Co czytać dzieciom, które będą mieć rodzeństwo

0
Co czytać dzieciom, które będą mieć rodzeństwo

Książki o rodzeństwie

To bardzo ważne, żeby przygotować dziecko na pojawienie się w domu noworodka. Niezależnie od tego, czy ma ono dwa lata, sześć czy nawet dziesięć, z pewnością nie do końca zdaje sobie sprawę, co oznacza nowy członek rodziny w domu. Książki o rodzeństwie, dopasowane do wieku dziecka, mogą być naprawdę bardzo pomocne. Co oczywiście wcale nie znaczy, że jest szansa na sielankę w domu po pojawieniu się noworodka…

Zuzia i nowy dzidziuś

To dziwne, mama Zuzi robi się coraz grubsza. W końcu oznajmia: W naszej rodzinie pojawi się nowy dzidziuś!

Ta książeczka serii opowiada o tym, jak Zuzia radzi sobie w roli starszej siostry.

Serię książeczek o Zuzi polecamy dzieciom od 3. roku życia.

[product id="15747"]

 

Kicia Kocia ma braciszka Nunusia

Mała kotka przygotowuje się na przybycie braciszka!

Ścieli mu łóżeczko i daje w prezencie ulubioną zabawkę. Kiedy jednak Nunuś pojawia się w domu, okazuje się, że mama zajmuje się tylko nim. 

Kicia Kocia to niezwykle popularna seria kwadratowych książek autorstwa Anity Głowińskiej, dla małych czytelników w wieku 2-5 lat. Dzieci uwielbiają książeczki za wyraziste ilustracje, ciekawe przygody i bohaterów, z którymi najmłodsi czytelnicy mogą się łatwo utożsamić.

Kicia Kocia to rezolutna kotka, która wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi odkrywa odważnie świat i uczy się najważniejszych zasad i prawideł w codziennym życiu.

[product id="15357"]

 

Jadzia Pętelka wita dzidziusia

W rodzinie Pętelków pojawia się nowy członek rodziny. Jak rodzeństwo zareaguje na nową sytuację? Sprawdźcie, jak zmienia się codzienność w całej rodzinie po urodzeniu dziecka.

Pętelkowie przywitali nowego członka rodziny. Jadzia jest bardzo przejęta, bo przecież niełatwo być starszą siostrą. Czasem trzeba zabawiać dzidziusia, kiedy płacze albo pomagać tacie w zmienianiu pieluch. A czasem można też... trochę się zezłościć! Zwłaszcza gdy trzeba dzielić się mamą z małym, wiecznie głodnym bobasem!

„Jadzia Pętelka" to seria przeznaczona dla najmłodszych czytelników. W każdej części maluchy oraz ich rodzice mają szansę rozpoznać sytuacje z własnej codzienności. Podążając za tytułową bohaterką, odkryją więc sposoby na wyciszenie przed snem, oswoją temat kąpieli, mycia zębów czy siusiania do nocnika, wspólnie przygotują się do wyjścia na spacer. Dzięki prostemu językowi, krótkim tekstom, elementom aktywizującym oraz czytelnym, zabawnym ilustracjom lektura przyciągnie uwagę dziecka i wesprze je w stawianiu czoła codziennym maluszkowym wyzwaniom.

Atuty:

  • Zabawne ilustracje pozwalające dziecku utożsamienie się z głównymi bohaterami
  • Bestsellerowa seria, która połączona jest z serią o Stasiu Pętelce – starszym bracie Jadzi
  • Serie idealnie nadają się do wspólnego czytania przez całą rodzinę
  • Piękne wydanie, z powodzeniem nadające się na prezent
[product id="23823"]

 

Tosia i Julek czekają na brata

Bazując na swoim ogromnym doświadczeniu i wiedzy, autorka z wielkim wyczuciem pisze o sprawach, które rodzicom – najczęściej tym mniej doświadczonym – sprawiają trudność: Tym razem rodzeństwo przygotowuje się na narodziny młodszego braciszka.

Mama Tosi i Julka jest w ciąży. To wymagający czas nie tylko dla niej. Jak dzieci zareagują na to, że mama nie ma już tyle sił, by się z nimi bawić? Jak poradzą sobie z emocjami, które w nich narastają?

Seria (Nie) tacy sami powstała z potrzeby serca – zarówno Autorki, jak i Wydawcy. Magdalena Boćko-Mysiorska, świetna polska pedagożka, terapeutka, trenerka i blogerka, promotorka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy stworzyła książki – i dla dzieci, i dla rodziców – jakich do tej pory nie było na polskim rynku. Nie tylko pokazujemy w nich emocje i ważne etapy w rozwoju dziecka – zawsze robimy to z uwzględnieniem jego wrażliwości sensorycznej.

W każdej książeczce towarzyszymy dwójce bohaterów – bliźniętom, Tosi i Julkowi, którzy są skrajnie różni i dlatego w tych samych sytuacjach reagują w różny sposób. Uważny rodzić zna predyspozycje i wrażliwość sensoryczną własnego dziecka. Wie też, że rozwój nie polega na wywieraniu presji czy treningu, ale na wspieraniu dziecka i towarzyszeniu mu w jego osobistym tempie rozwoju. Po zapoznaniu się z serią (Nie) tacy sami rodzice dowiedzą się, że tempo rozwoju ich dziecka jest rzeczą indywidualną i nie powinno się go porównywać z tempem rozwoju innych dzieci.

[product id="23844"]

 

Pucio umie opowiadać

Dla dzieci potrafiących już mówić okazja do ćwiczenia umiejętności opowiadania. Zachętą do tego są perypetie związane z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Pod każdą dużą ilustracją znajdują się dodatkowe obrazki mobilizujące do opisywania przeżyć bohaterów własnymi słowami, a także pytania skłaniające do rozmowy z rodzicem na temat szczególnie interesujący każdego malucha: własne przyjście na świat. 
Opowiadanie wymaga m.in. rozumienia związków przyczynowo-skutkowych i relacji czasowych. Możemy dzieciom pomóc, zadając pytania typu: "Co się wydarzyło na początku?", "Co potem zrobił Pucio?", " Dlaczego?" oraz używając zwrotów: "najpierw", "później", "na koniec".
 
[product id="18030"]

 

Miffy i króliczątko

Coś dla naprawdę najmłodszych. Urocza holenderska króliczka Miffy tak bardzo cieszy się na wieść o tym, że będzie miała rodzeństwo, że zaczyna przygotowywać podarunki, a przyjaciół w przedszkolu częstuje ciasteczkami. Krótki, lapidarny, rymowany tekst – tylko dla najmłodszych.

Wiek: 2+

[product id="15209"]

Basia i nowy braciszek

Basia to dziewczynka z charakterem. Zofii Staneckiej udało się pokazać ogrom emocji, jakie wywołuje w małym człowieku pojawienie się rodzeństwa, które nagle staje się ośrodkiem zainteresowania rodziców. Najpierw jest wielkie oczekiwanie, potem rozczarowanie, smutek, frustracja, złość… A potem stopniowe oswajanie się z nową sytuacją, wreszcie akceptacja i nawet sympatia. Nie obawiajcie się, książka jest dość wyważona, ale bardzo prawdziwa. Nie znajdziecie w niej cukierkowych zapewnień, jak to cudownie mieć braciszka albo siostrzyczkę, ale szczerą prawdę.

Wiek: 3+

[product id="15800"]

Florka, czyli listy do Józefiny

W domu Florki pojawiają się bliźniacy. Narracja w książce oddana jest głównej bohaterce, kilkuletniej dziewczynce (a właściwie ryjówce płci żeńskiej), i jej uwagi na temat nowej sytuacji w domu są niezwykle zabawne, ale także trafne. Niektórzy dorośli naprawdę dziwnie się zachowują, nachylając się nad wózkiem z noworodkami… Florka daje sobie radę w roli starszej siostry, ale czasami nie jest łatwo.

Wiek: 3+

[product id="16661"]

Człowiek. Jak to działa

Wszystko na temat ciąży, porodu, karmienia piersią oraz funkcjonowania noworodka znajdziecie w rozdziale pod tytułem Życie przed narodzeniem i krótko po nim. Ugryzienie tematu od strony naukowej to dobry pomysł na oswojenie starszaka z tym, co się dzieje z mamą i kto pojawi się w domu. Wszystko jest świetnie opisane!

Wiek: 5+

 

[product id="16155"]

Głupi dzidziuś

Odkąd w domu pojawił się dzidziuś, rodzice ciągle uciszają bawiącego się Henia. Nic dziwnego, że Henio nie lubi dzidziusia i każe mu wracać tam, skąd przyszedł. Henio to bohater, który zachowuje się w sposób określany przez niektórych dorosłych jako niegrzeczny. W jednym z tomów wciąż mówi kupa, siku (skąd my to znamy, hm?), a w tym nazywa swojego braciszka głupim. Stephanie Blake świetnie potrafi oddać uczucia maluchów i sposób, w jaki sobie z nimi radzą. Na szczęście Henio w końcu pokona zazdrość i przekona się do braciszka. Świetna książka dla najmłodszych czytelników, ale także dla rodziców, którzy wyobrażają sobie, że starsze rodzeństwo naprawdę będzie tylko całować noworodka w czółko i podawać pieluszki z pieśnią na ustach.

Wiek: 2+

[product id="15146"]

Ładnie, Bolusiu

Boluś chciał mieć rodzeństwo i w końcu je ma. Ale nie jest tak fajnie, jak się spodziewał. Braciszek ciągle ryczy, a Bolusiowi nie wolno ssać jego smoczka, bo jest za duży. Boluś nie lubi być za duży. Wynosi braciszka przed dom, zabiera mu smoczek i ucieka. Jeśli obawiacie się, że może to podsunąć waszym dzieciom głupi pomysł, zapewniam, że starszemu, zdesperowanemu rodzeństwu, któremu rodzice mówią, że jest na wszystko za duże, nie takie rzeczy przychodzą do głowy. Wartością tej książki jest możliwość pokazania dziecku, że uczucie zazdrości jest normalne, i rozpoczęcie rozmowy na temat tego, jak sobie z nim radzić.

Wiek: 0+

 

[product id="16727"]

Nusia i bracia łosie

Pija Lindenbaum pisze książki dla dzieci i dla rodziców o mocnych nerwach. Nie wszyscy są w stanie przeczytać swoim pociechom o łosiach, które piją wodę z sedesu… Nusia pragnie mieć rodzeństwo tak bardzo, że w jej domu pojawiają się… bracia łosie. Wprowadzają tak totalny chaos, że Nusia chciałaby, żeby chyba jednak zamieszkali na dworze. A ona już woli spotykać się od czasu do czasu z kuzynką Jadwinią. Tak to jest z tym rodzeństwem: chciałoby się je mieć, ale jak już się pojawia, to czasem lepiej, żeby go nie było…

Wiek: 3+

 

[product id="16039"]

Puk puk, jest tam kto?

Nowa propozycja od Mamanii zapowiada się tak ciekawie, że nie sposób o niej nie wspomnieć. Autorki cudnej książki W moim sercu tym razem opowiadają o tym, co jest ukryte w brzuchu mamy spodziewającej się dziecka. Starsza siostra nie może się już doczekać, kiedy zobaczy swoje rodzeństwo. Książka z otworami i okienkami.

Wiek: 3+

[product id="17865"]

Kołysanka o piersiach mamy

Opowieść o karmieniu piersią i więzi, jaka się podczas niego buduje. Książka opisuje naturalną kolej rzeczy – całkowitą zależność malucha od maminego mleka, poprzez pierwsze próbowanie innych pokarmów, aż po stopniowe odstawienie i rezygnację z mleka mamy. Dlaczego wspominamy o niej przy okazji książek dla dzieci czekających na rodzeństwo? Wielu rodziców (oraz wydawca) twierdzi, że pomaga zrozumieć starszakom sytuację i uporać się z zazdrością o malucha, który stale jest przy mamie.

Wiek: 3+

[product id="17866"]

Tsatsiki i Retzina

Seria o Tsatsikim to tłumaczenie ze szwedzkiego, można się więc spodziewać prawdy o pojawieniu się rodzeństwa bez owijania w bawełnę. Tsatsiki miał mamę tylko dla siebie, a potem nie dość, że zamieszkał z nimi Morten (starszy chłopak ze szkoły Tsatsikiego z patologicznej rodziny, do którego Mamuśka wyciągnęła pomocną dłoń), to jeszcze Mamuśka urodziła Retzinę. Tsatsiki ma dość: jego mama zajmuje się albo Retziną, albo Mortenem. Tylko dla niego nie ma nigdy czasu. Sytuacja zaognia się na tyle, że Tsatiski podejmuje decyzję o wyprowadzeniu się do dziadków. Generalnie jednak posiadanie takiej zupełnie malutkiej siostry miało też swoje dobre strony – można było na nią podrywać dziewczyny – wszystkie koleżanki z klasy chciały się nią opiekować. Warta polecenia jest cała seria, ale szczególnie Tsatsiki i Retzina, a także Tsatsiki i miłość – w tym tomie Retzina pojawia się na świecie.

Wiek: 6+

[product id="16142"]

Sprzedam mamę

“Dużym” dzieciom wcale może nie być łatwiej zostać nagle starszym rodzeństwem niż takim na przykład dwulatkom. Dowodzi tego znakomita książka Sprzedam mamę. Jej główny bohater, dziesięcioletni Oskar, jest tak niezadowolony ze zmiany, jaka dokonała się w jego dotychczas szczęśliwym życiu, że postanawia sprzedać mamę. Bo prawdę mówiąc, odkąd pojawił się mały braciszek, to głównie ona się zmieniła. Zdecydowanie na gorsze. W całym przedsięwzięciu pomóc ma mu Nora, przyjaciółka, która bardzo mu imponuje: nie ma wcale mamy, a jej tata prowadzi teleturniej w TV, jest prawdziwym celebrytą i nigdy nie ma go w domu. Świetna książka dla starszaków, którym już bunty w głowie i dla których utrata statusu jedynaka może być prawdziwym szokiem.

Wiek: 10+

 

[product id="15679"]

 

Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium