“No bo co w końcu, kurczę blade!”, czyli książki o Mikołajku i jego bandzie

0
“No bo co w końcu, kurczę blade!”, czyli książki o Mikołajku i jego bandzie

Książki o Mikołajku

Mikołajek to bohater opowiadań o codziennym życiu – rodzinnym i szkolnym – jakie toczy się wokół niego.
Książki o Mikołajku cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń. 
 

[product id="16853, 22042, 16995, 21566"]

29 marca 1959 ukazało się we francuskiej prasie pierwsze opowiadanie o zwyczajnym chłopcu, jakich wielu wówczas biegało po francuskich ulicach. Seria o Mikołajku, napisana przez René Goscinnego i zilustrowana charakterystyczną kreską Jeana-Jacquesa Sempégo, to francuskie dobro narodowe. Opowieści o zwyczajnym życiu rodzinnym i szkolnym tego małego chłopca i grupy jego szkolnych kolegów kochają nie tylko dzieci, ale także dorośli na całym świecie. Dlaczego wciąż bawią one współczesnych czytelników, chociaż od dawna nikt nie biega do szkoły w krótkich spodenkach z oldskulowym tornistrem na plecach, żadne mamy nie przygotowują już codziennie dwudaniowego obiadu z własnoręcznie upieczonym ciastem na deser, a telewizor nie jest już dobrem luksusowym i nie stanowi przedmiotu pożądania chłopców w wieku szkolnym i ich rodziców?

 

Książki o Mikołajku opisują wspaniałe dzieciństwo. Wspaniałe, czyli po prostu normalne. Jest w nim miejsce na szkolne kłopoty, niespełnione marzenia o rowerze, różne dziecięce strachy (na przykład, że rodzice wywiozą Mikołajka do lasu, bo chcą mieć nowe dziecko), konflikty pomiędzy dziećmi, pomiędzy dorosłymi i pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Jednocześnie jest to jednak dzieciństwo pełne wolności, zabawy i bardzo intensywnych kontaktów rówieśniczych.

Dzieciństwo, w którym można było wracać ze szkoły z bandą kolegów, w którym dzieciom pozwalano mieć swój własny świat i własne sprawy i w którym dzieci te mogły same budować swoje relacje z innymi bez ciągłego nadzoru i upominania przez dorosłych. W tym świecie najlepszą zabawką był prawdziwy stary samochód, porzucony na jakimś placu bez kół. Pomimo tego że życie jest dla Mikołajka czasem niesprawiedliwe (co często podkreśla), to jednak jest też po prostu ciekawe i bardzo fajne, jak powiedziałby o nim sam główny bohater.

 

Książki o Mikołajku skupiają się na relacjach międzyludzkich i pokazują je w bardzo prawdziwy i jednocześnie niesamowicie zabawny sposób. Komizm tych historii wynika z charakteryzowania bohaterów poprzez ich wady i obnażania ich niedoskonałości, ale z dużą dozą sympatii. Narratorem jest tu sam Mikołajek, który rozbrajająco szczerze i bardzo rzetelnie opisuje otaczający go świat i ludzi.

Chłopiec opowiada nie tylko o swoich szkolnych kolegach, ale także o dorosłych. Bywają oni często niedojrzali, dziecinni, a przez to bardzo prawdziwi i zabawni. Mikołajek jako narrator nie ośmiesza jednak nikogo celowo, po prostu opisuje to, co widzi jako kilkulatek. Warto naprawdę przekonać się, jak z jego perspektywy wyglądają niektóre zachowania rodziców czy nauczycieli…

 

Główni bohaterowie

 

Mikołajek

Nie najlepiej radzi sobie z arytmetyką. Często wpada w kłopoty w szkole i w domu. Najchętniej spędzałby czas z kolegami na przykład na placu, na którym stoi stary, zepsuty samochód. Fascynują go Indianie, kowboje, samochody i piłka nożna. Najbardziej na świecie nie lubi być traktowany jak mały dzidziuś.

Tata Mikołajka

Dość leniwy, po pracy w biurze czas spędzałby najchętniej w fotelu z gazetą, która maskowałaby jego drzemanie. Lubi się przechwalać, imponować synowi i sąsiadowi. Z jego opowieści wynika, że w młodości był mistrzem we wszystkim i najlepszym uczniem w szkole, teraz ma jednak trudności z otrzymaniem podwyżki. Często popada w konflikty z żoną, sąsiadem i teściową.

Mama Mikołajka

Prawdziwa pani domu, która przygotowuje dwudaniowe obiady z deserem. Uważa, że większość kobiet ma lepiej: ich mężowie więcej zarabiają, mają lepsze samochody i telewizory. Mama Mikołajka próbuje się emancypować, na przykład robi kurs prawa jazdy, co okazuje się dość niebezpieczne. Próbuje także pomóc karierze zawodowej męża, co nie wychodzi mu na dobre… (Trzeba pamiętać, że książka powstała w latach 60, kiedy we Francji większość kobiet po urodzeniu dziecka zostawała w domu).

Alcest

Mikołaj zawsze powtarza, że Alcest to jego najlepszy kumpel. Jest gruby i ciągle je. Nie lubi się męczyć i dzielić swoim prowiantem z innymi – boi się, że dla niego zabraknie. Ma wiecznie brudne ręce i kieszenie pełne okruchów.

Ananiasz

Najlepszy uczeń i ulubieniec pani, co oczywiście automatycznie oznacza, że jest nielubiany przez większość chłopaków w klasie. Nosi okulary, przez co koledzy nie mogą go bić tak często, jak by chcieli. Lizus i skarżypyta.

Kleofas

Najgorszy uczeń w klasie, mało bystry, zwykle rozkojarzony. Często musi stać w kącie i zostawać po lekcjach za karę. Drugą karę dostaje zwykle potem od rodziców.

Rufus

Jego tata jest policjantem. Rufus zawsze straszy nim dzieci, a nawet dorosłych.

Euzebiusz

Najbardziej waleczny i najsilniejszy w klasie. Najchętniej wali w nos.

Gotfryd

Najbogatszy chłopiec w klasie, który ma wszystko, czego zapragnie. Do szkoły jest wożony samochodem. Zajmują się nim służący, bo rodzice nie mają czasu, są zbyt zapracowani.

 Sami widzicie, że koledzy Mikołajka to naprawdę wybuchowa mieszanka. Mają niesamowite pomysły, wiecznie się biją, przechwalają i wpadają w kłopoty, przez które muszą na polecenie nauczycielki albo opiekuna Rosoła zostawać w szkole po lekcjach i przepisywać różne moralizatorskie zdania.

Książki o Mikołajku zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci – i to w naprawdę różnym wieku. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. U nas jest to jedna z ulubionych książek do słuchania podczas podróży samochodem.

 

Najnowsza część serii:

[product id="22042"]

 

[product id="16853, 16995, 21566"]

 

 Świąteczne nowości i zapowiedzi 2020

 

 Najpiękniejsze książki świąteczne

 

 

 


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium