Jesper Juul – najważniejsze książki zaklinacza rodzin

0
Najważniejsze książki rodzicielstwa - Jesper Juul

Większość z nas nazywa go ekspertem do wychowania dzieci, jednak on sam twierdził, że określenie to jest dość nietrafione. W tej dziedzinie trudno o specjalizację – przecież każde dziecko jest inne, dlatego nie da się wskazać jednej, właściwej drogi wychowania. W ciągu kilkudziesięciu lat owocnej działalności duński terapeuta rodzinny, Jesper Juul, oddał w ręce rodziców książkI o autentycznym, opartym na szczerości i zaufaniu rodzicielstwie. Poznajcie najważniejsze z nich.


 

Jesper Juul – Twoje kompetentne dziecko

Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców. Nie chcą też być podporządkowane wydającym poleceniom dorosłym – wolą podążać swoimi ścieżkami i na własną rękę odkrywać świat. W swojej książce „Twoje kompetentne dziecko” Jesper Juul postanawia raz na zawsze rozprawić się z tradycyjnym podejściem do wychowania i dzieleniu dzieci na „grzeczne” i „niegrzeczne”. Przekonuje nas, że fundamentem zdrowych relacji rodzinnych jest równość. Wyjaśnia, jak budować w dzieciach poczucie własnej wartości, szanować granice najmłodszych i wyznaczać własne.

[product id="15069"]


Książki o wychowaniu dzieci – Twoja kompetentna rodzina

Kolejną książką, w której Jesper Juul odchodzi od wychowania autorytarnego, jest „Twoja kompetentna rodzina”. Tym razem nie skupia się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Pisze o wzajemnym szacunku wszystkich członków rodziny, o dzieleniu odpowiedzialności, obowiązkach domowych i budowaniu wartościowej relacji z partnerem. Swoje przemyślenia opiera na czterech podstawowych filarach: równości, autorytecie zbudowanym na autentyczności, odpowiedzialności i ochronie integralności osobistej.

[product id="15115"]


Jesper Juul – Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

Zdaniem Jespera Juula, idealni w oczach dzieci rodzice nie wiedzą wszystkiego, ale są stale gotowi do tego, by się rozwijać. Dotyczy to także doskonalenia się w roli opiekuna, który jest odpowiedzialny za swoje czyny, potrafi mądrze stawiać granice, rozmawiać, i, przede wszystkim, kochać. W książce „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem” miejsce metod wychowawczych zajmuje bowiem miłość, która – właściwie ukierunkowana – jest podstawą szczerej, opartej na szacunku relacji.

[product id="15047"]


Książki na temat wychowania – Rodzic jako przywódca stada

Przywództwo nie kojarzy nam się dobrze. Przywołuje na myśl stawianie sztywnych granic i konieczność podporządkowania się innym osobom. Warto jednak wiedzieć, że przywództwo – choć powiązane z władzą – nie polega na narzucaniu własnych rozwiązań. Lider jest elastyczny, empatyczny i otwarty na dialog. Dotyczy to nie tylko przywództwa w biznesie czy polityce, ale też rodzinie. W książce „Rodzic jako przywódca stada” Jesper Juul wyjaśnia, jak możemy stać się odpowiedzialnymi, otwarcie mówiącymi o swoich potrzebach przywódcami.

[product id="15118"]


Jesper Juul – autor bestsellerowych poradników dla dzieci i rodziców

Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta rodzinny, urodził się 18 kwietnia 1948 roku. Wraz z Walterem Keplerem założył Skandynawski Instytut Kemplera, którego celem było kształcenie przyszłych pedagogów. Był jednym z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Propagował idee szacunku i synergii we wzajemnych relacjach. Jego książki (w tym m.in. „Twoje kompetentne dziecko”, „Kryzys szkoły” czy „Być razem. Książka dla par”) zdobyły popularność niemal na całym świecie. W 2012 zachorował na poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, cały czas był jednak aktywny zawodowo. Zmarł 25 lipca 2019 roku.

[product id="18185, 18229, 19802, 15117, 15111, 15081, 17898, 15047, 17457, 15069, 15115, 15119, 15052, 15055, 15118, 15070" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium