id="28033"]
Wzmacniaj empatię i ważne wartości
Nasze zestawienie zamykamy książką autora, którego współcześni dziadkowie prawdopodobnie bardzo dobrze znają – choć raczej nie w roli autora literatury dziecięcej, a… gitarzysty legendarnego zespołu The Beatles! Tak, Paul McCartney, jest również autorem książek dla dzieci – sam zresztą przyznaje, że jego literacką inspiracją były jego relacje z wnukami. Jeśli macie ochotę sprawdzić, z jaką lekkością znany muzyk tworzy opowieści dla najmłodszych, sięgnijcie po pozycję „Zielona łódź podwodna Przedziadka”. Czeka was tutaj fascynujący lot nad chmurami, ale też niebezpieczne spotkanie z gigantyczną ośmiornicą. Zilustrowane przez Kathryn Durst opowiadanie jest dość krótkie, więc jesteśmy pewni, że z ciekawością będą sięgać po nie nawet najmłodsze dzieci. Porusza również ważne w życiu wartości, podkreśla wagę empatii i uważności na drugiego człowieka. Będzie idealnym prezentem nie tylko z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka – można je czytać bez przerwy!
[product id="27993"]
Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:
[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]
Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.