Organizm człowieka jest taki fascynujący! Czasami jednak zdarza się, że zdrowie zaczyna szwankować. Nasze dziecko zadaje wówczas mnóstwo pytań, a my n
pl

Książki dla dzieci o chorobach. Jak działa nasz organizm?

Książki dla dzieci o chorobach. Jak działa nasz organizm?

„Mamo, tato, a co to jest koronawirus?” – oto pytanie, które w wielu rodzinach od kilkunastu miesięcy powraca jak bumerang. Rozprzestrzeniający się w błyskawicznym tempie wirus nie jest jednak jedynym bohaterem rozmów. Najmłodsi nadal pytają przecież o choroby nowotworowe czy choroby otępienne (m.in. chorobę Alzheimera) – zwłaszcza jeśli takie przypadki występują w najbliższej rodzinie. Rozmowa o chorobach nie należy do najłatwiejszych, ale nie warto z nią zwlekać. Na szczęście z pomocą przychodzi literatura dziecięca, która porusza trudne tematy, a często nawet zaprasza do wspólnej zabawy.

Książka dla dzieci o chorobach. Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata

Informacje dotyczące koronawirusa otaczają nas z każdej strony. Wystarczy włączyć telewizor czy radio, by od razu poznać najnowsze raporty zakażeń. Nasze dzieci również słuchają tych komunikatów, choć nie zawsze wiedzą, czym są wirusy, jakie choroby wywołują i jak się przed nimi chronić. W książce Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata znajdziecie mnóstwo ciekawostek o mikrobach. Jej autorka, Marta Maruszczak, wyjaśnia, jaka armia broni naszego organizmu oraz co łączy bakterie i płatki śniegu. Dzieciom z pewnością przypadną również do gustu zabawne ilustracje stworzone przez Artura Gulewicza.

 

[product id="22422"]

Książki z chorobą nowotworową w tle. Co to ten rak?

Większość z nas zna kogoś, kto walczy z chorobą nowotworową. Gdy bliską nam osobę czeka kolejna chemioterapia, dzieci często czują się zagubieni. Z pomocą przychodzi Sarah Herlofsen, autorka książki Co to ten rak? Szczerze i otwarcie opisuje, jak powstaje i rozwija się guz oraz co w tym czasie dzieje się w całym organizmie. Dzieci znajdą tu odpowiedzi na większość nurtujących ich pytań (m.in. czy mogą przytulić chorą babcię i dlaczego aż tyle osób ma raka), rodzice z kolei dowiedzą się, jak rozmawiać z maluchami na tak trudny temat.

[product id="19896"]

Spektrum autyzmu w książkach dla dzieci. Specjalne moce. Doskonały projekt. Książka o autyzmie

Od zakażeń wirusowych i chorób nowotworowych przechodzimy do zaburzeń rozwojowych, a konkretnie – do autyzmu. Wokół tego zaburzenia narosło wiele mitów, nie wiemy, jak się objawia i co je powoduje. Tracy Packiam Alloway, autorka pozycji Specjalne moce. Doskonały projekt. Książka o autyzmie, rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Na kartach swojej książki o chłopcu dotkniętym autyzmem wyjaśnia, dlaczego niektóre dzieci rozwijają się w innym tempie, mają wiele niezwykłych umiejętności, za to z niektórymi – z pozoru błahymi – czynnościami nie potrafią dać sobie rady. To bardzo wartościowa lektura, która pozwoli nam zmienić nasze podejście do „odmienności”. I choć dotyka spektrum autyzmu, może być punktem wyjścia do rozmów o wielu innych zaburzeniach, chorobach czy wadach wrodzonych, takich jak m.in. zespół Downa.

[product id="18252"]

Książki poruszające trudne tematy. Zuzia w szpitalu

Być może znacie już Zuzię. To jedna z bohaterek edukacyjnej serii dla dzieci Mądra Mysz, która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Uwielbiana przez najmłodszych rezolutna, kilkuletnia dziewczynka tym razem trafia do szpitala. Złamała nogę, a teraz czeka ją prześwietlenie rentgenowskie i pobieranie krwi… Całe szczęście, we wszystkim towarzyszy jej mama. To sprawia, że Zuzia niemal od razu przestaje bać się lekarzy i odważnie zgadza się na wszystkie badania. Stworzona przez Lianę Schneider i Evę Wenzel-Burger książeczka Zuzia w szpitalu jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo dziecku w chorobie potrzebna jest bliska obecność rodziców. To piękna, choć bardzo krótka historia – koniecznie przeczytajcie ją razem z dzieckiem!

[product id="18074"]

Książka dla dzieci o chorobach. Sekretne życie strupków

Strupek. Niemal każdy z nas znajdzie choć jeden egzemplarz na swojej skórze, a dzieci wręcz je kolekcjonują. Strupki na kolanach, łokciach, nadgarstkach – czyli wszystkich miejscach, które w czasie bolesnego upadku z roweru miały kontakt z betonem. Proces gojenia trochę trwa, a dzieci (zupełnie nieświadomie) zwykle go wydłużają. Dlatego, drodzy rodzice, zanim kolejny raz wypowiecie magiczne zdanie „Nie drap!”, koniecznie sięgnijcie po książkę Sekretne życie strupków. Jej twórczyni, Mariona Sistere Tolosa, w zabawny sposób wyjaśnia, jaką rolę w procesie gojenia odgrywa strup i dlaczego pod żadnym pozorem nie wolno go zdrapywać. Nie martwcie się, obejdzie się bez moralizowania. Zamiast tego znajdziecie tu inspirującą opowieść o organizmie, który doskonale wie, jak się bronić. Polecamy!

 

[product id="22643"]

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium