Joanna Bartosik i jej kolorowa kreska, którą kochają najmłodsi

0
Joanna Bartosik i jej kolorowa kreska, którą kochają najmłodsi

Trzy życzenia, Tilda i kurzołek, Raz, dwa, trzy – patrzymy i, oczywiście, wspomniane już wcześniej Wierszyki paluszkowe. Charakterystyczną, zabawką kreskę Joanny Bartosik kochają i dzieci, i dorośli. Zapraszamy was w niezwykłą podróż po ilustracjach tworzonych z myślą o najmłodszych.

Kim jest Joanna Bartosik?

Joanna Bartosik jest ilustratorką i graficzką. Ukończyła Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, należy do poznańskiego kolektywu ilustratorskiego Ilu nas jest. Ilustruje książki dla najmłodszych, organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży. Bierze udział w wystawach i konkursach, zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia i nominacje. Jej książki zostały wyróżnione m.in. w konkursie Instytutu Książki Trzy/mam/książki i nominowane w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2016. Cała opublikowana przez Wydawnictwo Widnokrąg seria Raz, dwa, trzy została również nagrodzona w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Joanna Bartosik ilustruje książki dla najmłodszych dzieci, choć z pewnych źródeł wiemy, że równie chętnie sięgają do nich nieco starsi czytelnicy. Przedstawiamy wam niektóre z tych wyjątkowych lektur.


 

Joanna Bartosik – Wierszyki paluszkowe – rymowanki dla najmłodszych

Zaczynamy od Wierszyków paluszkowych wydanych przez NATULI dzieci są ważne. To prosta i rytmiczna książka, która rozwija zmysł wzroku dziecka, wspomaga rozwój mowy, ćwiczy pamięć i koncentrację. Bohaterami rymowanek stworzonych przez Kasię Huzar-Czub są m.in. pająki, leniwiec i ślimak. Uwagę najmłodszych dzieci, obok słów, przykuwają również ilustracje. Pastelowe kolory i gradienty sprawiają, że dzięki tej książce uśmiechają się wszyscy czytelnicy, także dorośli. Wierszyki paluszkowe wzmacniają więź rodzica z dzieckiem, dają poczucie bezpieczeństwa, zapraszają do zabawy i bliskiego kontaktu. Każdy z nas powinien mieć je w swojej biblioteczce.

[product id="22977"]


 

Joanna Bartosik – Wierszyki bliskościowe – przytulaski i gilgotki

Wierszyki paluszkowe tak bardzo podbiły serca najmłodszych czytelników, że autorki książki – Kasia Huzar-Czub i Joanna Bartosik – niemal od razu rozpoczęły pracę nad kolejną lekturą pełną rymowanek i obrazów. Wierszyki bliskościowe, bo o nich mowa, zapraszają do czułego dotyku, przytulania i łaskotania. Pamiętacie „noski, noski, Eskimoski”? To zabawa, do której sami wracamy z sentymentem. Tu znajdziecie ich dużo więcej.

[product id="23132"]


 

Raz, dwa, trzy – seria, która rozwija zmysł słuchu dziecka

I nie tylko słuchu, ale też wzroku i mowy. Raz, dwa, trzy to seria kartonowych książeczek, która jest odpowiednia już dla najmłodszych dzieci. W jej skład wchodzą pozycje takie jak:

  • Raz, dwa, trzy – patrzymy – na jej kartach znajdziemy mocno skontrastowane ilustracje o ostrych konturach. Pierwsza książka serii rozwija zmysł wzroku dziecka i pozwala widzieć wyraźniej.
  • Raz, dwa, trzy – słyszymy – zawiera onomatopeje połączone z obrazami konkretnych postaci. Wprowadza najmłodszych w świat wyrazów dźwiękonaśladowczych. Dziecko chętnie powtarza wymawiane przez rodzica sylaby, a wreszcie tworzy własne słowa.
  • Raz, dwa, trzy – mówimy – tym razem Joanna Bartosik pokazuje dziecku ilustracje i podstawowe zwroty, które warto znać. To książka, która wspiera naukę uprzejmości.

[product id="15078, 15123, 15028"]


 

Dwa, trzy, cztery – książki rosnące razem z dzieckiem

Po książeczkach wspierających rozwój zmysłów czas na serię, która wprowadza małe dziecko w świat opowiadań. Autorka rezygnuje niemal całkowicie z tekstu na rzecz obrazu, który ma przykuwać wzrok i uwagę dziecka. Główną rolę grają tu proste, pełne kolorów ilustracje. Sprawdźcie każdą część serii:

  • Dwa, trzy, cztery – wspólne spacery – stanowi zaproszenie do rozmowy o miejscach bardzo dobrze znanych (m.in. o placu zabaw) i prawie nieznanych (dworcu, cmentarzu), pomaga oswoić świat.
  • Dwa, trzy, cztery – słowa i litery – zaprasza do poszukiwania pierwszych słów. Tylko tutaj znajdziecie imprezujące iglaki, pająka chodzącego w pstrokatej piżamie i jamnika, który łyżeczką je jajko na twardo.
  • Dwa, trzy, cztery – cyfry i numery – udowadnia, że liczby otaczają nas z każdej strony. Numery domów, ceny towarów w sklepie, dozwolona prędkość na drodze – wszystko tworzą właśnie liczby. Znajdźcie je wszystkie.

[product id="15028, 15123, 15078"]


 

Joanna Bartosik – Seria Franek, Frania i Felix

Czas na serię do intuicyjnej nauki języka angielskiego. Czekają na was cztery tytuły: Ciało, Zwierzęta domowe, Pojazdy oraz Dzień i noc. Wszystkie książeczki tworzące serię Franek, Frania i Felix skonstruowane są podobnie – na środku każdej strony mieści się duża ilustracja, nad nią znajdują się wyrażenia w języku polskim, pod nią – w języku angielskim. Dzięki temu poznawanie nowych słów jest świetną zabawą. Nad tekstem pracowały Dorota Lipińska i Monika Ufel, ilustracje z kolei stworzyła Joanna Bartosik. Po te kartonowe, bajecznie kolorowe książeczki mogą sięgnąć wszystkie dzieci. W końcu na naukę języka nigdy nie jest ani za późno, ani za… wcześnie.

[product id="23095, 23094"]


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium