Kodowanie dla dzieci – najlepsze propozycje książek

0
Kodowanie dla dzieci – na czym polega?

Okazuje się jednak, że kodowanie dla dzieci powinniśmy rozpocząć bez użycia komputera. Jak to możliwe?

Wspólne kodowanie z dziećmi to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Takie zabawy wprowadzają w świat logicznego myślenia i formułowania poleceń. Tylko jak się do nich zabrać?

Kodowanie dla dzieci – co to jest?

Gdybyśmy zapytali informatyków, na czym polega kodowanie, większość z nich odpowiedziałaby, że na pisaniu kodu, który pozwala uzyskać konkretny efekt w działaniu komputera. I choć trudno się z tym nie zgodzić, musimy pamiętać, że świat kodowania wykracza daleko poza nowe technologie – jest obecny w literach, liczbach czy dźwiękach. Najlepszym przykładem kodowania w życiu codziennym są znaki drogowe. W każdym z nich zakodowana jest konkretna informacja – gdy widzimy czarną liczbę na białym tle z czerwoną otoczką, wiemy, że nie możemy przekroczyć prędkości podanej na znaku. W takim znaczeniu kodowanie otacza nas z każdej strony, a jego nauka staje się czymś zupełnie naturalnym – nawet wśród najmłodszych dzieci.

Kodowanie dla dzieci – zalety i cele

Dzieci uwielbiają rozwiązywać łamigłówki, a kodowanie jest dziedziną, która im na to pozwala. Łączy w sobie dziesiątki ciekawych perspektyw i świetnie przygotowuje do pracy w wielu zawodach – nie tylko specjalisty IT. Dzięki nauce kodowania dzieci doskonalą umiejętność logicznego myślenia, analizowania i precyzyjnego formułowania poleceń. Co więcej, kodowanie pobudza kreatywność i wyobraźnię, uczy współpracy z innymi, a przede wszystkim – sprawia dzieciom ogromną frajdę. Wprowadzenie w świat kodów nie jest trudne – na początek w zupełności wystarczą zabawki, które już mamy w domu, a do tego kartka i długopis. Możemy na przykład wypisać na kartce komendy, zgodnie z którymi dzieci będą układać na sobie drewniane, kolorowe klocki. Dzięki takiemu treningowi będą ćwiczyć tworzenie sekwencji i wykonywanie poleceń zgodnie z instrukcją. Wiele takich zabaw możemy wymyślić samodzielnie, wykorzystując rzeczy, które mamy wokół siebie. Warto jednak wiedzieć, że do naszej dyspozycji są także ciekawe gry i książki, które zapraszają do zabawy w kodowanie. I gwarantujemy, że dzieje się w nich dużo więcej, niż w pudełku pełnym klocków.

Jak kodować z dziećmi? Ćwiczenia dla małych programistów

Bardzo interesującą propozycją dla wszystkich dzieci, które chcą spróbować swoich sił w świecie kodów, jest gra Zakodowany zamek. Gra na kodowanie. Opiera się na koncepcji STEM, łącząc ze sobą nauki przyrodnicze, technologię, inżynierię i matematykę. Ma ciekawą fabułę, barwne ilustracje, zaprasza do eksperymentowania i uczy współpracy. Pamiętajmy też, że kodowanie w wersji offline stanowi świetny wstęp do programowania komputerowego. Jego podstawy najmłodsi znajdą w książkach takich jak Kodowanie dla dzieci, Oficjalny podręcznik StratchJr i i Kodowanie z Minecraftem. Są one najlepszym dowodem na to, że nauka kodowania może być ciekawa, różnorodna i rozwijająca – a przy okazji nie nadwyręży domowego budżetu.

 

[product id="21976, 16769"]

 

Najpiękniejsze/najlepsze książki dla dzieci 2020

 


 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium