Przejdź do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł

Blog

Kategoria: Tag:

Popularne tematy
Jesper Juul – najważniejsze książki zaklinacza rodzin

Pisał o szacunku, współdziałaniu i dojrzałym przywództwie dorosłych. Wierzył w naturalne kompetencje dziecka, przekonywał, że autorytet rodzica polega na autentyczności, a nie przemocy. Jesper Juul sprawił, że wielu rodziców zmieniło swoje podejście do wychowania dzieci. Przedstawiamy jego najważniejsze książki.

Najważniejsze książki rodzicielstwa - Jesper Juul

Większość z nas nazywa go ekspertem do wychowania dzieci, jednak on sam twierdził, że określenie to jest dość nietrafione. W tej dziedzinie trudno o specjalizację – przecież każde dziecko jest inne, dlatego nie da się wskazać jednej, właściwej drogi wychowania. W ciągu kilkudziesięciu lat owocnej działalności duński terapeuta rodzinny, Jesper Juul, oddał w ręce rodziców książkI o autentycznym, opartym na szczerości i zaufaniu rodzicielstwie. Poznajcie najważniejsze z nich.


 

Jesper Juul – Twoje kompetentne dziecko

Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców. Nie chcą też być podporządkowane wydającym poleceniom dorosłym – wolą podążać swoimi ścieżkami i na własną rękę odkrywać świat. W swojej książce „Twoje kompetentne dziecko” Jesper Juul postanawia raz na zawsze rozprawić się z tradycyjnym podejściem do wychowania i dzieleniu dzieci na „grzeczne” i „niegrzeczne”. Przekonuje nas, że fundamentem zdrowych relacji rodzinnych jest równość. Wyjaśnia, jak budować w dzieciach poczucie własnej wartości, szanować granice najmłodszych i wyznaczać własne.

[product id="15069"]


Książki o wychowaniu dzieci – Twoja kompetentna rodzina

Kolejną książką, w której Jesper Juul odchodzi od wychowania autorytarnego, jest „Twoja kompetentna rodzina”. Tym razem nie skupia się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Pisze o wzajemnym szacunku wszystkich członków rodziny, o dzieleniu odpowiedzialności, obowiązkach domowych i budowaniu wartościowej relacji z partnerem. Swoje przemyślenia opiera na czterech podstawowych filarach: równości, autorytecie zbudowanym na autentyczności, odpowiedzialności i ochronie integralności osobistej.

[product id="15115"]


Jesper Juul – Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

Zdaniem Jespera Juula, idealni w oczach dzieci rodzice nie wiedzą wszystkiego, ale są stale gotowi do tego, by się rozwijać. Dotyczy to także doskonalenia się w roli opiekuna, który jest odpowiedzialny za swoje czyny, potrafi mądrze stawiać granice, rozmawiać, i, przede wszystkim, kochać. W książce „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem” miejsce metod wychowawczych zajmuje bowiem miłość, która – właściwie ukierunkowana – jest podstawą szczerej, opartej na szacunku relacji.

[product id="15047"]


Książki na temat wychowania – Rodzic jako przywódca stada

Przywództwo nie kojarzy nam się dobrze. Przywołuje na myśl stawianie sztywnych granic i konieczność podporządkowania się innym osobom. Warto jednak wiedzieć, że przywództwo – choć powiązane z władzą – nie polega na narzucaniu własnych rozwiązań. Lider jest elastyczny, empatyczny i otwarty na dialog. Dotyczy to nie tylko przywództwa w biznesie czy polityce, ale też rodzinie. W książce „Rodzic jako przywódca stada” Jesper Juul wyjaśnia, jak możemy stać się odpowiedzialnymi, otwarcie mówiącymi o swoich potrzebach przywódcami.

[product id="15118"]


Jesper Juul – O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem

Reguły i granice to stały element życia rodzinnego. Rodzice poznają granice tego, co dla nich akceptowalne, kiedy zderzają się z pragnieniami i potrzebami swoich dzieci. Proces poznawania oraz adekwatnego komunikowania własnych granic może trwać wiele lat. Jednak jest to proces obustronny, ponieważ równie ważne są granice, jakie dzieci wyznaczają wokół siebie. Język, w którym to robią, nie zawsze jest łatwy do odczytania, więc rodzice muszą dziecięcy przekaz odpowiednio zrozumieć i respektować, jeśli chcą, aby ich własne granice także były respektowane.
Wzajemna nauka wyznaczania i komunikowania granic wymaga autentycznej relacji, w której dorośli otwarcie mówią o swoich potrzebach, ale także zostawiają przestrzeń na pragnienia i potrzeby dziecka. Ważna jest również odpowiedzialność rodziców za to, aby ten obustronny proces uczenia się nie zamienił się w serię destrukcyjnych konfliktów. 

[product id="20319"]

 


Jesper Juul – Być razem

Rodzina potrzebuje rodziców, którzy potrafią zadbać o siebie. 

“Być razem” to poradnik dla małżeństw i par, które pragną świadomie budować swój związek i pracować nad relacjami w rodzinie. Jej autor, Jesper Juul, przekonuje, że najlepsze, co możemy robić dla swoich dzieci, to nieustannie dbać o więź z partnerem.

Czujesz, że przytłoczeni codziennymi obowiązkami, oddalacie się od siebie? Jesteście nadmiernie skoncentrowani na dzieciach? Brakuje wam czasu na intymność? Ta książka pomoże wam rozpocząć proces przemiany i dojrzewania. Jesper Juul proponuje w niej trzy proste reguły, które ułatwią parom wejście na wyższy poziom relacji:

  1. Nie wymagajmy od drugiej osoby zmiany – możemy pracować tylko nad swoimi postawami i przekonaniami.
  2. Pytajmy partnera, w jaki sposób wesprzeć go w procesie jego przemiany.
  3. Otaczajmy się miłością i akceptacją – to główne warunki wszelkiego rozwoju.

W “Być razem” znajdziesz zapis siedmiu sesji terapeutycznych z rodzinami w kryzysie, które mogą być inspiracją do własnych rozmów na temat pojmowania partnerstwa i rodzicielstwa. Są tam także wskazówki dla par, które zdecydowały się zakończyć swój związek.

[product id="15081"]

 


Jesper Juul – Agresja - nowe tabu?

Niemal wszyscy zgodnie potępiają agresję i próbują ją wyeliminować z przedszkoli i szkół. Czy słusznie? Książka radzi jak postępować z agresywnymi dziećmi. 

"Agresywnym dzieciom należy się przede wszystkim zrozumienie, a nie potępienie ‒ pisze Jesper Juul ‒ ponieważ one tylko naśladują agresywnych dorosłych."

Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Ich obowiązkiem jest zrozumienie tego przekazu i nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób. Zamiast potępiać agresję ‒ mówi Jesper Juul ‒ trzeba ją przekształcać w pozytywne działanie. Tłumienie i potępianie może prowadzić tylko do negatywnych skutków w życiu dorosłym: począwszy od nieumiejętności radzenia sobie w konkurencyjnym środowisku świata współczesnego, a skończywszy na wybuchach niekontrolowanej i brutalnej przemocy.

[product id="15114"]

 


Jesper Juul – Nie z miłości

Jak rodzic ma znaleźć złoty środek pomiędzy ,,Zgadzam się na wszystko” i zdecydowanym ,,Nie spełniam żadnych zachcianek”? Jak ma mówić do najmłodszych, żeby nie tylko go słyszały, ale również – i przede wszystkim! – usłyszały? Jak motywować dzieci do współdziałania i jak zadbać w rodzinie o własne potrzeby? 

[product id="15055"]

 


Jesper Juul – Być mężem i ojcem

Przewodnik, który pozwoli ci uporządkować myśli, a także przekonać się, że podobne dylematy mają ojcowie na całym świecie

Jaki jest współczesny ojciec? Z pewnością nieco rozdarty pomiędzy tradycyjnym wychowaniem a chęcią budowania z dzieckiem autentycznej relacji. Podobnie jest z rolą męża. Dzisiejszy mąż to z jednej strony równorzędny partner, z drugiej zaś głowa rodziny, której zadaniem jest zarabianie pieniędzy. Jak się w tym nie pogubić i odnaleźć swój złoty środek? Z pomocą przychodzi Jesper Juul i jego książka “Być mężem i ojcem”.

Dzięki tej książce:

  • nauczysz się budować naturalny autorytet, oparty na szacunku i empatii
  • staniesz się dla swojego dziecka ważnym punktem odniesienia oraz mądrym przewodnikiem
  • pozbędziesz się szkodliwych przekonań na temat wychowywania dzieci
  • przestaniesz walczyć o władzę, a skupisz się na rozwijaniu wartościowych relacji ze wszystkimi członkami rodziny
  • będziesz dla swojej partnerki prawdziwym oparciem

Spokojnie, to nie jest typowy poradnik ze złotymi radami. To raczej przewodnik, który pozwoli ci uporządkować myśli, a także przekonać się, że podobne dylematy mają ojcowie na całym świecie.

[product id="15052"]

 


Jesper Juul – Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

Poradnik dla rodziców nastolatków, którzy pragną nawiązać z dorastającymi dziećmi empatyczną relację. Autor podpowiada rodzicom, jak właściwie postępować z dzieckiem 10 + i w jaki sposób wpływać na jego zachowanie. 

“Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie” ‒ twierdzi Jesper Juul.

Niestety, właśnie wtedy wielu rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze i naprawiać błędy. Takie turbowychowanie nie przynosi jednak spodziewanych rezultatów. Rodzice wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.

[product id="15070"]

 


Jesper Juul – autor bestsellerowych poradników dla dzieci i rodziców

Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta rodzinny, urodził się 18 kwietnia 1948 roku. Wraz z Walterem Keplerem założył Skandynawski Instytut Kemplera, którego celem było kształcenie przyszłych pedagogów. Był jednym z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Propagował idee szacunku i synergii we wzajemnych relacjach. Jego książki (w tym m.in. „Twoje kompetentne dziecko”, „Kryzys szkoły” czy „Być razem. Książka dla par”) zdobyły popularność niemal na całym świecie. W 2012 zachorował na poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, cały czas był jednak aktywny zawodowo. Zmarł 25 lipca 2019 roku.

[product id="18185, 18229, 19802, 15117, 15111, 15081, 17898, 15047, 17457, 15069, 15115, 15119, 15052, 15055, 15118, 15070" slider="true" onlyAvailable="true"]

 


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium