3 książki, które zmienią twoje podejście do edukacji 0
3 książki, które zmienią twoje podejście do edukacji

Rewolucyjne książki o edukacji

Współczesna szkoła znajduje się w kryzysie – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Nasz system edukacji wymaga gruntownych zmian. Nie da się ich jednak przeprowadzić bez wiedzy o procesach uczenia się. Zrozumienie, w jaki sposób dziecko przyswaja nowe informacje, powinno być podstawą każdej reformy. W tym zestawieniu przygotowaliśmy rewolucyjne książki o edukacji, które zmienią twoje podejście do szkoły. 


Prawa naturalne dziecka

Céline Alvarez przeprowadziła eksperyment w oddziałach przedszkolnych szkoły znajdującej się w tak zwanej trudnej dzielnicy pewnej podparyskiej gminy, polegający na zastosowaniu nauczania respektującego „naturalne prawa dziecka”. Tylko tyle i aż tyle. Efekty były zdumiewające. Po dwóch latach 100% pięciolatków i 90% czterolatków umiało czytać i wykazywało ponadprzeciętne zdolności w liczeniu. W dodatku rozwinęły się u nich nieprzeciętne umiejętności społeczne i cechy moralne.

Książka Prawa naturalne dziecka autorstwa Céline Alvarez ukazuje inne spojrzenie na dziecko i jego edukację, zarówno w szkole, jak i w domu. Autorka w jasny, prosty sposób tłumaczy podstawowe, udowodnione naukowo, zasady rządzące procesem uczenia się i rozwoju dziecka.

[product id="15531"]


Wolne dzieci

Książka o tym, że dzieci potrzebują zabawy. Potrzebują zabawy z innymi dziećmi bez nadzoru dorosłych. Tylko w takiej zabawie mogą nauczyć się radzenia sobie z emocjami, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania konfliktów i wielu, wielu innych umiejętności.

Autor dowodzi, że zabawa pełni bardzo ważną funkcję w rozwoju dzieci. Dzięki zabawie właśnie, dzieci: poznają możliwości własnego ciała, zdobywają nowe umiejętności i wiedzę, nawiązują relacje, uczą się radzić sobie ze złością, strachem i rozwiązywać problemy. Ale tylko wtedy, jeśli toczy się ona… bez nadzoru dorosłych. Rodzice powinni więc stwarzać dzieciom warunki i więcej okazji do swobodnej zabawy z innymi dziećmi, zaś nauczyciele w większym stopniu wykorzystywać wolność i naturalny dziecięcy instynkt uczenia się.

[product id="16077"]

Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu

Nauka przez zabawę opisana w książce Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu Andre Sterna, jest naturalnym procesem dla każdego dziecka. Autor podkreśla, że dziecięca zabawa musi być przez dorosłych szanowana i traktowana poważnie i nigdy nie należy umniejszać jej znaczenia. O ile to możliwe, nie powinna być też przerywana, a maluchom warto stworzyć odpowiednie warunki, aby mogły w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Bo to właśnie podczas zabawy młody człowiek chce poznawać świat i czuje się spełniony.

Andre Stern nigdy nie chodził do szkoły, dlatego w książce dzieli się wspomnieniami, jak zdobywał wiedzę właśnie przez zabawę. Brak sztywnego systemu edukacji pozwolił mu w późniejszym życiu zostać kompozytorem i władać pięcioma językami.

[product id="15634"]

Sprawdź również:
 
[product id="18334, 17476, 15063, 15636, 16379, 16543, 16293, 19763, 17423, 16377, 16352, 15895"]
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium