Najlepsze książki o sztuce dla dzieci 0
Najlepsze książki o sztuce dla dzieci

Książki dla dzieci o sztuce

Książki to dla dziecka pierwszy kontakt z prawdziwą sztuką. Piękna książka jest jak wyprawa do galerii sztuki. Dlatego tak bardzo ważny jest dobór lektur, które mają wysoki poziom literacki i artystyczny. A czym tak naprawdę jest sztuka i do czego jest ona człowiekowi tak naprawdę potrzebna? Voila! Książki dla dzieci o sztuce odpowiadają i na te pytania!

Dlaczego sztuka pełna jest golasów

Nowość wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka odpowiada na ciekawe pytania o sztuce, która jest dość dziwnym wytworem człowieka, jakby się tak porządnie zastanowić. Dzieła sztuki pełne są nagich ludzi i owoców, a niektóre wyglądają, jakby namalował je pięciolatek. Często są strasznie drogie. Skąd wiadomo, które dzieła są dobre, a które nie? Właściwie po co ludziom sztuka? Autorka – absolwentka wydziału sztuki na University of London, historyk, artystka i wykładowczyni – prezentuje sztukę w ujęciu problemowym: od malowideł naskalnych do kubizmu, od renesansu do sztuki współczesnej, i w bardzo przystępny sposób objaśnia dzieciom istotę sztuki.

          

[product id="15776"]

Piękno i sztuka, co to takiego

Piękno i sztuka w ujęciu filozoficznym. Czym jest piękno? Czym jest gust? Jak na nasz gust wpływa kultura? Jakie są kryteria piękna? Czy piękno i sztukę można zrozumieć? Kim jest artysta i kto może zostać artystą? I najważniejsze: do czego służy sztuka?

Każda książka z serii Dzieci filozofują składa się z sześciu pytań i ułożonych do nich możliwych przeciwstawnych odpowiedzi. Są niezwykle inspirujące, skłaniają do stawiania własnych pytań, wspólnych rozmów i poszukiwań. Polecamy!

          

[product id="15225"]

S.Z.T.U.K.A.

S.Z.T.U.K.A. to Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów. Książka to jedna z serii miniencyklopedii wydawanych przez Dwie Siostry. Tekst napisał Sebastian Cichocki, a ilustracje wykonał duet Mizielińskich. W książce znajdziecie 51 dzieł wybitnych współczesnych artystów z całego świata. Nie spodziewajcie się jednak grzecznych obrazów w ramach. Książka rozpoczyna się od prezentacji Fontanny Marcela Duchampa (pamiętacie, to pisuar, który artysta umieścił na wystawie w 1917 i wywołał tym niezłą sensację), a dalej jest tylko ciekawiej. Bo sztuka może być prawdziwą przygodą, a artysta – czarodziejem!

          

Teczka inspiracji. Najsłynniejsze obrazy świata

Zuzu Toys przygotowało dużą tekę (format A3) z dwudziestoma najsłynniejszymi obrazami świata. Każda luźna karta zawiera reprodukcję obrazu, opis i biografię malarza (po polsku i po angielsku) oraz wersję dzieła sztuki do pokolorowania na odwrocie. Dodatkowa karta zawiera wyjaśnienia ważniejszych terminów z dziedziny malarstwa, takich jak:pejzaż, portret, martwa natura czy malarstwo rodzajowe.

[product id="16430"]

Linnea w ogrodzie Moneta

Linnea to dziewczynka, która uwielbia kwiaty i obrazy. Często ogląda album o malarstwie Claude’a Moneta, w którym na obrazach jest pełno kwiatów. I oto Linnea udaje się na wycieczkę do Paryża i wędruje po niezwykłym mieście śladami malarza – impresjonisty. Cudowne ilustracje Leny Anderson, reprodukcje obrazów Moneta oraz fotografie z rodzinnego archiwum malarza, świetna historia, tajniki malarstwa przedstawione z perspektywy dziecka – to wszystko składa się na tę niezwykłą, przetłumaczoną na ponad 20 języków, książkę. Mogłaby mieć podtytuł: jak pokochać sztukę.

[product id="15258"]

Draka w Muzeum

Detektywistyczna i kryminalna historia autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk rozgrywa się w murach Muzeum Narodowego w Warszawie. Jakim cudem znaleźli się tam dwaj bracia w nocy? Czemu zabrali ze sobą dziadka? Opisana w książce historia z dreszczykiem zawiera mnóstwo opisów dzieł sztuki, które podczas niezwykłej eskapady mają okazję obejrzeć chłopcy. Czytelnicy mogą je znaleźć na kolażowych ilustracjach Bartka Ignaciuka.

[product id="17126"]

Cuda wianki

Arcydzieło samo w sobie. W dodatku o sztuce – ludowej. Książka Marianny Oklejak otrzymała tytuł książki roku PS IBBY w 2015 roku. Historia miłosna pokazana w cyklu pór roku jest pretekstem do pokazania piękna i bogactwa polskiego folkloru. Lada moment ukaże się kontynuacja: książka Cuda-niewidy z zagadkami i zadaniami dla dzieci. 

          

 Sztuka nie tylko dla dzieci

Chyba najpełniejsze kompendium wiedzy o sztuce napisane w możliwie przyjazny i interesujący dla dzieci sposób. Wielka szkoda, że w tej chwili nie można go kupić, ale zawsze możecie spróbować szczęścia w bibliotece. Książka otrzymała główną nagrodę Dużego Donga w konkursie Fundacji Świat Dziecka na Dziecięcy Bestseller Roku 2006. Nie znajdziecie tutaj nudnego wykładu na temat trzydziestu dwóch wybranych dzieł sztuki, ale ciekawe pytania możliwe interpretacje. Książka zachęca do myślenia i otwarcia się na sztukę.

 Od Giotta do van Gogha i Opowieść o arcydziełach malarstwa

Dwie genialne wprost książki Charlie Ayres (absolwentki Courtauld Institute of Art oraz Sotheby’s Institute w Londynie) także należą do tych niedostępnych w księgarniach. Ale warto o nich wspomnieć, bo są naprawdę bardzo bardzo wartościowe. Od Giotta do van Gogha to opowieść o dwudziestu artystach, natomiast Opowieść o arcydziełach malarstwa przedstawia dwadzieścia wyjątkowych obrazów. Obydwie zawierają wspaniałe reprodukcje najlepszych dzieł sztuki, ciekawe opisy, mnóstwo ciekawostek, dodatkowe zadania dla czytelnika, adresy stron internetowych, biogramy twórców i słowniczki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium