Dla większości dzieci przygoda z książką zaczyna się już w pierwszych tygodniach życia. Wspólne oglądanie obrazków i słuchanie wyjątkowych historii op
pl

Książki do nauki czytania – jakie wybrać?

Książki do nauki czytania – jakie wybrać?

Wielu z nas zastanawia się, jaki jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki czytania. Kuszą nas reklamy kursów edukacyjnych dla najmłodszych, dzięki którym – podobno – nasze kilkumiesięczne dziecko opanuje już tę sztukę do perfekcji. Nie warto jednak przyspieszać tego procesu – czytanie powinno być dla dziecka przyjemnością, a nie przedmiotem intensywnych treningów. Większość dzieci rozpoczyna naukę czytania pomiędzy piątym a siódmym rokiem życia – i to, zdaniem ekspertów, jest właśnie najlepszy czas na zdobywanie tej niezwykłej umiejętności.

 

Książki do nauki czytania dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Wybór idealnej książki do nauki czytania często jest dla nas niełatwym zadaniem. Okazuje się bowiem, że powinna ona spełniać szereg warunków – tylko wtedy będzie ciekawa, zrozumiała i czytelna dla najmłodszego czytelnika. Zwróćmy uwagę na krój pisma oraz budowę tekstu – czytelną czcionkę, duże litery oraz spore odstępy między wierszami. Najlepiej sprawdzą się krótkie, pojedyncze zdania – te bardziej rozbudowane mogą być dla dziecka niezrozumiałe. Książki do nauki czytania powinny odznaczać się atrakcyjną szatą graficzną, jednak nie może ona przytłaczać samej fabuły. Zbyt duża ilość ilustracji może odwrócić uwagę dziecka od tekstu, a nawet – jeśli stanowią one tło książki – utrudnić jego odczytanie. Co istotne, dobre książki do nauki czytania powinny podejmować również zróżnicowaną tematykę i odpowiadać zainteresowaniom dziecka – czasem to najlepszy sposób, by zachęcić je do czytania.

 

Książki do nauki czytania metodą sylabową

Poszukując dobrej książki dla naszego dziecka, możemy spotkać się z wieloma technikami nauki czytania. Obecnie najpopularniejsze są dwie metody – globalna i sylabowa. Pierwsza z nich opiera się na przedstawianiu dziecku plansz, kart, a nawet przedmiotów codziennego użytku, na których znajduje się cały wyraz – dziecko będzie traktowało go jako symbol skojarzony z obrazem i dźwiękiem, a nie ciąg pojedynczych liter. Druga z nich, czyli metoda sylabowa (nazywana również metodą krakowską lub metodą symultaniczno-sekwencyjną), bazuje z kolei na nauce czytania sylabami. Dziecko nie uczy się samych odizolowanych spółgłosek, ale całych sylab – przecież to właśnie z nich zbudowane są zdania. Świetną propozycją dla wszystkich dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem jest gra edukacyjna Sylaby. Nauka czytania autorstwa Agnieszki Łubkowskiej i Michała Szewczyka.

[product id="17049, 20392"]

Książki do nauki czytania – metoda Montessori

Obie omówione wyżej metody – globalna i sylabowa – są najlepszym dowodem na to, że do nauki czytania często wcale nie są potrzebne książki. Często dużo atrakcyjniejszą dla dziecka formą są karty edukacyjne, gry czy kolorowe plansze. Wiele z tych pomocy dydaktycznych znajdziemy w zestawach edukacyjnych inspirowanych pedagogiką Marii Montessori – wśród nich znalazł się pakiet Czytam sobie. Pierwsze słowa czy Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka.

 

 

[product id="21455, 17466"]


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium