do kasy suma: 0,00 zł
10 najlepszych książek dla najmłodszych 0
10 najlepszych książek dla najmłodszych

Książki dla najmłodszych

Wszystkie prezentowane książki dla najmłodszych (no, poza jedną) mają sztywne okładki i wytrzymałe kartonowe strony, które zniosą niejedno. Przede wszystkim jednak są to prawdziwe książki stworzone przez artystów a nie – jak to często bywa w przypadku czytelników w wieku 0-2 lata – wyroby książkopodobne.

Pierwsze “słowniki”

Księga dźwięków czyli pierwszy słownik wyrazów dźwiękonaśladowczych. Idealny dla malucha, który chciałby już coś powiedzieć, ale nie bardzo umie. Księga jest bardzo gruba i bogata w nowe słowa. Absolutny must have w biblioteczce każdego dziecka. Możliwość powtarzania sprawia maluchom wiele radości! W domu, w dziczy, na ulicy to także rodzaj słownika. Książkę stworzyła Fiep Westendorp – holenderska ilustratorka, która narysowała między innymi Julka i Julkę, kultowych bohaterów. Książka składa się z 24 rozkładówek, a każda z nich pokazuje inny temat: miasto, muzykę, pojazdy.

 

Seria książeczek do śpiewania z Muchomora

Genialna seria, która niezależnie od tego, ile egzemplerzy dodrukuje wydawnictwo, znika z rynku niemal natychmiast. Prosty pomysł – na kartonowych stronach zamieszczono teksty tradycyjnych polskich piosenek. Ilustracje do nich wykonali do nich świetni graficy. Najpiękniejsza chyba z serii jest książeczka Jedzie pociąg z daleka z ilustracjami Ewy Kozyry-Pawlak. W zasadzie nie są to ilustracje w klasycznym rozumieniu, ale obrazki wyszywane ze szmatek. Cudo! Poza tą ukazały się w serii jeszcze następujące tytuły: Jadą, jadą misieGdzieżeś ty bywał, czarny baraniePtaszek z ŁobzowaPrzybieżeli do Betlejem oraz Stary niedźwiedź mocno śpi (wszystkie z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej), a także Miała baba koguta z ilustracjami Jony Jung i Tańcowały dwa Michały zilustrowane przez Jana Bajtlika. Uwaga! Te ksiażki trzeba śpiewać, tylko wtedy zostaną ukochaną lekturą. Jeśli nie pamiętacie melodii, wystarczy odpalić Youtube’a.

Stary dobry Eric Carle

Ukochane przez dzieci na całym świecie książki Erica Carle’a to klasyka literatury dla najmłodszych. Zwierzęta, kolory, interakcja – to trzy klucze do ich sukcesu. Polecamy zwłaszcza Bardzo głodną gąsienicę, której bohaterka wędruje przez świat w poszukiwaniu jedzenia i przegryza się przez rozmaite smakołyki, a maluch może wędrować jej śladem, przewiercając się przez dziurki w kartach książki, oraz Od stóp do głów – książkę, w której naśladowanie różnych zwierząt zamienia się w niezwykle zabawną gimnastykę.

Oczami maluszka

Seria stworzona specjalnie dla niemowląt. Oszczędne, kontrastowe, czarno-białe ilustracje pokazujące proste kształty stymulują zmysł wzroku.

Prosiaczek i jego urodziny

Pierwsze urodziny prosiaczkaDrugie urodziny prosiaczka i Trzecie urodziny prosiaczka to cudnej urody seria dla najmłodszych. Każda kolejna książka jest dla bardziej zaawansowanych wiekiem odbiorców. Oszczędne ilustracje Oli Wołdańskiej-Płocińskiej urzekają doborem kolorów, a jeśli chodzi o temat… cóż, nie ma nic ważniejszego niż dzień urodzin, prawda?

 

    

Basia i Franek

Jedna z najpopularniejszych polskich serii dla przedszkolaków o Basi i jej rodzinie doczekała się wersji dla najmłodszych. Głównym bohaterem kartonowych książeczek jest Franek – młodszy brat Basi. Wydawnictwo Egmont zebrało wydane wcześniej osobne tytuły w jednym zbiorze Wielka ksiega Basi i Franka. Można w niej znaleźć króciutkie opowieści o zabawie w naśladowanie zwierząt, o zasypianiu, liczeniu, kolorach i wiele innych. Tekst Zofii Staneckiej i ilustracje Marianny Oklejak.

Tullet dla najmłodszych

Znany z niekonwencjonalnych pomysłów Herv Tullet, autor słynnego Naciśnij mnie stworzył serię specjalnie dla tych zupełnie najmłodszych. Wszystkie cztery książeczki A kuku (Duży czy mały?, Ufo kuku!Super tataJuż jadę) mają innowacyjną schodkową formę, dzięki czemu widać tylko marginesy stron, a środek pozostaje niespodzianką. Jak to u Tulleta, książki wciągają do zabawy i nauki tworzenia wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Zwierzęta i kolory na ludowo

Zwierzęta i kolory to jedne z pierwszych tematów do “wkucia” przez dzieci. Książeczek przybliżających te dwie dziedziny wiedzy tajemnej dla najmłodszych można znaleźć bez liku, ale większość, niestety, nie tylko nie porywa urodą, ale wręcz poraża brzydotą. Bardzo pozytywnie na tym tle wyróżniają się książeczki Andrzeja Owsińskiego wydane przez wydawnictwo Muchomor. Tradycyjne obrazkowe książeczki do nauki nazw kolorów i zwierząt zyskały ciekawą formę dzięki folkowej stylizacji.

 

Różnimisie i Robimisie

Dwie autorskie kartonówki Agaty Królak o uroczych misiach. W pierwszej misie służą za przykłady różnych przeciwieństw, a w drugiej – zawodów. Lekkie i dowcipne.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium