4 najważniejsze książki o karmieniu piersią 0
4 najważniejsze książki o karmieniu piersią

Książki o karmieniu piersią

Wiele młodych mam z lękiem myśli o karmieniu naturalnym. Obawiają się nie tylko, czy dadzą radę wykarmić swoje dziecko. Niepokoi je także potencjalna utrata niezależności związana z karmieniem “na żądanie”. Kluczowe w dobrym karmieniu jest odpowiednie przygotowanie jeszcze w czasie ciąży, wsparcie otoczenia oraz świadomość, gdzie szukać pomocy w razie trudności. Przygotowaliśmy dla Was cztery mądre i wspierające książki o karmieniu piersią – na dobry początek “mlecznej drogi”.

Karmienie piersią Magda Karpienia

To książka, którą każda mama w ciąży powinna przeczytać!

Magda Karpienia od dawna jest znaną w środowisku rodziców entuzjastką naturalnego karmienia. Przez wiele lat była jedyną w Polsce aktywną liderką La Leche Leauge – międzynarodowej organizacji non profit specjalizującej się w dziedzinie laktacji. Stale podnosi swoje kompetencje, dlatego w swojej dziedzinie jest specjalistką, która niejednej mamie pomogła w trudnościach mlecznej drogi. Jej książka to kompendium wiedzy dla młodych rodziców, mówiąca o wszystkich aspektach naturalnego karmienia – od ciąży aż do momentu odstawienia dziecka od piersi. Choć samo karmienie piersią jest fizjologiczne i naturalne, nie zawsze okazuje się łatwe (z różnorodnych powodów). Autorka daje wsparcie, wierzy w kompetencje każdego rodzica, a także wyjaśnia, jak mogą wyglądać początki, co jest tak naprawdę potrzebne, aby karmić piersią, jak zmienia się proces karmienia, gdy dziecko rośnie, a także podpowiada, gdzie szukać pomocy, gdy pojawiają się trudności czy wątpliwości.

[product id="15022"]

 Księga rodzicielstwa bliskości William i Martha Sears

Nie jest to książka skupiona na temacie karmienia piersią, a na budowaniu bezpiecznej więzi z dzieckiem już od chwili narodzin, czego ważnym elementem jest właśnie karmienie piersią. Księga rodzicielstwa bliskości przypomina, że karmienie niemowląt to nie tylko zaspokajanie fizjologicznej potrzeby głodu. Stworzony przez Williama i Marthę Searsów termin „rodzicielstwo bliskości” zakłada bardzo różnorodne ścieżki rodzicielskie, zwracając uwagę na różnorodność potrzeb zarówno rodziców, jak i dzieci. Podobnie jak i w innych obszarach, wspólnego spania, czy noszenia, tak i w temacie karmienia piersią autorzy nie narzucają jedynych słusznych rozwiązań. Kierując się nie tylko własnym doświadczeniem (mają ośmioro dorosłych już dzieci), lecz także czerpiąc z bogatego doświadczenia zawodowego (Martha Sears jest dyplomowaną pielęgniarką, prowadziła szkołę rodzenia, jest też doradczynią laktacyjną, William Sears praktykował w harwardzkim szpitalu dziecięcym i klinice pediatrycznej w Bostonie), wskazują czytelnikowi różne możliwe ścieżki i rozwiązania najczęściej pojawiających się trudności na początku rodzicielskiej drogi.

[product id="18031"]

 Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią Jennifer Grayson

Zdecydowanie nie jest to poradnik przeprowadzający krok po kroku po fizjologii karmienia piersią. Można powiedzieć, że jest to reportaż w stylu dziennikarstwa śledczego, pokazujący zmiany, jakie zaszły w obszarze tak naturalnym, jakim jest sposób karmienia niemowląt. Autorka z ogromnym zaangażowaniem pokazuje, co wpłynęło na to, że karmienie piersią znalazło się poniekąd na cenzurowanym, a powszechne jest proponowanie matkom sztucznych mieszanek jako zamienników mleka matki. Książka nie ocenia niczyich wyborów, nie gloryfikuje i nie potępia, pokazuje jedynie, co miało wpływ na taki stan rzeczy. Jak przemysł i marketing przyczyniły się do tego, że to, co najlepsze dla dziecka – mleko jego matki, stało się niedoceniane, a matki zamiast specjalistycznego wsparcia laktacyjnego otrzymują w ramach porady butelkę z mlekiem modyfikowanym.

[product id="15374"]

Po prostu piersią Gill Rapley, Tracey Murkett

Gill Rapley, autorka książki o rozszerzaniu diety małego dziecka metodą BLW (Bobas Lubi Wybór), tym razem zajmuje się tematem karmienia piersią. Po prostu piersią to poradnik, który łączy w sobie naukowe fakty z indywidualnym i empatycznym podejściem do każdej matki i każdego dziecka. Nie jest to książka dyrektywna, która wskazuje, co „musi” robić matka karmiąca. Nie podaje też sztywnych wytycznych, na przykład na temat długości karmienia ani terminu, kiedy dziecko powinno przesypiać noc. To książka wspierająca i budująca zaufanie do matki i dziecka, namawiająca do wsłuchiwania się w potrzeby swojego malucha. Autorki to dwie matki, które łącząc własne doświadczenie z fachową wiedzą wspierają czytelników w przygotowaniu do karmienia piersią, przedstawiają wskaźniki skutecznego karmienia, a także podpowiadają, co robić, gdy w okresie karmienia piersią matka musi rozstać się na jakiś czas z niemowlęciem. Znajdują się tu także rozdziały o karmieniu w chorobie oraz radzeniu sobie z ewentualnymi trudnościami, bo, mimo iż karmienie piersią jest fizjologiczne i naturalne, nie każdej mamie przychodzi ono z łatwością.

[product id="16378"]

Seria rodzicielska Natuli 

[product id="15024, 15022, 16842, 15021"]

 

Komentarze do wpisu (0)

Piszemy rodzicielstwo od nowa

Wydajemy serię rodzicielską — książki, które przywracają rodzicom wiarę w swoje kompetencje, a także niezwykłe książki dla dzieci.

[product id="20318, 15024, 15022, 15021, 16842, 18107, 17423, 18334"]

 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium