6 książek, które pomogą rodzicom zrozumieć nastolatka

0
6 książek, które pomogą rodzicom zrozumieć nastolatka

Książki dla rodziców nastolatków

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. To powiedzenie powtarza wielu rodziców nie bez powodu. Dorastające dzieci potrafią doprowadzić rodziców do ostateczności. Czy musi jednak tak być? Okazuje się, że z nastolatkiem można się dogadać.

Kluczem do tego jest zrozumienie, co dzieje się w jego organizmie – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. I chociaż poradników na temat wychowania młodzieży nie ma tak dużo, jak tych o niemowlętach i przedszkolakach, można znaleźć naprawdę mądre i wartościowe książki dla rodziców nastolatków, które wspierają rodziców na tym trudnym etapie wychowania. Zobaczcie najciekawsze i najmądrzejsze tytuły!

 

1. Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji 

Nowa książka dla tych, którzy odnaleźli wsparcie w Dogadać się z dzieckiem albo szukają sposobów na bardziej harmonijne porozumienie ze swoim nastolatkiem lub nastolatką. Kolejne pokolenie młodych ludzi przechodzi ze świata dzieci do świata dorosłych. To trudna droga zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców, którzy im towarzyszymy. Chcemy cię zaprosić do podróży, która jest towarzyszeniem młodemu człowiekowi w jego odkrywaniu swojej wolności, godności i wartości.

[product id="22165"]


Książka będzie dostępna w sprzedaży po 6 grudnia 2020 roku.

 

2. Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie

Jesper Juul propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem. Jako rodzice nastolatków zbieramy tak naprawdę żniwo naszego rodzicielstwa. Juul twierdzi, że w wieku 14 lat kończy się wychowanie. Oczywiście nadal jesteśmy dzieciom potrzebni – powinniśmy oferować im swoje rady, wsparcie i wciąż poświęcać im czas, ale stopniowo należy przekazywać dziecku odpowiedzialność za jego własne życie.

Nie bardzo podoba mi się definiowanie nastolatków za pomocą pojęcia “buntu” lub “burzy hormonów”. Niemal każdego dnia spotykam nauczycieli i wychowawców, którzy mówią o nastolatkach w ten sposób. (…) Zupełnie jakby nastolatki z definicji stanowiły jakiś problem albo były przyczyną problemu. A przecież one robią tylko to, co muszą robić: dorastają.

[product id="15070"]

 

3. Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały

Autorki najbardziej chyba znanej na świecie książki dla rodziców (Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły) zajęły się także komunikacją między rodzicami i dorastającymi dziećmi. Jak mówić do nastolatków… to przewodnik dla rodziców, który pokazuje, jak rozmawiać z dojrzewającym dzieckiem, aby do niego dotrzeć. Autorki na podstawie wielu spotkań, jakie odbyły z nastolatkami i ich rodzicami, piszą o typowych zachowaniach nastolatków: pragnieniu akceptacji, buncie, przekorze, silnej potrzebie decydowania o sobie i zagubieniu, jakie towarzyszy niełatwym procesom dorastania. Poruszają kwestię zagrożeń, takich jak narkotyki, wirtualna rzeczywistość, przedwczesna inicjacja seksualna. Przede wszystkim jednak pokazują, jak odnaleźć drogę do własnego dziecka.

[product id="15074"]

 

4. Burza w mózgu nastolatka

Dr Daniel J. Siegel jest profesorem psychiatrii i specjalistą od neurobiologii. Charakterystyczne dla nastolatka tak zwane trudne zachowania wyjaśnia zmianami zachodzącymi w mózgu. Im lepiej rodzice poznają te procesy, tym łatwiej będzie im zrozumieć własne dziecko w okresie dorastania. W książce znajdziecie przystępnie opisane i wyjaśnione neuropsychologiczne podłoże zmian zachodzących w mózgu podczas dojrzewania. Autor rozprawia się także z następującymi mitami na temat nastolatków pokutującymi w społeczeństwie, które utrudniają lub uniemożliwiają porozumienie: 1) Nastolatki zachowują się nieobliczalnie z powodu buzujących hormonów. 2) Należy tłumić nastoletnią skłonność do ryzyka i nieopanowaną emocjonalność. 3) Dorastanie to okres niedojrzałości, który trzeba jakoś “przetrwać”. 4) Nastolatki muszą po prostu zmądrzeć. Siegel podkreśla, że najważniejsze, co w tym okresie rodzice mogą dać dzieciom, to obecność:

Bycie obecnym polega nie tylko na tym, że jesteśmy świadomi własnych przeżyć wewnętrznych, ale także na otwartości na świat wewnętrzny drugiego człowieka i dostrajanie się do niego. Bycie obecnym dla dzieci oznacza, że rezonujemy z tym, co dzieje się w ich świecie. Dzięki temu mogą poczuć się zauważone, bezpieczne i uspokojone w kontakcie z nami.

[product id="15116"]

 

5. Pozytywna Dyscyplina dla nastolatków

Pokazuje rodzicom, jak lepiej komunikować się z nastolatkiem. Nastolatki nadal potrzebują rodziców, po prostu potrzebują ich w inny sposób. Rodzice mogą wspierać ich ucząc zdroworozsądkowej oceny sytuacji, skupiania się na rozwiązaniach i brania odpowiedzialności, rezygnując przy tym z gderania, kar i zakazów.

[product id="17496"]


 

6. Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka

Poradnik dla rodziców nastolatków których trapią takie pytania jak: Dlaczego z prostego w obsłudze dziecka wyrasta wymagający nastolatek? Dlaczego tak ciężko zwlec go rano z łóżka? Dlaczego tak często podejmuje ryzykowne zachowania? Wieloletnia praca jej zespołu badawczego pokazała, że okres dorastania jest czasem niezwykłej wrażliwości rozwojowej, ale jednocześnie wyjątkowej kreatywności, która powinna zostać dogłębnie poznana i doceniona. Bo chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, on musi po prostu wynaleźć siebie.

[product id="17931"]

  Wydawnictwo Natuli Książki dla młodzieży Edukacja

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium