Książki dla 10-latka – opowieści o empatii, przyjaźni i dojrzewaniu

0
Książki dla 10-latka – opowieści o empatii, przyjaźni i dojrzewaniu

Dziesięciolatki są samodzielne, chętnie nawiązują nowe kontakty i – w porównaniu do poprzednich lat nie zadręczają się już wyimaginowanymi problemami. Teraz na pierwszy plan wysuwają się kłopoty w szkole – niskie stopnie czy konflikty, które czasami nawet przeradzają się w bójki. Aby uniknąć takich sytuacji, warto jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem i wyjaśniać, że bijatyki są jednym z najgorszych sposobów rozwiązywania sporów. Pamiętajmy również, że u dzieci w wieku 10 lat często możemy zaobserwować już pierwsze symptomy dojrzewania, do których należą także problemy natury emocjonalnej. Sięgnijcie wspólnie po książki, które ułatwią wam wspólnie przejść przez ten trudny okres.

Książki dla dzieci w wieku 10 lat – Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca – Monica Peitx

Naszą listę książek, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdego 10-latka, rozpoczynamy od ciepłej i zabawnej propozycji Monici Peitx. Kacper dorasta to książka stworzona z myślą o dorastających chłopcach, którzy chcieliby dowiedzieć się, co właśnie dzieje się z ich ciałem i emocjami, ale wstydzą się o to zapytać. Dojrzewający czytelnicy z pewnością docenią dużą dawkę humoru, praktyczne wskazówki i informacje, a także piękne ilustracje autorstwa Cristiny Losantos. Warto wiedzieć, że Monica Peitx jest także autorką książki dla dorastających dziewczynek – Maja dorasta.

 

[product id="15020, 17425"]

Książki dla 10-latka – Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie – Phil Wilkinson

Czas na kolejną książkę, która odpowie na większość pytań zadawanych przez nastolatków. Niezbędnik każdego chłopaka Phila Wilkinsona to lektura, z której dojrzewający chłopcy dowiedzą się, jak dbać o swoje ciało, kiedy powinni zacząć się golić, a także jak wygrać nierówną walkę z pryszczami. Autor nie unika tematów związanych ze sferą emocjonalną – w przyjazny i zrozumiały dla nastolatków sposób wyjaśnia między innymi, jak budować poczucie własnej wartości. Dorastające dziewczynki mogą z kolei sięgnąć po Niezbędnik każdej dziewczyny Anity Naik. Obie ciekawe książki zostały opublikowane przez Wydawnictwo Debit.

 

[product id="19856, 19857"]

Książki dla dzieci w wieku 10 lat – Czy muszę się zakochać, czyli po co komu miłość? – Romek Pawlak

Odpowiedź na zawarte w tytule pytanie wcale nie jest oczywista dla dojrzewających chłopców. Romek Pawlak, autor książki dla dzieci Czy muszę się zakochać, czyli po co komu miłość?, odpowiada, co to znaczy być zakochanym, czy uczucie to przydarza się wszystkim  z nas i co nie mniej ważne – czy rzeczywiście każdemu z nas jest ono potrzebne. Nie jest to typowy poradnik, gdyż wszystkie praktyczne wskazówki zostały wplecione w ciekawą, intrygującą fabułę – przygody Agnieszki, która właśnie się zakochała, a także jej brata, Bartka, który zupełnie nie wie, jak reagować na to szaleństwo… Gorąco polecamy!

[product id="16987"]

Książki dla 10-latka – Masz moc! Poradnik zmieniania świata – Caroline Paul

Koniec z obojętnością. W każdym z nas drzemie siła, która pozwoli zmienić świat. Caroline Paul, autorka książki dla dzieci Masz moc! Poradnik zmieniania świata, zachęca swoich czytelników do rewolucji – brania udziału w strajkach i pochodach, maszerowania z transparentami i pisania listów. To lektura stworzona z myślą o wszystkich dzieciach, które mają silne poczucie sprawiedliwości i ogromne pokłady empatii. Znajdą tu wyjątkowe ilustracje autorstwa Lauren Tamaki, praktyczne porady i przygody najbardziej wpływowych najmłodszych aktywistów. 

[product id="22051"]

Książki dla dzieci w wieku 10 lat – Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata – Isabel Minhos Martins

Przechodzimy do książki dla 10-latka (i nie tylko!), która w 2019 roku otrzymała jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie książki dziecięcej – BolognaRagazzi Award. Mowa o Atlasie podróżników, czyli inspirującym, pełnym przygód albumie Isabel Minhos Martins. Opowieść o odkrywcach oraz podróżnikach z różnych epok i różnych części świata została uzupełniona szczegółowymi ilustracjami, których autorem jest Bernardo P. Carvalho. Jesteśmy pewni, że trafi do gustu wszystkich chłopców i dziewczynek, którym marzą się dalekie wyprawy.

 

[product id="22730"]

Książki dla 10-latka – 123 superciekawe fakty o klimacie – Mathilda Masters

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o klimacie, a konkretniej – katastrofalnych skutkach jego zmian. Tych trudnych tematów nie omija również Mathilda Masters, autorka zilustrowanej przez Louize Perdieus książki 123 superciekawe fakty o klimacie. Ta niezwykła opublikowana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia encyklopedia dla chłopców i dziewczynek zawiera mnóstwo ciekawostek na temat środowiska i klimatu. Czy wiecie na przykład, że woda, którą codziennie pijemy, prawdopodobnie znajdowała się kiedyś w lodowcu – albo że w kąpielówkach albo swetrach, które nosimy, możemy znaleźć plastik? Sprawdźcie, co jeszcze przygotowała dla was autorka.

 

[product id="22700"]

Książki dla dzieci w wieku 10 lat – Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach – Jan Wróbel

Większość z nas doskonale pamięta jeszcze czasy budek telefonicznych i biało-czerwonych kart magnetycznych. Dla naszych dziesięcioletnich dzieci jest to jednak zamierzchła przeszłość. O historii telefonów – i o wielu innych ciekawych sprawach – opowiada Jan Wróbel, autor książki dla dzieci Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach opublikowanej przez Wydawnictwo Egmont. To wspaniała opowieść o przeszłości i teraźniejszości, udowadniająca, że nasze codzienne, współczesne życie osadzone jest w odległej historii. Powstała z myślą o czytelnikach, którzy doskonalą naukę czytania.

 

[product id="16948"]

Książki dla dzieci w wieku 10 lat – Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting

Przechodzimy do wyjątkowej książki, a właściwie serii książek dla dzieci o empatii, przyjaźni, szczerości i chęci niesienia pomocy. Jej bohater, doktor Dolittle, pilnie uczył się języka zwierząt, by niedługo później wraz ze swoimi przyjaciółmi – papugą, prosięciem, małpką, psem, kaczką i sową – wyruszyć do Afryki. Mimo że sam był bardzo biedny, nie potrafił nikomu odmówić pomocy – także wtedy, gdy dowiedział się, że tylko on może uratować chore małpy. Seria stworzona przez Hugh Loftinga liczy kilkanaście książek, a pierwszą z nich, czyli Doktora Dolittle i jego zwierzęta, znajdziecie u nas w nowym wydaniu, pięknie zilustrowanym przez Magdalenę Kozieł-Nowak. Gorąco polecamy!

 

[product id="19848"]

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium