Najlepsze kryminały dla młodzieży… oczywiście ze Szwecji

0
Najlepsze kryminały dla młodzieży… oczywiście ze Szwecji

Kryminały dla młodzieży

Dawid i Larissa to doskonała seria Martina Widmarka dla starszych dzieci. Autor serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai postanowił, że jego bohaterowie będą dorastać razem z wiernymi czytelnikami. Kolejny – a jakże – detektywistyczny cykl kieruje do nieco starszych dzieci. Przed wami najlepsze kryminały dla młodzieży. Tej nieco młodszej.

Bardzo często autorzy współczesnych książek dla (prawie) nastolatków próbują przypodobać się czytelnikom, ich gniewnym nastrojom i niechęci do świata na przykład szydzeniem ze szkoły czy “starych”. Ale nie tutaj. Martin Widmark zaczął pierwszy tom serii od hitchcockowskiego “trzęsienia ziemi”, czyli od wyznania miłości trzynastoletniego Dawida swojej koleżance Larisie, by w myśl reżysera potęgować napięcie, aż do ostatniej kartki.

A oto dlaczego ta seria przypadnie do gustu zarówno nastolatkom, jak i ich rodzicom.

Argument pierwszy – bohaterowie

Para głównych bohaterów jest trochę wyidealizowana – coś jak Indiana Jones czy James Bond. To nastoletnia mieszanka rycerskości, odwagi, wiedzy i jeszcze raz odwagi. W polskiej literaturze młodzieżowej już kiedyś widzieliśmy takich bohaterów – w serii Nienackiego o Panu Samochodziku, jednak u Widmarka zyskali współczesny sznyt, ale bez sztuczności i nierealności. Po prostu – pozytywna para młodych ludzi, którzy (jeszcze?) nie zanurzają się w nastoletnim nihilizmie.

Argument drugi – wiedza

Poza nieszablonowością pary głównych bohaterów książki mają jeszcze jeden aspekt, który usatysfakcjonuje rodziców. To pochwała wiedzy. Pochwała konstruktywna i inteligentna zarazem – pokazująca, że wiedza pozwala przeżywać zapierające dech w piersiach przygody i w dodatku wychodzić z nich cało. Na kartach tej szwedzkiej serii sąsiadują ze sobą na równi: filozofia, matematyka, chemia, biologia czy programowanie. I tak znajomość tablicy Mendelejewa pozwala ma przykład rozszyfrować wiadomość, a filozofia pomaga w starciu z samym sobą w ciemnych szybach nawiedzonej kopalni.

Argument trzeci – autor

Martin Widmark jest Szwedem, a jak wiadomo Szwedzi potrafią pisać kryminały. Poza tym jest nauczycielem języka szwedzkiego dla obcokrajowców, również dzieci, a więc ma, musi mieć, umiejętność opisywania świata językiem prostym i zrozumiałym. Co najważniejsze, Martin Widmark szanuje swoich młodych czytelników – fabuła jest dopracowana i logiczna (dzięki temu nazywany jest szwedzką Agathą Christie dla dzieci i młodzieży). Książki pisze zawsze przed południem, bardzo dużo ćwiczy i nie przyznaje się przed ojcami znajomych swoich dzieci, że on to “ten Widmark od kryminałów dla dzieci”. Choć musi być to trudne, bo w Szwecji jest bardzo popularny.

W serii Dawid i Larisa ukazały się dotychczas trzy tytuły po polsku:

Antykwariat pod Błękitnym Lustrem – Dawid pod nieobecność rodziców, którzy wyjechali pracować do Nigerii, mieszka u ich przyjaciela Melchiora Rasmusena, właściciela antykwariatu. Melchior pewnego pięknego dnia po prostu znika, zostawiając zaszyfrowaną wiadomość dla Dawida. Potem pojawia się ukryte laboratorium, niecodzienne eksperymenty, historia pewnego odkrycia oraz zatopionej biblioteki. Dawidowi w jego przygodach towarzyszy Larisa – bardzo inteligentna, odważna i spostrzegawcza dziewczyna, która nie lubi być nazywaną młodą damą.

Trzynasty gość – kopalnie, ciemność, nieczynne szyby i zagłada całej ludzkości. W nieczynnej kopalni dzieją się niepojęte rzeczy. Dawid i Larisa, podążając za szkockim wynalazcą, znajdują się w (za) bardzo rozświetlonych korytarzach kopalnianych. Szkot tajemniczo znika, Larisa staje oko w oko z samą sobą. Trzeba natychmiast rozwikłać zagadkę tego miejsca.

Wyspa Obłąkanych – zegarmistrz, dziwne przedstawienie i umiejętność czytania w myślach?! Trzeba to natychmiast wyjaśnić!

Zobacz serię Biura Detektywistecznego!

[product id="16649, 16732, 16723, 17525"]

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium