Dunia ma szansę zostać przyjaciółką Twojej córki. Co prawda to tylko postać z książki, ale tak żywa, jakby była z krwi i kości. Jest taką przyjaciółką
pl

Dunia — seria książek dla dziewczyn, które właśnie nauczyły się czytać!

Dunia — seria książek dla dziewczyn, które właśnie nauczyły się czytać!

Dunia ma szansę zostać przyjaciółką Twojej córki. Co prawda to tylko postać z książki, ale tak żywa, jakby była z krwi i kości. Jest taką przyjaciółką, o której marzy każda z dziewczynek idących do szkoły.

Co takiego specjalnego jest w Duni? Otóż całą serię graficznie zaprojektowano dla początkujących czytaczy. Litery są dość duże, a tekstu na stronie akurat tyle, aby mieć poczucie, że dam radę to przeczytać. Dodatkowo tekst jest przetykany zabawnymi ilustracjami Evy Eriksson, którą możecie znać z innych szwedzkich książek. Dzięki temu, że są czarno- białe, nie rozpraszają zbytnio małego czytelnika.

W magicznym rytuale przejścia, który w mojej rodzinie nazywamy “Przeczytałem pierwszą książkę!”, chodzi o poczucie sukcesu. Bowiem czytanie początkowo jest dla wielu dzieci mozołem. Składanie literek i sylab w słowa przychodzi im z dużym trudem. Nie są w stanie przeczytać zbyt wiele tekstu naraz, bo wiąże się to z niemal fizycznym wysiłkiem. Dlatego Dunia jest książką idealnie nadającą się na prawdziwą “pierwszą książkę”. W kilka wieczorów czy popołudni dziecko jest w stanie przeczytać ją w całości.

Duma z własnego samodzielnego osiągnięcia jest ogromna i przekłada się na dobre myślenie o sobie i poczucie własnej wartości (“Umiem, potrafię”). Połączenie czynności czytania z dobrymi emocjami i poczuciem satysfakcji sprawia, że dziecko chętnie sięga po kolejne książki z przekonaniem, że da sobie z nimi radę.

Dlaczego akurat po te? Bo przeczytawszy jedną książkę o Duni, w poczuciu własnej czytelniczej mocy chce się koniecznie dowiedzieć, co będzie dalej. Czy Dunia spotka się z Fridą w Uppsali? Całe szczęście Rose Lagercrantz zadbała o czytelników — seria o Duni liczy 6 tomów i jeden dodatkowy, który opowiada o koledze z klasy Duni, Mattisie.

Co takiego szczególnego jest w tych książkach? Lagercrantz jasno i precyzyjnie wyłuskuje uniwersalne potrzeby i ubiera je w słowa, które trafiają do ośmioletnich czytelników. Potrzeby, dodajmy, wspólne dla dużych i małych. Któż bowiem nie marzy o prawdziwej przyjaźni, komu nie jest trudno pogodzić się ze stratą? Dlatego dzieci w Duni odnajdują siebie w wielu trudnych i radosnych sytuacjach. Dunia pomaga im nakreślić marzenia, które były niewypowiedziane. Zaopiekować się niewypłakanym smutkiem. A nam, dorosłym, Dunia przypomina o tym, jak wygląda świat widziany dziecięcymi oczyma. Zdarza nam się bowiem zapominać, co z tej perspektywy bywa ważne.

[product id="15975, 15977, 16880, 15976, 17539, 15945, 15974"]

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium