Książki pełne zabawnych sytuacji, napisane z humorem i dowcipem, to lektury, do których chętnie się wraca. Warto mieć je w swojej biblioteczce: klasyk
pl

10 książek, które bawią do łez

10 książek, które bawią do łez

Książki pełne zabawnych sytuacji, napisane z humorem i dowcipem, to lektury, do których chętnie się wraca. Warto mieć je w swojej biblioteczce: klasyki znane od lat oraz współczesne, niedawno napisane. Wybraliśmy dla Was kilka najśmieszniejszych, które bawią do łez zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dla przedszkolaków (3 – 6 lat)

Barbro Lindgren, Ależ Bolusiu! seria o Bolusiu

Przezabawna trylogia o przygodach prosiaczka Bolusia to propozycja dla najmłodszych czytelników. Charakteryzuje ją mała ilość tekstu w stosunku do dużych, świetnych ilustracji. W Ależ Bolusiu główny bohater zmaga się z porządkującą wszystko mamą, która nie dość, że wprowadza ład w ziemniaki i patyki bohatera, to jeszcze chce wykąpać synka, a jego ulubioną przytulankę wrzucić do pralki. Tego już zdecydowanie za wiele! Nadchodzi moment, gdy Boluś bierze pod pachę swojego Chrumtaska i wyprowadza się z domu. Czyż nie brzmi znajomo?

[product id="15951"]


Mo Willems, Mieszkamy w książce z serii Świnka Malinka i słoń Leon

Książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników, a także dla dzieci uczących się samodzielnie czytać. Świnka Malinka jest pełna energii i pomysłów, słoń Leon zadaje mnóstwo pytań i jest troszkę flegmatyczny. Świetnie się razem bawią, a w Mieszkamy w książce odkrywają, że są “podglądani”! To książka, do której dzieci lubią wracać i ciągle się przy niej świetnie bawią.


B.J. Novak, Książka bez obrazków

Czy książka bez obrazków może rozśmieszyć i zainteresować przedszkolaków? Ależ tak! Książka bez obrazków to jeden wielki wygłup, który wywołuje salwy śmiechu u słuchaczy, a czytających rodziców “zmusza do mówienia głupich rzeczy i wydawania głupich dźwięków”. Dla tych, którzy mieliby problem z interpretacją tekstu, może zainspirować wystąpienie Macieja Stuhra. Zabawa dla małych i dużych gwarantowana!


Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

W każdym domu jest takie miejsce, gdzie skarpetki nie do pary czekają na swoją zaginioną drugą połówkę. Co się dzieje ze skarpetkami, które weszły do pralki we dwie, a wyszły w pojedynkę? Co porabiają? Gdzie ich szukać? Dziesięć różnych, niesamowitych i oczywiście bardzo wesołych historii, które opowiadają o wyjątkowych przygodach niesfornych skarpetek.

[product id="15122"]


Astrid Lindgren, Emil ze Smalandii

Astrid Lindgren nikomu przedstawiać nie trzeba. Jej liczne książki dla dzieci to już klasyka. Historia o Emilu to perypetie pięcioletniego chłopca: ruchliwego, z bogatą wyobraźnią i masą pomysłów, które ciągle wpędzają go w tarapaty, co ostatecznie prowadzi go za karę do samotnego siedzenia w drewutni (stolarni), gdzie zapamiętale strugał drewniane figurki. Kontynuacją i uzupełnieniem pierwszej części są też inne książki o Emilu i jego siostrze Idzie: Nowe psoty Emila ze Smalandii, Mała Ida też chce psocić, Skąpy nie jestem powiedział Emil, Ach ten Emil!

[product id="18131"]

Dla szkolniaków (6 – 9 lat)

Jean-Philippe Arrou-Vignod, Jaśki

Sześciu braci o takim samym imieniu, świetnie zorganizowana mama i tata, grożący łobuzującym chłopcom wojskową szkołą z internatem. Historia tej dużej rodziny dzieje się we Francji, w latach sześćdziesiątych XX wieku, gdy nia ma jeszcze komputerów, Internetu i komórek, a dzieci czytają komiksy, bawią się dużo na podwórku i psocą (z czego oczywiście wynika cała masa zabawnych sytuacji). Niektórzy porównują historię Jaśków do znanego wszystkim Mikołajka – głównymi bohaterami są pomysłowi chłopcy. Jednak wielodzietność rodziny Jaśków zdecydowanie nadaje tej książce wyjątkowy charakter, pokazując wyzwania, z jakimi chłopcy i ich rodzice (szczególnie rodzice) muszą się mierzyć każdego dnia.


Tomasz Trojanowski, Kocie historie

Zofia, Herman i Gienio to trzy koty mieszkające razem z Dużym. Każde z nich ma swój jedyny w swoim rodzaju charakter, a we trójkę potrafią zrobić niezłą aferę! Czytając przygody niesfornych, gadających kociaków można odnieść wrażenie, że autor opowiada o gromadce psotnych dzieci: samolot z wanny, okręt z fortepianu, konkursy talentów, wchodzenie na drzewa i wiele, wiele innych. Książka dostępna również jako audiobook w interpretacji Jarosława Boberka – mistrzostwo świata!

[product id="16685"]


Erich Kästner, 35 maja

Konrad dostaje od swojej nauczycielki zadanie na “pobudzenie wyobraźni” – wypracowanie o Morzach Południowych. Stryj Rabarbar, spędzający ze swoim bratankiem każdy czwartek, postanawia pomóc mu w wykonaniu pracy domowej i wraz z Negro Kaballo – gadającym koniem poruszającym się na wrotkach – wyruszają w podróż przez magiczne krainy. Odwiedzają Pasibrzuchów, Świat Na Opak rządzony przez dzieci, surrealistyczne miasto Elektropolis z samosterującymi się samochodami i telefonami kieszonkowymi (warto pamiętać, że książka pochodzi z początku lat trzydziestych XX wieku!), a wszystko po to, by dostać się nad Morze Południowe. Pełna humoru, zwrotów akcji i abstrakcyjnych pomysłów książka to naprawdę świetny pomysł na rodzinne czytanie. Książka dostępna również w wersji audiobooka w mistrzowskim wykonaniu Piotra Fronczewskiego.

[product id="17917"]


Erich Kästner, Mania czy Ania

Wakacje, obóz letni dla dziewczynek w Zdrojowej Górze nad Zdrojowym Potokiem. Trafiają tu dwie identyczne panienki – Mania i Ania, ale każda z innym nazwiskiem i z innego miasta! Różnią się tylko fryzurą: jedna ma piękne loki, a druga starannie splecione warkocze. Ania, która w ośrodku kolonijnym przebywała już dłużej, początkowo bardzo źle znosi obecność “sobowtóra”, z biegiem czasu jednak dziewczynki zbliżają się do siebie, stają najlepszymi przyjaciółkami i odkrywają pewne fakty z przeszłości, które zmieniają bieg całej historii. Ta pełna humoru, wzruszeń i dynamicznej akcji książka nadaje się do samodzielnego czytania przez dzieci w wieku szkolnym. Dostępna również w wersji audiobooka (czyta Edyta Jungowska i Piotr Fronczewski) może być świetnym czasoumilaczem dla całej rodziny w czasie wakacyjnych podróży.

[product id="15912"]


Mikołajek

Francuskie przygody małego chłopca autorstwa Jean Jacques Sempe i Rene Gościnnego to już klasyka literatury dziecięcej. Wiecznie jedzący Alcest, pupilek pani Ananiasz, Rufus, którego tata jest policjantem, Kleofas, który zawsze jest ostatni w klasie, Euzebiusz lubiący dawać fangi w nos i inni bohaterowie licznych przygód i katastrof znani są chyba każdemu. Przez lata Mikołajki wydawane były w charakterystycznej kwadratowej formie, obecnie do nabycia w jednym tomie, gdzie zebrano wszystkie popularne części: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Wakacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Mikołajek ma kłopoty.
[product id="16853"]


Poznaj nasze książeczki Niuniuś - o emocjach małego dziecka:

[product id="23455, 23512, 23528, 23591, 23455, 23692" slider="true"]

Poznaj naszą Serię Rodzicielską – tworząc ją myśleliśmy o tym, czego najbardziej potrzebują rodzice.

[product category_id="513" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wydajemy też barrrdzo niegrzeczne książki dla dzieci:
[product category_id="516" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oraz książki dla najmłodszych:
[product id="23295, 23296"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium