Astrid Lindgren – klasyka wśród książek dla dzieci

0
Astrid Lindgren – życie i twórczość

Astrid Lindgren stworzyła przeszło trzydzieści powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci. Jej dzieła zostały przetłumaczone na ponad siedemdziesiąt języków, docierając tym samym do niemal wszystkich zakątków globu.

Astrid Lindgren – biografia

Astrid Lindgren przyszła na świat 14 listopada 1907 roku w Vimmerby. To niewielka miejscowość w Smalandii, najuboższym regionie Szwecji, który stanie się wkrótce jednym z najchętniej opisywanych przez autorkę miejsc. Astrid Lindgren była córką zamożnego chłopa, od najmłodszych lat przygotowywano ją do pracy sekretarki w jednym z biur w Sztokholmie. Nie oznacza to jednak, że jej dzieciństwo było pozbawione beztroski. Wręcz przeciwnie – nieraz wspominała, że całymi dniami bawiła się z rodzeństwem na dworze, a wieczorami słuchała gawęd opowiadanych przez ojca. W wieku 18 lat zaszła w ciążę i – aby nie wywoływać skandalu w rodzinnej miejscowości – szybko przeniosła się do Sztokholmu. Tam też urodziła syna, znalazła pracę i poznała swojego przyszłego męża, Sture Lindgrena. Wkrótce na świat przyszła ich córka. W 1946 roku szwedzka pisarka została redaktorem dla dzieci w jednym z wydawnictw – pracowała tam 25 lat, wydając jednocześnie swoje powieści i zbiory opowiadań.

Astrid Lindgren – zawsze blisko dzieci

Astrid Lindgren wyznała kiedyś, że pragnie pisać tylko dla czytelników, którzy potrafią wyobrazić sobie cuda. Tymi czytelnikami są oczywiście dzieci. Z tego powodu w jej bogatym dorobku próżno szukać twórczości skierowanej wyłącznie dla dorosłych odbiorców. Zawsze powtarzała, że jej najważniejszym źródłem inspiracji były beztroskie czasy dzieciństwa, pełne ciekawych przygód, odważnych prób, marzeń i fantazji. Uważała, że dziecko nie potrzebuje do szczęścia nic więcej poza wolnością i poczuciem bezpieczeństwa. Właśnie taki świat, nieograniczony i szczęśliwy, przedstawiała w swoich dziełach. Co więcej, walczyła również o prawa dzieci. Po jej głośnym przemówieniu w 1979 roku parlament szwedzki uchwalił ustawę zabraniającą upokarzania i bicia dzieci. Był to pierwszy taki akt na świecie.

Książki dla dzieci, które nigdy się nie zestarzeją

Astrid Lindgren zadebiutowała w 1944 roku, jednak to nie jej pierwsza książka, Zwierzenia Britt-Marii, przyniosła jej największą popularność. O autorce głośno zrobiło się rok później, gdy wszyscy poznali Pippi Pończoszankę. Powieść o rudowłosej dziewięciolatce, mieszkającej w ogromnym domu tylko z koniem i małpką, nie od razu spodobała się krytykom i cenzorom – za to szybko pokochały ją dzieci. Najmłodsi czytelnicy równie chętnie przyjęli pozostałe książki Astrid Lindgren – Detektywa Blomkvista (1946), Dzieci z Bullerbyn (1947), Braci Lwie Serce (1973) i wiele innych tytułów. Bohaterowie, którym życie dała szwedzka pisarka, są przyjaciółmi dzieci już od wielu pokoleń. I wszystko wskazuje na to, że nieprędko się to zmieni.

 

[product id="18254, 17526, 16033, 20410"]

 

Najpiękniejsze/najlepsze książki dla dzieci 2020

 


 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium