Fragment książki "Montessori dla każdego"

0
Montessori dla każdego. Fragment

Czy wiecie, co łączy Jackie Kennedy, założycieli Google’a, Beyoncé oraz księcia Williama? Fakt, że zostali wychowani zgodnie z założeniami i myślą pedagogiczną dr Marii Montessori.
A to dało im radość odkrywania świata, pozwoliło rozbudzić kreatywność i nieszablonowe myślenie.

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat

To książka stworzona w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne formy edukacji. Może też pomóc w kształceniu domowym, które w ostatnich latach zdobywa coraz więcej sympatyków. Metoda Montessori to nie tylko odpowiednio dostosowane materiały, ale i cała filozofia obejmująca również naukę dobrych manier, lekcje ciszy czy samodzielności, budowania relacji w grupie, a także własnej autonomii. Dzięki metodzie Montessori dzieci poradzą sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi dorosłe życie.

Wychowywanie, według Marii Montessori, jest rodzajem pomocy w osiąganiu niezależności. Opiera się głównie na pokazywaniu dziecku możliwości sensorycznego doświadczania świata, dlatego materiały wykorzystywane w tej metodzie powinny być możliwe do poznania wszystkimi zmysłami.

Koncepcja Montessori obejmuje wspieranie naturalnego rozwoju dziecka oraz przygotowywanie go do życia w społeczeństwie. Wolność wyboru, poczucie sukcesu i spełnienia dzięki udoskonalaniu się poprzez pracę prowadzą do samodyscypliny i wewnętrznego spokoju. Głównym założeniem klas prowadzonych według koncepcji pedagogicznej Marii Montessori jest mieszanie w obrębie jednej grupy dzieci w różnym wieku, najczęściej z trzech roczników. Uczniowie często mają różny kolor skóry, różne wyznania i poglądy. Łączy ich dążenie do pokoju i współpracy, a każdy z nich realizuje się dzięki indywidualnej pracy, zgodnej z własnymi potrzebami i opartej na własnych zainteresowaniach.

Zmysły odgrywają w życiu ważną rolę. Według Marii Montessori są nie jako „przedłużeniem” umysłu — dzięki nim poznajemy świat już od czasu życia prenatalnego, a nasz mózg otrzymuje informacje sensoryczne, bodźce, które pomagają w rozwoju. W ten sposób ukształtowany umysł łatwiej przyjmuje kolejne bodźce ze świata matematyki, języka. Każdy materiał sensoryczny powinien mieć jedną cechę charakterystyczną — długość, szerokość, wysokość itp., co pozwoli na łatwiejsze dostrzeżenie danej właściwości przez dziecko.

W przypadku większości materiałów dziecko będzie też mogło samo sprawdzić poprawność wykonanej pracy, bez odnoszenia się do oceny innych. Pomoce służą do rozróżniania rozmiarów, kształtów, kolorów. Mają różne faktury, ciężar, temperaturę, mogą też wydawać różne dźwięki. Można w nich odnaleźć podobieństwa, kontrasty, tworzyć z nich różnorodne szeregi. Przyjęty system złożony z 10 elementów wprowadza dziecko do systemu układu dziesiętnego. To, czym się posługujemy, to zmaterializowana abstrakcja, która pozwala dzieciom na lepsze zrozumienie otaczającej je rzeczywistości.

Poniżej znajdują się propozycje materiałów, jakie możemy zrobić razem z dziećmi w domu dla rozwijania zmysłów, oraz propozycje stymulujących rozwój gier i zabaw.

 

[product id="17436"]

 

SAprawdź także: Książki dla dzieci w duchu Montessori

 

Polecamy również: Biblioteka metody Montessori

 


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium