6 książek, które pomogą rodzicom zrozumieć nastolatka 0
6 książek, które pomogą rodzicom zrozumieć nastolatka

Książki dla rodziców nastolatków

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. To powiedzenie powtarza wielu rodziców nie bez powodu. Dorastające dzieci potrafią doprowadzić rodziców do ostateczności. Czy musi jednak tak być? Okazuje się, że z nastolatkiem można się dogadać. Kluczem do tego jest zrozumienie, co dzieje się w jego organizmie – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. I chociaż poradników na temat wychowania młodzieży nie ma tak dużo, jak tych o niemowlętach i przedszkolakach, można znaleźć naprawdę mądre i wartościowe książki dla rodziców nastolatków, które wspierają rodziców na tym trudnym etapie wychowania. Zobaczcie najciekawsze i najmądrzejsze tytuły! 

1. Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć

Nowość: książka Aleksandry Piotrowskiej, która w rozmowie z Ewą Świerżewską pomaga zrozumieć nastolatka. Autorka jest doktorem psychologii, wykłada psychologię rozwojową na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i jest naprawdę bardzo cenionym fachowcem i niezwykle mądrym człowiekiem. Jest społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka. W książce bardzo wszechstronnie omawia wszelkie zagadnienia związane z rozwojem i wychowaniem nastolatka, między innymi: rozwój psychoseksualny, samodzielność, odpowiedzialność, prywatność, poczucie własnej wartości, relacje z rówieśnikami, zmiany wyglądu, aktywność fizyczną, początki aktywności seksualnej, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, depresję wśród nastolatków, autorytety, edukację i relacje ze szkołą, pasje nastolatka, media społecznościowe. Chyba nie ma tematów, których nie podjęto w tym wywiadzie rzece. Bardzo wartościowe są rozdziały, które mówią o tym, jak nastolatek poznaje i odczuwa świat – pomagają wejść rodzicom w skórę dorastającego dziecka. Wprawdzie wszyscy byliśmy nastolatkami, ale było to dość dawno temu i w zupełnie innych czasach… Tej książki dla rodziców nastolatków nie powinno zabraknąć na waszej półce. 

[product id="16270"]

2. Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie

Jesper Juul propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem. Jako rodzice nastolatków zbieramy tak naprawdę żniwo naszego rodzicielstwa. Juul twierdzi, że w wieku 14 lat kończy się wychowanie. Oczywiście nadal jesteśmy dzieciom potrzebni – powinniśmy oferować im swoje rady, wsparcie i wciąż poświęcać im czas, ale stopniowo należy przekazywać dziecku odpowiedzialność za jego własne życie.

Nie bardzo podoba mi się definiowanie nastolatków za pomocą pojęcia “buntu” lub “burzy hormonów”. Niemal każdego dnia spotykam nauczycieli i wychowawców, którzy mówią o nastolatkach w ten sposób. (…) Zupełnie jakby nastolatki z definicji stanowiły jakiś problem albo były przyczyną problemu. A przecież one robią tylko to, co muszą robić: dorastają.

[product id="15070"]

3. Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały

Autorki najbardziej chyba znanej na świecie książki dla rodziców (Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły) zajęły się także komunikacją między rodzicami i dorastającymi dziećmi. Jak mówić do nastolatków… to przewodnik dla rodziców, który pokazuje, jak rozmawiać z dojrzewającym dzieckiem, aby do niego dotrzeć. Autorki na podstawie wielu spotkań, jakie odbyły z nastolatkami i ich rodzicami, piszą o typowych zachowaniach nastolatków: pragnieniu akceptacji, buncie, przekorze, silnej potrzebie decydowania o sobie i zagubieniu, jakie towarzyszy niełatwym procesom dorastania. Poruszają kwestię zagrożeń, takich jak narkotyki, wirtualna rzeczywistość, przedwczesna inicjacja seksualna. Przede wszystkim jednak pokazują, jak odnaleźć drogę do własnego dziecka.

[product id="15074"]

4. Burza w mózgu nastolatka

Dr Daniel J. Siegel jest profesorem psychiatrii i specjalistą od neurobiologii. Charakterystyczne dla nastolatka tak zwane trudne zachowania wyjaśnia zmianami zachodzącymi w mózgu. Im lepiej rodzice poznają te procesy, tym łatwiej będzie im zrozumieć własne dziecko w okresie dorastania. W książce znajdziecie przystępnie opisane i wyjaśnione neuropsychologiczne podłoże zmian zachodzących w mózgu podczas dojrzewania. Autor rozprawia się także z następującymi mitami na temat nastolatków pokutującymi w społeczeństwie, które utrudniają lub uniemożliwiają porozumienie: 1) Nastolatki zachowują się nieobliczalnie z powodu buzujących hormonów. 2) Należy tłumić nastoletnią skłonność do ryzyka i nieopanowaną emocjonalność. 3) Dorastanie to okres niedojrzałości, który trzeba jakoś “przetrwać”. 4) Nastolatki muszą po prostu zmądrzeć. Siegel podkreśla, że najważniejsze, co w tym okresie rodzice mogą dać dzieciom, to obecność:

Bycie obecnym polega nie tylko na tym, że jesteśmy świadomi własnych przeżyć wewnętrznych, ale także na otwartości na świat wewnętrzny drugiego człowieka i dostrajanie się do niego. Bycie obecnym dla dzieci oznacza, że rezonujemy z tym, co dzieje się w ich świecie. Dzięki temu mogą poczuć się zauważone, bezpieczne i uspokojone w kontakcie z nami.

[product id="15116"]

5. Nastolatki szczerze o sobie. Wyjątkowy poradnik dla rodziców

Tej książki nie napisał żaden lekarz ani psychiatra, ale… dwie nastolatki. Dlatego jeśli nie rozumiesz, o czym twoje dziecko mówi albo masz wrażenie, że ukochane dziecko zamienia się w obcego człowieka, z którym nie możesz się dogadać, warto sięgnąć po tę książkę. Pomaga ona zniwelować różnice pokoleń, które utrudniają komunikację. Warto dowiedzieć się, jak wygląda świat z perspektywy nastolatków. Po tej lekturze będziecie zupełnie inaczej patrzeć na bałagan w pokoju syna czy córki, kłopoty z porannym wstawaniem czy inne kwestie będące zarzewiem konfliktów. Skondensowany poradnik z mnóstwem zaskakujących prawd.


6. Nastolatek dla początkujących

Leszek K. Talko to dziennikarz, który jako autor Dziecka dla początkujących, Dziecka dla średnio zaawansowanych, Dziecka dla profesjonalistów i Dziecka dla odważnych niejednemu rodzicowi pomógł przetrwać trudy macierzyństwa. Dystans, humor i ironia to główne cechy jego tekstów. Teraz, kiedy jego dzieci podrosły, Leszek K. Talko powraca z książką Nastolatek dla początkujących. Zachowując najlepsze cechy swojego stylu, pomaga rodzicom wejść do świata nastolatków i spróbować ich zrozumieć. Warto przeczytać tę książkę, aby nabrać dystansu do tej niezwykłej i tajemniczej istoty, która pojawiła się pewnego dnia w waszym domu na miejsce ukochanego dziecka i zdobyć się na tolerancję dla jej dziwnych z pozoru zachowań i problemów.

[product id="16443"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium