„To tylko bajka!” – lubimy mówić, gdy coś, co widzimy lub słyszymy, mocno mija się z prawdą. Tworzenie nierealnych światów jest domeną wielu twórców literatury dziecięcej, jednak ci, którzy postanowili tworzyć książki o anatomii, nie mogą sobie na to pozwolić
pl

Bajka dla dzieci o ciele człowieka. 5 książek o anatomii dla dociekliwych

Bajka dla dzieci o ciele człowieka. 5 książek o anatomii dla dociekliwych

„To tylko bajka!” – lubimy mówić, gdy coś, co widzimy lub słyszymy, mocno mija się z prawdą. Tworzenie nierealnych światów jest domeną wielu twórców literatury dziecięcej, jednak ci, którzy postanowili tworzyć książki o anatomii, nie mogą sobie na to pozwolić. Często używają ogólnych, zrozumiałych dla małych czytelników określeń, ale trudno jest mówić o tworzeniu fantastycznej fabuły. Jeśli zastanawiacie się, czy w sprzedaży znajduje się choć jedna bajka dla dzieci o ciele człowieka, spieszymy z wyjaśnieniem. Tak! A nawet jest ich znacznie więcej…

Czasami zastanawiamy się, czy to nie za wcześnie – w końcu ilustracje przedstawiające ciało człowieka kojarzą nam się raczej z grupą starszych odbiorców. Warto jednak wiedzieć, że książki o ludzkim ciele tworzone są również dla najmłodszych czytelników – choć wówczas treści  są w nich przedstawiane w dużo bardziej przystępny sposób. Dziś opowiemy wam o książkach dla dzieci, w których – oprócz anatomicznych terminów – znajdziecie fakty, ciekawostki i opowieści. Nie będą to typowe bajki, bo ten gatunek zdecydowanie rządzi się swoimi prawami – będą za to ciekawe publikacje, które zachęcą was do rozmowy. Dlaczego warto je czytać? Po które z nich warto sięgnąć? Podpowiadamy!

Książki dla rodziców Książki dla dzieci Gry i zabawki

Wspólne czytanie książek o ciele człowieka dla dzieci wzmacnia więź z rodzicem

Wspólne czytanie z dzieckiem najczęściej kojarzy nam się z długimi wieczorami, które spędzamy w towarzystwie baśni czy klasycznych opowieści. Warto jednak dać szansę innym propozycjom, które mogą być równie ważne i fascynujące dla dziecka. Po co? Po to, by odkrywać literaturę dziecięcą z nieco innej perspektywy, nie tracąc przy tym tego, co we wspólnym czytaniu najważniejsze – okazywania miłości i budowania więzi rodzica z dzieckiem. Spędzając czas razem, dodatkowo z wartościową lekturą, tworzymy wspólne doświadczenia, w czasie których możemy rozmawiać, zadawać pytania i dzielić się refleksjami. To doskonała okazja do budowania zaufania między ciekawymi świata dziećmi a rodzicami, którzy są uważni na wątpliwości dziecka. Cudownym przykładem książki, po którą warto sięgnąć wspólnie, jest „To twoje ciało” Lucii Serrano. Stanowi zaproszenie do rozmowy o budowie, pielęgnacji, higienie i ochronie ciała.

[product id="25802"]

 

 

Bajka dla dzieci o ciele człowieka rozwija ciekawość i poszerza wiedzę

Czytanie książek o ciele człowieka to doskonały sposób na poszerzanie wiedzy dzieci na temat funkcji i struktury ludzkiego organizmu. To jednak nie tylko źródło faktów i informacji, o nie! Takie pozycje stwarzają wyjątkową okazję do rozwijania intelektualnych i emocjonalnych kompetencji naszych dzieci. Dzieje się tak, ponieważ z dużą lekkością i taktem wprowadzają czytelników w przestrzeń pełną tajemnic naukowych. Choć wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie są niezwykle złożone i skomplikowane, autorzy książek anatomicznych dla małych czytelników unikają trudnej, niezrozumiałej terminologii. To właśnie z takich publikacji dziecko mogą dowiedzieć się, jak działają narządy takie jak żołądek, wątroba czy serce. „Książka z okienkami. Jak pracuje twoje ciało?” Rosie Dickins odpowie na wszystkie wasze pytania. I te okienka!

[product id="26961"]

 

 

Książki o anatomii wspierają budowanie zdrowych nawyków

Książki o ciele człowieka bardzo często zachęcają dzieci do zdrowego stylu życia. To z nich dowiadują się, jak działa organizm i dlaczego ważne jest dbanie o niego, a to stanowi doskonały początek rozmowy o zdrowych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Dzieci, które wiedzą, jak ważna jest rola zdrowego odżywiania i regularnej aktywności, zwykle dużo chętniej podejmują świadome wybory w tym zakresie. Co więcej, takie publikacje stanowią też bogate źródło wiedzy o nieprawidłowościach, które mogą się pojawiać na różnych etapach naszego życia. Mali czytelnicy mogą stać się w konsekwencji czujni na niepokojące sygnały, które wysyłają im ich ciała i szybciej na nie reagować. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o sygnałach wysyłanych przykładowo z jelit, koniecznie sięgnijcie po książkę „Co w brzuchu burczy, czyli o tym, jak twoje ciało zmienia jedzenia w paliwo (i kupę)” Jennifer Gardy. To pozycja bardziej wciągająca od niejednego serialu medycznego!

[product id="24616"]

 

 

Książki o ciele człowieka zachęcają do budowania wiedzy medycznej już od najmłodszych lat

Odkrywanie podstaw anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu może być dla dzieci kluczowym krokiem w kształtowaniu rozumienia własnego ciała. Stworzone z myślą o najmłodszych czytelnikach książki pomogą im zrozumieć, jak nazywają się narządy wewnętrzne i jaką funkcję pełnią. Ta wiedza może być nie tylko fascynująca z punktu widzenia małego odbiorcy, ale też przydatna w codziennym życiu. Czytając książki o ciele człowieka, zyskują świadomość swojego ciała i swoich potrzeb, zwracają też większą uwagę na to, jak wiele ważnych zmian się w nim dokonuje każdego dnia. Autorzy wspomnianych lektur ponadto często wyjaśniają dzieciom, jak dbać o higienę (m.in. dlaczego warto myć ręce i zęby). Wartościową lekturą dla wszystkich małych czytelników może być „Ciało człowieka. Przewodnik dla dzieci, które chcą poznać swoje ciało” Katie Stokes.

[product id="27696"]

 

 

Opowieści o tym, jak działa nasz organizm, inspirują młodych badaczy!

Dzieci są ciekawe świata! Zadają mnóstwo pytań, a duża część z nich obejmuje tajemnice ludzkiego organizmu. Książki, które odpowiadają na te pytania, stają się dla nich drzwiami do fascynującego świata nauki. Poznawanie części ciała, funkcji narządów i procesów fizjologicznych może rozbudzać ich ciekawość i wyobraźnię. Być może wówczas okaże się, że pytań będzie jeszcze więcej – i właśnie to w dziecięcej ciekawości jest najbardziej niezwykłe! Wszystkie z nich mogą stać się też impulsem do dalszych badań i eksperymentów, niekoniecznie tych zainicjowanych przez rodziców (dzieci mogą m.in. samodzielnie sprawdzić, czy po umyciu zębów nadal będzie znajdować się na nich płytka nazębna). Okazję do takich eksperymentów da wam książka „Sekretne życie zębów” Mariony Tolosy Sistere. Jesteście gotowi?

[product id="25103"]

 

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 25343, 25388, 23512, 23528, 24390, 24392, 23591, 23455, 23692, 24390, 24392, " slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296, 24392, 27000, 27392, 26977, 24482, 25953, 27458" slider="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium